Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Kalendarium historyczne

Subskypcja RSS<

23 marca 1939 roku, została utworzona Armia Łódź

3

Jej głównym zadaniem było organizować obronę pomiędzy Armią Poznań i Armią Kraków, na kierunku Radomsko – Skarżysko w pasie od Błaszek na północy do Przedborza na południowym wschodzie. Głównymi jej zadaniami była osłona w kierunku na Łódź i Piotrków Trybunalski oraz nacieranie na nieprzyjaciela z kierunku Sieradza na zachód. Szerokość pasa obrony wynosiła około 120 km. Główna pozycja oporu została ... Czytaj więcej »

23 marca 1943 roku, Gestapo aresztowało Jana Bytnara ps. „Rudy”

Jan_Bytnar

Do aresztowania doszło w mieszkaniu Bytnarów przy al. Niepodległości 159 w Warszawie. Oprócz Jana aresztowano także jego Ojca. Rudy wpadł po tym jak Niemcy znaleźli u aresztowanego wcześniej Henryka Ostrowskiego notatnik, w którym było zapisane nazwisko oraz adres Bytnara. Był przesłuchiwany na Pawiaku i Szucha. 3 dni później 26 marca 1943 roku został odbity podczas akcji pod Arsenałem.  Zmarł 30 marca ... Czytaj więcej »

23 marca 1660 roku, wojska moskiewskie rozpoczęły oblężenie Lachowicz

4

Miało to miejsce podczas wojny polsko-rosyjskiej 1654-1667 roku.Armia moskiewska obległa twierdzę, mimo ogromnej przewagi liczebnej przeprowadziła 4 szturmy i nie dała rady zdobyć twierdzy. Oblężeni wytrwali 3 miesiące, doczekawszy się odsieczy. Czytaj więcej »

23 marca 1942 roku, Adolf Hitler wydał dyrektywę o rozpoczęciu budowy Wału Atlantyckiego

7

Był to system umocnień ciągnących się na długości 3862 km wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy, od granic Hiszpanii do północnych krańców Norwegii. Po szybkim podboju prawie całego kontynentu w 1941 roku zaplanował uczynienie go niezdobytą twierdzą, która zwać się miała Festung Europa. W związku z tym wydał dyrektywę nr 40, oficjalnie rozpoczynającą zaplanowane prace jak i również rozkazał wzmocnić obronę baz ... Czytaj więcej »

23 marca 1935 roku, sejm uchwalił nową konstytucję tzw. Konstytucję kwietniową

1

Jednym z postanowień konstytucji było wyznaczanie następcy przez prezydenta w czasie wojny.Po roku 1989 roku wybrany demokratycznie prezydent III Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Wałęsa, przejął insygnia władzy prezydenta RP od Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na obczyźnie powołanego w trybie konstytucji kwietniowej.(zdj. Wikimedia Commons) Czytaj więcej »

23 marca 1941 roku, miał miejsce pierwszy nalot polskich bombowców na Berlin

5

W nalocie miało wziąć udział 12 polskich samolotów z dywizjonu 300 i 301. Niestety z powodu awarii 8 maszyn nie wzięło udziału w wyprawie.Grupowe zdjęcie dywizjonu 300 w 1946 roku Czytaj więcej »

23 marca 1915 roku, po prawie pięciomiesięcznym oblężeniu skapitulowała Twierdza Przemyśl

2

Wojska Rosyjskie przystąpiły do oblężenia 5 listopada 1914 roku, szczelnie otoczyły twierdzę odcinając ją od zaopatrzenia. Brak zapasów był jedną z głównych przyczyn kapitulacji Austriaków. Czytaj więcej »

23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

6

9 lat temu, 12 marca 2007 roku parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.4 dni później polski parlament przyjął taką samą uchwałę przez aklamację.   Czytaj więcej »

22 marca 1887 roku, Józef Piłsudski został aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara Aleksandra III Romanowa

2

Za organizację tego przedsięwzięcia odpowiedzialna była Frakcja Terrorystyczna Narodnej Woli.Piłsudski prawdopodobnie nieświadomie pomógł, jego brat Bronisław działał w tej sprawie z pełna świadomością.Młody Piłsudski został skazany na 5 lat pobytu na Syberii. Czytaj więcej »

22 marca 1585 roku, urodził się Krzysztof Radziwiłł

7

Jeden z najlepszych i niedocenionych wodzów Rzeczypospolitej. Piastował urząd wielkiego hetmana litewskiego. Mimo skromnych sił potrafił zwyciężać z wojskami szwedzkimi w Inflantach.Za krytykę polityki Zygmunta III Wazy odsunięty od nominacji. Opowiadał się za reformą wojska, m.in. chciał zmniejszenia ilości jazdy i zwiększenia ilości piechoty. Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry