„Bez Polaków tego zamku by nie było”. Rozwój Muzeum Polskiego w Rapperswilu

Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski podczas wizyty w Muzeum Polskim w Rapperswilu zapewnił, że ta instytucja nie zostanie zamknięta. Powiedział również, że muzeum otrzyma wsparcie finansowe.

Marszałek podkreślił, że muzeum to bardzo istotne miejsce dla Polski i polskości, które jest w tej chwili zagrożone. Tutejsze władze planują przeznaczyć zamek, w którym mieści się instytucja, na zupełnie inny cel. Zaznaczył również, że obecnie muzeum odwiedza bardzo wielu turystów z Polski, jak i z zagranicy.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego, Marek Wieruszewski powiedział, że obecnie trwają etapy planowania dalszej przyszłości siedziby muzeum. Obecnie wiadomo, że zamek ma być remontowany z zewnątrz. Zmiany mają również zajść w środku. Nie wiadomo, czy w nowej koncepcji znajdzie się miejsce na Polskie Muzeum. Rozmowy z gminą Rapperswil trwają. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego przedstawiają im różne propozycje, które mogą się wpisać w nową koncepcję zamku. Bez Polaków tego zamku by nie było, powiedział Wieruszewski.

Dyrektor muzeum, Anna Buchmann podkreśliła, że instytucja nie będzie też mogła funkcjonować bez wsparcia finansowego. Obecnie muzeum działa jedynie dzięki prywatnym składkom i pracy wolontariuszy. Chciałaby również unowocześnić obecną ekspozycję.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zostało założone w 1870 roku przez polskiego emigranta, hrabiego Władysława Władysława Broël-Platera.

W czasie II wojny światowej, pracownicy muzeum opiekowali się 13 tys. internowanych w Szwajcarii polskich żołnierzy. W 1952 r. muzeum zostało zlikwidowane na skutek działań polskiego rządu. Dwa lata później, dzięki staraniom Polonii, muzeum ponownie otwarto i od nowa zaczęto gromadzić zbiory. Obecnie zwiedzający mogą zobaczyć eksponaty związane z historią polskich powstań, walk podczas II wojny światowej i działalności opozycji w czasach PRL.

Źródło: tvp.info, dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*