Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Matura z historii

Subskypcja RSS<

Przyczyny upadku Imperium Rzymskiego – 13 temat maturalny

Theodosius_I's_empire

Przyczyny upadku Imperium Rzymskiego Imperium rzymskie istniało ponad 600 lat. W 395 r. zmarł Teodozdjusz Wielki, ostatni władca całego imperium. Po jego śmierci doszło do ostatecznego podziału państwa na część wschodnią ze stolicą w Konstantynopolu i zachodnią zarządzaną z Rzymu. Część zachodnia Imperium upadła w 476 r.. Część wschodnia imperium, znana jako Cesarstwo Bizantyjskie istniała aż do 1453 r., kiedy ... Czytaj więcej »

Podboje Rzymu – 12 temat maturalny

Rekonstrukcja Pałacu Dioklecjana w jego pierwotnym wyglądzie, po zakończeniu budowy w 305 roku (widok od strony południowo-zachodniej). Fot. Wikipedia Commons.

Rzym początkowo był tylko niewielkim polis, jednakże z czasem Latynowie (czyli mieszkańcy Rzymu), zaczęli podporządkowywać sobie okoliczne miasta – państwa zrzeszone w Związku Państw Latyńskich, na czele którego stało miasto Alba Longa. Ostatecznie Rzymianom udało się podporządkować sobie Lacjum i pokonać miasta – państwa zrzeszone w Związku. Po zakończeniu podboju Lacjum w 496 r. p.n.e., Rzymianie zawarli porozumienie z pokonanymi ... Czytaj więcej »

Rzym w czasie republiki – 11. temat maturalny

Inskrypcja na Łuku Tytusa w Rzymie: SENATVS / POPVLVSQVE·ROMANVS / DIVO·TITO·DIVI·VESPASIANI·F[ILIO] / VESPASIANO·AVGVSTO. Fot. Wikipedia Commons.

Rzym w latach 753 – 509 p.n.e. był monarchią. Władcy Rzymu sprawowali władzę nad miastem i jego najbliższymi okolicami. Uprawnienia króla jako władcy były bardzo szerokie. Sprawował on dowództwo nad armią, odpowiadał za sądownictwo, a pełnił funkcję najwyższego kapłana (pontifex maximus). Historycy przyjmują, iż Rzym miał siedmiu władców. Ostatnim z nich był Tarkwiniusz Pyszny (Tarqvinius Superbus), który pokonał Wolsków i ... Czytaj więcej »

Początki Rzymu – 10. temat maturalny

Wilczyca kapitolińska (wikipedia.org)

W tym temacie dowiemy się, dlaczego wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – Wiecznego Miasta… ITALIA- położenie geograficzne i związane z tym uwarunkowania cywilizacyjne. Italia to kraina historyczno- geograficzna, która rozciąga się na całym półwyspie Apenińskim i obejmuje też tereny leżące na północ od niego u podnóża Alp. Kraina ta jest raczej uboga w bogactwa naturalne w tym w surowce mineralne. ... Czytaj więcej »

Podboje Aleksandra Wielkiego i Hellenizm – 9. temat maturalny

Imperium greckie pod koniec życia Aleksandra Wielkiego (domena publiczna)

MACEDONIA Macedonią zwykliśmy nazywać tereny geograficzne na północy dzisiejszej Grecji; w starożytności zaś leżące w sąsiedztwie takich krain jak Tesalia czy Epir. Początki państwowości macedońskiej owiane są tajemnicą. Początkowo krajem miała rządzić na wpół mityczna dynastia Argedów, pochodząca z miasta Argos. Za pierwszego, potwierdzonego historycznie władcę, uchodzi Perdikkas, panujący w VII w. p.n.e. Miał on rozszerzyć terytorium Macedonii i zapewnić ... Czytaj więcej »

Kultura antycznej Grecji – 8. temat maturalny

Porządku architektoniczne; wikipedia.org

W kolejnej części repetytorium maturalnego przedstawiamy „pewniaka” na egzaminie z historii – kulturę grecką. 1) Literatura: W kulturze grackiej zwykle wyodrębniamy trzy główne okresy :  archaiczny (trwa od końca VI w.p.n.e., a nazwa pochodzi od archaios, czyli „stary”), klasyczny (obejmuje on V i IV w.p.n.e., następuje rozkwit kultury greckiej), hellenistyczny (rozpoczął się po śmierci Aleksandra Macedońskiego- 323r.p.n.e.). Okres archaiczny: Ważną ... Czytaj więcej »

Wojny grecko – perskie – 7. temat maturalny

Leonidas pod Termopilami. Obraz XIX- wiecznego malarza francuskiego Jacques-Louisa Davida (wikipedia.org)

Przyczyny: Twórcą imperializmu perskiego był król Cyrus Wielki (ten sam, który w 539 r. p.n.e. zdobył Babilon i doprowadziło upadku państwo chaldejskie). Dzięki swej polityce podbojów podporządkował sobie tereny Bliskiego Wschodu i Azji Mniejszej. Na tym drugim terytorium władzy perskiej poddały się też miasta greckie, leżące na zachodnim krańcu półwyspu.   U zaranie V w. p.n.e. kolonie greckie wywołały antyperskie ... Czytaj więcej »

Zdaj maturę z historii z Historykonem | spis treści

zzz

  Przygotowaliśmy dla uczniów szkół średnich specjalny dział maturalny. Będziemy w nim zamieszczać omówienie tematów, które występują na maturze. Powolutku nasi redaktorzy dodają kolejne tematy a w tym wątku będzie spis treści aby łatwiej było się Wam poruszać w tym dziale. Zapraszamy do korzystania i oczywiście czekamy na Wasze uwagi. Dzieje najdawniejsze – 1. temat maturalny Cywilizacje Bliskiego Wschodu – ... Czytaj więcej »

Sparta i Ateny – 6. temat maturalny

1

Dzisiejszy temat jest poświęcony dwóm głównym ośrodkom cywilizacji greckiej w jej okresie klasycznym – Sparcie i Atenom. SPARTA ↳        Sparta była położona w południowej części półwyspu Peloponez. Zamieszkujący tę krainę Spartiaci, potomkowie Dorów, jako jedyni posiadali pełnię praw obywatelskich. Było ich niewielu, około 20 tysięcy. Każdy Spartiata posiadał taką samą działkę ziemi, przydzieloną mu przez państwo wraz z pracującymi na ... Czytaj więcej »

Grecja archaiczna i minojska – 5. temat maturalny

Ruiny pałacu w Knossos; wikipedia.com

Wieki ciemne, czyli skąd wzięły się poleis… KRETA ↳        Pierwszą cywilizacją w strefie Półwyspu Bałkańskiego była cywilizacja kreteńska (minojska – nazwa od mitycznego króla Krety – Minosa), która powstała na przełomie 3 i 2 tysiąclecia p.n.e. Wyspę zamieszkiwał lud nieznanego pochodzenia z terenów Bliskiego Wschodu. Posługiwał się pismem linearnym A, które było używane głównie do prowadzenia biurokracji pałacowej, do dziś ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry