Księga Henrykowska wpisana na Listę Pamięci Świata UNESCO

Księga Henrykowska została wpisana na Listę Pamięć Świata UNESCO. W spisanej w XIII w. kronice znajduje się zdanie uważane za najstarsze zapisane w języku polskim: „”Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” [Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj].

Księga Henrykowska to powstała w drugiej połowie XIII w. kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Księga jest spisana po łacinie, jednak w jej treści znajduje się zdanie uważane za najstarsze zapisane w języku polskim.

O wpisanie Księgi na Listę Pamięć Świata UNESCO zabiegała archidiecezja wrocławska z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. We wniosku podkreślono, że Księga Henrykowska jest unikatowym w skali światowej źródłem do poznania procesów wymiany kulturowej, które w średniowieczu zdecydowały o kształcie przyszłej Europy.

Na Liście Pamięci Świata UNESCO znajduje się ponad 300 dokumentów (druków, rękopisów) o znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym. Dwanaście z nich reprezentują polskie dziedzictwo. Oprócz Księgi Henrykowskiej są to m.in: Traktaty pokojowe, zawarte od II połowy XV do końca XVIII w. między Królestwem Polskim i Cesarstwem Tureckim; Zbiory Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu; Archiwum Komisji Edukacji Narodowej; Tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980; Akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku; Rękopis Fryderyka Chopena; autograf dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus” [„O obrotach sfer niebieskich”].

Źródło: wiadomości.gazeta.pl
Zdj. Wikimedia Commons

Łukasz Gładysz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*