Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Krąg mogił sprzed 4 tysięcy lat odkryty w Anglii

Krąg mogił sprzed 4 tysięcy lat odkryty w Anglii

Archeolodzy odkryli we wsi Newbold on Stour, w środkowej Anglii, kamienny krąg składający się z pięciu dobrze zachowanych ludzkich mogił. Naukowcy datują powstanie kręgu na około 4 tysiące lat temu.

Te neolityczne pomniki odkryto w Newbold on Stour, w hrabstwie Warcwickshire. Badania geofizyczne terenu, który miał zostać przeznaczony na budowę wykazały, iż w tym miejscu może się coś znajdować. Po tym odkryciu grupa badawcza złożona z archeologów z Warcwickshire zaczęła kopać. W maju tego roku naukowcy ogłosili, iż znaleźli prosty pomnik będący okrągłym rowem utworzonym z nasypu gleby. Wewnątrz natknęli się na szczątki pięciorga pochowanych weń ludzi.

 Archeolodzy wstępnie ustalili powstanie kręgu na późny neolit, około 2000 roku przed naszą erą. Podanie dokładniejszej daty będzie możliwe po przebadaniu odkrytych ludzkich szczątków, lecz sami badacze twierdzą, iż zostanie ona przesunięta najpewniej nieznacznie. Wedle samych badaczy szkielety są prawdopodobnie kompletne i nie ma weń ubytków. Jednakże wśród grupy już zaistniała hipoteza, iż sam krąg może być starszy od pochowanych tam ludzi, którzy mogli zostać doń złożeni później.

Krąg odkryty w Newbold on Stour nie są jednak jedynym w regionie, zespół podaje informacje, iż niedawno zostały odkryte cztery inne podobne relikty, którymi badacze już się zajmują. W jednym z nich w Bidford-on-Avon odkryto podobną mogiłę, w której spoczywało jedenaścioro ludzi. Naukowcy informują także, że będą przeprowadzać badania również na miejscowym środowisku, glebie oraz pozostałościach roślin czy muszli wewnątrz kręgów, by lepiej zobrazować kim byli pochowani ludzie.

Źródło: livescience.com

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

PartnerzyPrzewiń do góry