Koniec konserwacji baraku w KL-Auschwitz

Dzięki konserwacji jeden z zachowanych  baraków na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL-Auschwitz będzie mógł być udostępniony zwiedzającym.

Najczęściej do odnowionego baraku będą zaglądali przedstawiciele grup studyjnych. W 1990 r., wschodnia część odnowionego obecnie budynku została wypożyczona do amerykańskiego Muzeum Holocaustu, zaś jego zachodnia część w latach 2009 – 2012 przeszła remont sfinansowany z pieniędzy unijnych. W 2015 r., rozpoczęto dalsze prace konserwacyjne, które sfinansowała min., Fundacja Auschwitz – Birkenau. „Naszym najważniejszym zadaniem była konserwacja historycznych drewnianych elementów, która obejmowała m.in. oczyszczanie, dezynfekcję i – w miejscach tego wymagających – wzmocnienie. Konserwacji poddano także historyczną papę znajdującą się we wnętrzu paneli ściennych. Oczyszczono i zabezpieczono warstwy malarskie i oznaczenia montażowe na drewnianych elementach. Wykonano również konserwację elementów metalowych” – powiedziała w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Anna Łopuska, szefowa zespołu Globalnego Planu Konserwacji. Barak nr 30 na terenie odcinka BIIb obozu Birkenau jest jedynym zachowanym spośród drewnianych baraków, które w okresie do 9 września 1943 r. wybudowano w obrębie sektora obozowego BIIb (Familienlager Theresienstadt). W czasie funkcjonowania obozu w tym baraku, podobnie jak w barakach o numerach 28 i 32 mieścił się szpital obozowy, przeznaczony zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. W baraku tym znajdowały się dwa oddziały szpitalne: oddział internistyczny dla kobiet z dziećmi (od wschodu) oraz oddział zakaźny (od zachodu). Na zachowanym ceglanym kominie baraku zachowało się oryginalne malowidło wykonane przez więźniów.

Piotr Rapiński

Źródło: Gazeta Krakowska.pl

Fot: Barak obozowy. Zdjęcie współczesne. Fot. Wikipedia Commons.

One Comment

  1. Miałam w planach wybranie się do Auschwitz, więc może załapię się na zwiedzenie właśnie tego odnowionego baraku. Interesuję się II wojną światową oraz obozami zagłady i związanymi z nimi historiami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*