Czy na dnie Zalewu Sulejowskiego spoczywają niemieckie Panthery?

Ostatnie badania echosondą zdają się potwierdzać przekazy historyczne, wedle których niemieckie czołgi typu Panthera spoczywają w Zalewie Sulejowskim.

Prace polegały na zeskanowaniu dna zalewu za pomocą specjalnego sonaru i echosondy, dzięki którym powstała mapa 3D zbiornika wodnego. Pierwszy na znalezisko wpadł Pan Sławomir Kot, który prywatnie jest projektantem jachtów. Współpracę z nim podjęła Politechnika Łódzka, a wraz z wykorzystaniem funduszy z unijnego programu Monsul mogły zostać przeprowadzone dalsze badania. Odkryto, że co najmniej dwa obiekty swoim kształtem przypominają czołgi z okresu II wojny światowej.

Sprawa ta zainteresowała historyków, a także pasjonatów militariów. Słuszność odkrycia zdają się potwierdzać ustalenia Andrzeja Kobalczyka, których dokonał na podstawie materiałów źródłowych. Kobalczyk jest dziennikarzem oraz regionalistą, a także byłym dyrektorem Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie. Ma za sobą doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach, gdyż z nurtu Pilicy wydobył pięciokrotnie niemieckie pojazdy historyczne.

Kobalczyk ustalił, że początkiem 1945 roku oddziały hitlerowskich Niemców wycofywały się między innymi przez zamarzniętą rzekę Pilicę. Wówczas pod naporem ciężaru czołgów i sprzętu wojskowego, lód pękał i rzeka pochłaniała ludzi wraz z pojazdami.

„Po przejściu frontu w Pilicy i na jej brzegach pod Zarzęcinem, Karolinowem, Trestą i Starą Wsią rozciągało się istne cmentarzysko wojennych wraków” – nadmienił Andrzej Kobalczyk.

Obecność czołgów typu Panthera zdaje się także potwierdzać zachowana fotografia wykonana w 1946 roku w okolicy Zarzęcina przez regionalistę Jerzego Sosnkowskiego. Widnieje na niej wrak niemieckiego czołgu PzKpfw V Panthera, który częściowo wchłonął nadrzeczny piach. Pomimo odkrycia, droga do wydobycia na powierzchnię czołgów będzie długa ze względu na formalności prawne-administracyjne.

Źródło: dzienniklodzki.pl
Fot. Wikimedia Commons

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*