Polska „Gra o tron” w przygotowaniu

Trwają prace nad polskim odpowiednikiem popularnego serialu „Gra o tron”, który będzie osadzony w średniowieczu, a dotyczyć ma historii Piastów. Choć o samym pomyśle wiadomo już od pewnego czasu, to teraz jego autor zdradził trochę szczegółów.

Polski reżyser, Wojciech Smarzowski, autor scenariusza i reżyser ubiegłorocznego filmu Wołyń pracuje tym razem nad serialem. Jednak atmosfera i okres historyczny diametralnie się zmieni, bowiem Smarzowski ma zabrać nas do średniowiecza i przedstawić historię Piastów. Choć Wołyń  był filmem o tematyce obecnie dość popularnej, to początki państwa polskiego nie są zgodne ze współczesnymi trendami. Sam reżyser podkreślał, że nie interesują go obecne tendencje, lecz to, co go osobiście boli i to o tym pragnie robić filmy.

O pomyśle na taki serial wiadomo już od jakiegoś czasu. Wkrótce po premierze Wołynia jego autor mówił już o nowym serialu. Po niedawnej, marcowej premierze krótkiego filmu Ksiądz stworzonego dla serwisu ShowMax, Smarzowski ponownie wspomniał o serialu i tym razem uchybił rąbka tajemnicy dotyczącej szczegółów produkcji.

Na razie pracują szare komórki w mojej głowie i w głowie Wojtka Rzehaka, z którym razem to piszemy – powiedział Smarzowski. – Chyba jesteśmy ustawieni na trzy sezony i szukamy pieniędzy, ponieważ to przedsięwzięcie jest karkołomne, bardzo kosztowne, międzynarodowe, z aktorami z całej Europy – dodał. Jak widać jest to poważne przedsięwzięcie, dosyć kosztowne, a jak sam autor pomysły stwierdził, ciężko uzyskać środki na taką produkcje: Rozmowy trwają, ale nie bez kozery zrobiłem „Księdza” tam, gdzie zrobiłem – powiedział Smarzowski. – Nie ma jeszcze decyzji, natomiast podoba mi się, że ShowMax deklaruje chęć finansowania polskich filmów i taki partner zawsze jest cenny, bo tych źródeł finansowania kina jest bardzo mało.

Choć Smarzowski przewiduje jeszcze produkcję filmu, to nie pozostaje bierny w przygotowaniach serialu. To jest taki projekt, w który wejdę na pięć, sześć lat – stwierdził reżyser. – I jeżeli teraz przygotuję sobie grunt, będę mógł pracować etapami. Dlatego próbuję skoordynować różnego rodzaju ruchy produkcyjno-finansowe, które zapewniłyby nam bezpieczeństwo i wiarę, że ten serial zrobimy. Natomiast w międzyczasie na pewno będę chciał nakręcić jakąś historię współczesną, bądź dwie, dlatego że zdjęcia do tego serialu najwcześniej w 2018 roku, może jeszcze później. To jest projekt, który po prostu trzeba dobrze przygotować – powiedział.

Choć nie ma jeszcze szczegółów dotyczących fabuły, obsady i budżetu, to wiadomo, że autor skupi się nie tylko na wątkach politycznych, lecz także miłosnych i codziennym życiu mieszkańców początkującego państwa polskiego, uwzględniając nasze słowiańskie obrzędy i wierzenia, zagrożone chrystianizacją. Projekt więc wydaje się być niezwykle ciekawy i oryginalny.

Wojciech Smarzowski ma już na swoim koncie kilka produkcji. Choć w sferze jego zainteresowań zawsze była fotografia, postanowił zostać reżyserem. Początkowo pracował jako operator przy Psach totalitaryzmu¸ a także tworzył teledyski dla zespołu muzycznego Myslovitz, np. To nie był film. Swoje filmy często umiejscawia w atmosferze historycznej, np. w okresie PRL-u czy II wojny światowej.

Jego największym osiągnięciem wydaje się być, przynajmniej jak do tej pory, Wołyń z 2016 roku. Liczymy, że serial o Piastach będzie co najmniej równie fascynujący i ciekawy. A jest co przedstawiać. Choć każdy Polak wie co nieco o tej dynastii, to świadomość i wiedza na ich temat pozostawia wiele do życzenia. Piastowie to pierwsza potwierdzona historycznie dynastia panująca w Polsce od co najmniej 960 roku, a na arenie międzynarodowej zaistniała dzięki Mieszkowi I, pierwszemu potwierdzonemu historycznie władcy. Przyjął on chrzest i wprowadził Polskę w krąg kultury europejsko-chrześcijańskiej, zapoczątkowując na jej ziemiach chrystianizację. Ostatnim władcą na polskim tronie pochodzącym z dynastii Piastów był Kazimierz Wielki, który zmarł w 1370 roku. Jest więc to blisko 400 lat piastowskiego panowania, niezwykle dynamicznego, pełnego konfliktów, z burzliwym okresem rozbicia dzielnicowego i zaprowadzania nowej religii na ziemiach polskich, a przez chwilę nawet wpływów czeski w osobie króla Wacława II i jego syna Wacława III z dynastii Przemyślidów.

Źródła: filmweb.pl, kultura.gazeta.pl

Fot.: Wikimedia Commons, filmweb.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*