Mjr Adolf Pilch (1914 – 2000) – cichociemny z Wisły | Recenzja

Mjr Adolf Pilch (1914 – 2000) – cichociemny z Wisły, Danuta Szczypka

Wisła. Rok 1914. W rodzinie Jana i Zuzanny Pilchów przychodzi na świat dziesiąte z jedenaściorga dzieci. Syn ten przejdzie do historii jako wojskowy, pułkownik, podczas drugiej wojny światowej zaś – członek elity – cichociemnych. Adolf Pilch. Bohater książki Danuty Szczypki.

Wydana w 2015 roku przez wiślańskie Wydawnictwo Luteranin, przy współpracy tamtejszej Miejskiej Biblioteki Publicznej książka – jest cieniutka. Liczy niewiele ponad dziewięćdziesiąt stron. Wzbogacona o materiał fotograficzny, jest świetnym przykładem biografii, która pozbawiona jest zbędnych ozdobników, miliona nie zawsze potrzebnych informacji (wszak niektórzy biografowie sięgają pokolenia pradziadków swojego bohatera, co naprawdę czasami jest zbędne) – i zawiera wyłącznie najważniejsze informacje z życia osoby, o której traktuje.

Wielodzietna rodzina, trudne warunki materialne, wczesna śmierć matki – to wszystko niewątpliwie zahartowało Adolfa Pilcha. O swoim ojcu sam wspominał, że był człowiekiem nie ukazującym uczuć, także wraz ze śmiercią rodzicielki – właściwie stracił dom rodzinny. Po ukończeniu szkół powszechnych, przy materialnej pomocy jednego ze swych braci pobierał nauki w warszawskiej Państwowej Szkole Budowlanej. W Skierniewicach przebywał w Szkole Podchorążych Rezerwy 26 Dywizji Piechoty. Wrzesień 1939 roku zastał Adolfa Pilcha w Warszawie. Uciekł na Zachód. Znalazł się w Wielkiej Brytanii i w 1943 roku został przerzucony na teren okupowanej Polski jako cichociemny. Do roku 1945 przebywał w Polsce. Został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Virtuti Militari. Po wojnie powrócił na Zachód i w Wielkiej Brytanii – w Londynie – zmarł w 2000 roku.

Absolutnie nie ulega wątpliwości, że najwyższa ocena w skali – czyli 6 – jest oceną jak najbardziej zasłużoną. Bardzo dobrze udokumentowano życie i działalność Adolfa Pilcha, korzystając nie tylko z obszernej literatury, ale – przede wszystkim – ze źródeł archiwalnych znajdujących się między innymi w rękach rodziny Pilchów, jak również w cieszyńskim archiwum. Zebranie na niecałych stu stronach książki opowieści o Pilchu i jego bogatym życiorysie, przy jednoczesnym wykorzystaniu zdjęć – udało się autorce znakomicie.

Ocena recenzenta: 6/6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*