Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Multimedia

Subskypcja RSS<

Komunizm – szmer zranionych dusz | video

zzz

W 1990 r. w Moskwie kończył się komunizm. ZSRR wykrwawiło się, a Rosjanie byli wyczerpani. Cierpieli nędzę. Wspominają jednak, że nigdy nie czuli się tak wolni. To ostatnie miesiące Gorbaczowa jako I sekretarza Partii. Wkrótce zdetronizuje go Jelcyn. Partia KPZR znajdzie się poza prawem, a ZSRR przestanie istnieć. W takim kontekście reżyser Daniel Lenconte poznał Mikołaja Kazakowa – założyciela ” ... Czytaj więcej »

Wywalczona. Niepodległa. Polska. | video

0006ZNHTTQCG9XY2-C122-F4

Instytut Pamięci Narodowej przygotował spot, który ma za zadanie promować 100-lecie odzyskania niepodległości. „Nie było jej. A jest. Polska! Akcja społeczna IPN, którą włączamy się w przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.” Czytaj więcej »

Lenin i Gorki: Czas rewolucji | video

zzz

Rewolucja z 1917 roku ukazana poprzez relacje Maksima Gorkiego – progresywnego rosyjskiego pisarza i publicysty uważanego za inicjatora socrealizmu w literaturze – z Włodzimierzem Leninem. Dokument o zapierającej dech w piersiach narracji francuskiego reżysera Stana Neumanna. Przemówienie Gorkiego wykonane przez francuskiego aktora Denisa Lavanta. Czytaj więcej »

Polska podczas wojny na kolorowych niemieckich fotografiach | video

zzz

Niemiecki fotograf Hugo Jeager, będący osobistym fotografem Adolfa Hitlera wykonał na terenie Polski kilkaset kolorowych fotografii przedstawiających Polskę w czasie wojny. Ten film ukazuje tę unikatową serię zdjęć, którą warto obejrzeć. Komentarz autora filmu pozostawia wiele do życzenia ale publikując ten materiał chcieliśmy pokazać unikatowe zdjęcia. Czytaj więcej »

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich | Video

zzz

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie w ramach projektu „Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich” przygotowało animację, opowiadającą historię człowieka, który okazał się niezwykle ważnym dla początków naszej państwowości. Czytaj więcej »

Silniejszy niż KGB – życie i los Wasilija Grossmana | video

zzz

Zapraszamy do obejrzenia dramatycznej historii rosyjskiego pisarza i dziennikarza Wasilija Grossmana (1905-1964), którego rękopis powieści „Życie i los”, opisujący oddanie ideałom rewolucji z 1917 r., totalitaryzmy Stalina i Hitlera, zagładę Żydów, Stalingrad i nieludzkie czasy II wojny światowej, został skonfiskowany przez KGB. Na podstawie fragmentów książki, wywiadów ze świadkami tamtych wydarzeń oraz historykami, staramy się odtworzyć życie i pracę pisarza. Dokument został ... Czytaj więcej »

Ober Ost, wojskowa kolonia Rzeszy | video

zzz

Podczas I w.ś. Wilno stało się częścią zapomnianego dziś Ober-Ost: militarnego państwa założonego przez Paula von Hindenburga i Ericha Ludendorffa. Rozciągało się ono na terenie dzisiejszej Litwy, części Łotwy i Białorusi. Wyzysk i przymusowa praca były na porządku dziennym. To militarny eksperyment lat 1915-18. Nie sposób jednak zrozumieć późniejszej historii faszystowskich podbojów na wschodzie nie znając historii rejonu Ober-Ost. Czytaj więcej »

Jak zmieniały się granice Hiszpanii na przestrzeni wieków | Video

maxresdefault

Przedstawiamy ciekawą animację ukazującą jak zmieniały się granice państw, które funkcjonowały i o których już dzisiaj prawie nie ma śladu, na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Animacja obejmuje czas od ok 700 r. p.n.e do dnia dzisiejszego. Czytaj więcej »

Amerykański film z oblężonej Warszawy | Video

800px-Polish_kid_in_the_ruins_of_Warsaw_September_1939

Zapraszamy do obejrzenia filmu, nakręconego we wrześniu 1939 roku w Warszawie przez amerykańskiego filmowca Juliena Bryana, który spędził 2 tygodnie w stolicy Polski ukazując jak wyglądało życie w oblężonej Warszawie. Film ukazał się w 1940 roku pod tytułem „Siege” i został nominowany do nagrody Akademii Filmowej – znanej jako Oskar. Czytaj więcej »

Film IPN-u promujący historię Polski – Niezwyciężeni | video

XplktkqTURBXy85NWJhYjA4ZDlkMzUyZGM2MDM3MmJmMWQzMjg3NDY0YS5qcGVnkZMCzQMmAA

W sieci ukazał się film animowany wyprodukowany przez IPN ukazujący dzieje Polski od wybuchu II wojny światowej do upadku Żelaznej Kurtyny. Animacja został przygotowana w wersji polskojęzycznej oraz angielskojęzycznej. Zapraszamy do obejrzenia i podzielenia się swoimi uwagami w komentarzach na temat tego filmu. Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry