Obchody dnia pamięci o ofiarach holokaustu w muzeum Polin

19.01.-30.01.2015

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu: 70. rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Aby upamiętnić to wydarzenie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wystawę czasową, spektakl, warsztaty, wykłady, pokazy filmowe, spotkania i specjalny spacer po wystawie stałej.

Pełny program dostępny na stronie Muzeum POLIN:
http://www.polin.pl/pl/wydarzenia-z-okazji-miedzynarodowego-dnia-pamieci-o-ofiarach

Wybrane wydarzenia:

Wykład Polityka III Rzeszy wobec mniejszości

Prof. Eugeniusz Cezary Król z Instytutu Studiów Politycznych PAN opowie o nazistowskich prześladowaniach społeczności żydowskiej oraz grup, o których często mówi się, że są ofiarami Zagłady nieobecnymi w pamięci zbiorowej, m.in. świadków Jehowy, niepełnosprawnych, chorych psychicznie, Romów i Sinti oraz osób homoseksualnych i transseksualnych.

19 stycznia, godz. 18.00, wstęp wolny

Spektakl Tsigan. The Gypsy Poem (Cygan. Poemat Romski)

Spektakl na podstawie książki Cecilii Woloch, pisarki i poetki amerykańskiej, która w swoich utworach odnosi się do historii własnej rodziny: Romów pochodzących z Karpat. Spektakl z udziałem autorki zabierze widzów
w osobistą, liryczną podróż w poszukiwaniu tożsamości śladami pamięci przodków, poprzeplataną historiami wojennej traumy. To opowieść wypełniona muzyką i tańcem, która jest przejmującym świadectwem kulturowego i historycznego dziedzictwa Romów.

25 stycznia, godz. 19.00, wstęp wolny; wydarzenie w jęz. angielskim z tłumaczeniem na jęz. polski

Pamięć Zagłady – przekleństwo czy ratunek – spotkanie z Haliną Birenbaum

Halina Birenbaum jest ocalałą z Holokaustu polsko-izraelską pisarką, tłumaczką i poetką. W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała jej tytuł Człowieka Pojednania. W czasie II wojny światowej Birenbaum była w getcie warszawskim, przeżyła obozy: Majdanek, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. W 1947 r. wyemigrowała do Izraela.

Współorganizatorem spotkania jest Klub Inteligencji Katolickiej, a poprowadzi je red. Anna Wacławik-Orpik z radia Tok FM.

29 stycznia, godz. 18.00, wstęp wolny

Wykład Pamięć o Auschwitz w perspektywie innych ludobójstw w XX wieku

Wykład Małgorzaty Wosińskiej z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej PAN będzie próbą analizy porównawczej i krytycznej Auschwitz, które stało się symbolem Holokaustu, oraz innych przypadków ludobójstw, zwłaszcza ludobójstwa Tutsi w Rwandzie w 1994 roku.

30 stycznia, godz. 18.00, wstęp wolny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*