Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica | Patronat medialny

Maria Konopnicka kojarzy się przede wszystkim z „Rotą”, patriotyczną pieśnią niemalże o randze hymnu narodowego, która pomagała Polakom zachować tożsamość narodową w ciężkich czasach rozbiorów, wojen i okupacji. „Rotę” chętnie wykorzystywały środowiska opozycyjne w czasach Polski Ludowej na rozmaitych manifestacjach patriotyczno – religijnych. Obecnie poetka ceniona jest bardzo przez koła konserwatywno – narodowe, głównie za kluczową rolę jej twórczości w kształtowaniu postawy moralnej i patriotyzmu wielu pokoleń.

Sławiąc dokonania Konopnickiej, zapomina się o tym, iż była przede wszystkim kobietą, uwikłaną w wyjątkowo skomplikowaną sytuację życiową. Co więcej, błędem byłoby uznanie jej za „moralną opokę Narodu”. Wręcz przeciwnie – Konopnicka jawi się jako kobieta wyzwolona, niestroniąca od wolnych związków ze znacznie młodszymi mężczyznami, a w czasach, w jakich przyszło jej żyć środowiska katolickie uznawały jej twórczość za bardzo szkodliwą i wymierzoną nie tylko w Kościół, ale w chrześcijaństwo i polskość.

Co ciekawe, osobowość poetki wymyka się wszelkim schematom, nie da jej się wpasować w żadne ramki. Pozornie była wspaniałą matką, ucieleśnieniem przysłowiowej Matki Polki samotnie wychowującej gromadkę dzieci, ale kiedy tylko się choć trochę usamodzielniły, czym prędzej czmychnęła z Warszawy, by przez bez mała dwadzieścia lat wieść życie nomadki i podróżować po całej Europie. Choć można spotkać opinię, iż była feministką, po bliższym przyjrzeniu się losom pisarki, również wydaje się to mocno naciągane. Ryzykownym jest także uznanie jej za skandalistkę, gdyż typowi skandaliści nie przejmują się ani krytyką, ani opinią publiczną, a tymczasem autorka „Prometeusza” bardzo dbała o swój wizerunek… Niemałe sensacje i kontrowersje wywołuje sprawa jej relacji z młodszą o dziewiętnaście lat Marią Dulębianką, dobrze zapowiadającą się malarką, która swoją karierę poświęciła walce o prawa kobiet i … opiece nad Konopnicką.

Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica
Iwona Kienzler

Wydawca: Bellona
EAN 9788311130586
248 stron
format 145×205 mm
oprawa miękka

One Comment

  1. Michał de Zieleśkiewicz

    Trzeba być perfidnym ignorantem. Człowiekiem, który nie kocha Polski i
    Polaków.

    Maria Konopnicka, poetka,pisarka, tłumaczka, patriotka, to jedna z
    najwybitniejszych Polek XIX wieku. Po przedwcześnej śmierci Matki, wychodzi za
    maź za starszego mężczyznę, który chciałby by Maria przestała pisać, tworzyć a
    zajęła się dojeniem krów w upadającym majątku ziemskim.

    Była Matka Polką, która urodziła ośmioro dzieci i wychowała na porządnych
    ludzi. Kiedy jej mąż zbankrutował utrzymywała go z pracy literatki,
    tłumaczki.

    Do dziś pokutują o Marii złośliwości pisane przez marksistę Ludwika
    Krzywickiego, którego żona być może zaliczyła więcej łóżek niż ich jest w
    szpitalu

    Bierzmy z Niej przykład

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*