Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Kalendarium historyczne

Subskypcja RSS<

26 lutego 1915 roku, został po raz pierwszy w historii użyty w boju miotacz ognia

5

Niemieckie oddziały użyły go przeciwko Francuzom. Czytaj więcej »

26 lutego 1289 roku, miała miejsce bitwa pod Siewierzem

6

Było to stracie o tron krakowski po śmierci Leszka Czarnego, pomiędzy koalicją kujawsko-mazowiecką Bolesława II, księcia Płocka i Władysława Łokietka a siłami Henryka IV Probusa, księcia wrocławskiego. Bitwę wygrali Bolesław II i Władysław Łokietek, jednak nie udało im się zdobyć Krakowa. Czytaj więcej »

26 lutego 1977 roku, nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych uruchomiono Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego

3

Całoroczna stacja naukowo-badawcza Instytutu Ekologii PAN (obecnie Instytutu Biochemii i Biofizyki).Sama idea założenia stałej bazy antarktycznej, oprócz chęci kontynuowania badań biologicznych, klimatycznych i oceanograficznych, wzięła się z konieczności przestąpienia Polski do Traktatu antarktycznego, dzięki czemu polska gospodarka uzyskiwała dostęp do bogatych w ryby i kryl ławic dalekomorskich, odkrytych w 1976 roku przez statki badawcze „Profesor Siedlecki i „Tazar”. Po trwających ... Czytaj więcej »

26 lutego 1815 roku, Napoleon uciekł z Elby

4

Powrócił do Francji 1 marca 1815 roku. Tak rozpoczęło się słynne 100 dni Napoleona, zakończone jego klęską 18 czerwca 1815 roku w bitwie pod Waterloo w Belgii. Czytaj więcej »

26 lutego 1832 roku, władze carskie wprowadziły w życie nadany przez cara Mikołaja I Romanowa Statut Organiczny Królestwa Polskiego

2

Po upadku powstania listopadowego zastąpił Konstytucję Królestwa Polskiego z 1815 roku. Statut znosił istniejącą od 1815 roku unię Królestwa Polskiego z Rosją. Królestwo zostało wcielone do Cesarstwa Rosyjskiego. Korona Królestwa Polskiego tak jak we wcześniejszej konstytucji miała być „dziedziczną w osobie” cara Mikołaja I oraz jego potomków, a jej „następstwo” odpowiadało porządkowi następstwa tronu Cesarstwa Rosyjskiego. Zniesiono także odrębność koronacji. ... Czytaj więcej »

26 lutego 1927 roku, „Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej

1

Pieśń został napisana przez Józefa Wybickiego i powstała w dniach 16-19 lipca 1797 we włoskim miasteczku Reggio nell’Emilia.Była używana jako pieśń Legionów Polskich we Włoszech Czytaj więcej »

25 lutego 2010 roku, prezydentem Ukrainy został Wiktor Janukowycz

481px-Yanukovich

Janukowycz, urodzony w 1950r. w Jenakijewe Ukrainiec, karierę polityczną rozpoczął w 1997r. obejmując funkcję przewodniczącego Donieckiej Administracji Państwowej, którą pełnił do 2002r. 21 listopada 2002 roku, został wybrany na premiera Ukrainy z ramienia prorosyjskiego ugrupowania Partia Regionów. W 2004 roku, mimo sfałszowania wyników, nie udało mu się zostać prezydentem. Tymczasem premierem pozostawał przez kolejne 5 lat, ale z małymi przerwami ... Czytaj więcej »

25 lutego 1945 roku, sformowano 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego

111

Jednostka powstała na mocy rozkazu Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Pułk był odpowiedzialny za loty krajowe i zagraniczne najważniejszych osób w państwie: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, członków Rady Ministrów. Pułk realizował także transport powietrzny na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej i podległych mu jednostek organizacyjnych, np. dowództw rodzajów sił zbrojnych Rzeczpospolitej. Z floty ... Czytaj więcej »

25 lutego 1634 roku, wojska rosyjskie przerywają oblężenie Smoleńska i kapitulują przed królem Władysławem IV Wazą

1

Moskwa chciała wykorzystać bezkrólewie po śmierci Zygmunta III Wazy i zdobyć Smoleńsk.Jednakże wojska moskiewskie po prawie półtorarocznym oblężeniu Smoleńska, zostały otoczone przez wojska Władysława IV Wazy, który nadszedł z odsieczą i skapitulowały.Wkrótce potem podpisano pokój wieczysty w Polanowie. Na jego mocy Władysław IV Waza zrzekł się roszczeń do tytułu cara, ale Rzeczpospolita utrzymała zdobycze terytorialne w postaci ziemi smoleńskiej, czernihowskiej ... Czytaj więcej »

25 lutego 1831 roku, miała miejsce bitwa pod Olszynką Grochowską zwana też Bitwą pod Grochowem

Olszynka

Około 65-tysięcznemu wojsku rosyjskiemu, które maszerowało na Warszawę zastąpiła drogę w rejonie Grochowa 40-tysięczna armia polska, którą dowodził gen. Józef Chłopicki. Główną polską pozycją był lasek Olszynka, otoczony mokradłami, które blokowały podejście do Pragi. Wojska polskie do dyspozycji miały 120 dział a Rosjanie prawie dwa razy więcej 228.Około godz. 10, pięć batalionów piechoty z 24. dywizji natarło na Olszynkę, lecz ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry