„Portrety wojenne” – przedpremierowy pokaz filmów dokumentalnych o bohaterach II wojny światowej

2 września o godzinie 19.00 zapraszamy na przedpremierowy pokaz trzech z pięciu odcinków serii dokumentalnej „Portrety wojenne”, opowiadających pełne emocji i napięcia historie ludzi, którzy swym bohaterstwem i męstwem przyczynili się do zmiany biegu działań wojennych, byli to m.in.: Jan Zumbach, Bronisław Hellwig i Zdzisław Pacak – Kuźmiński.

Twórcy serii wykorzystali w produkcji m. in.: archiwalne materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej, wywiady z ekspertami, a także stylizowane na komiks kadry łączące nowoczesną technikę wprowadzania aktora do ręcznie rysowanej scenografii. Całość stanowi nietuzinkowy efekt wizualny (momentami przywodzący na myśl kadry rodem z „Sin City”), który z pewnością przypadnie do gustu szczególnie publiczności młodego pokolenia.

Współproducentem serii jest Filmoteka Narodowa.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami „Portretów wojennych”.

Opis odcinków:

ODCINEK 2

ZDZISŁAW PACAK – KUŹMIRSKI – Jak głosi oficerski kodeks „oficer nie opuszcza swoich żołnierzy i wraz z nimi oddaje się do niewoli”. Pacaka uwięziono w obozie jenieckim dla polskich oficerów i szeregowych – Oflag II C Woldenberg. W trakcie pobytu w niewoli, większość swego czasu poświęcił na organizację ucieczki, która doszła do skutku przy trzeciej próbie. Mając ze sobą zrobione z drewna karabiny i tekturowe ładownice pomalowane pastą do butów, wyszedł z obozu przez główną bramę. Po przedarciu się do Warszawy został zastępcą dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK „Osa-Kosa”.

ODCINEK 3

JAN ZUMBACH – As polskiego lotnictwa i dowódca legendarnego dywizjonu 303 a następnie Polskiego Skrzydła Myśliwców w stopniu Squadron Leader (major). Oprócz Virtuti Militari został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross. Walczył pod pseudonimem „Donald”, gdyż na swoich myśliwcach umieszczał wizerunek Kaczora Donalda trzymającego kij baseballowy. Był niepokornym duchem, buntownikiem i poszukiwaczem przygód. Po wojnie Zumbach był najemnikiem i przemytnikiem, ale stał zwykle po stronie państwa, które chciało się uwolnić od „pasożytów”.

ODCINEK 4

HELLWIG – Historia żołnierza Oddziału Szturmowego Parasol, Bronisława „Bruno” Hellwiga – jednego z najlepszych kierowców bojowych, który brał udział w wielu spektakularnych akcjach na terenie okupowanej Warszawy. Film opowiada o momentach kiedy ocierał się o śmierć i o tym, jak to doświadczenie na niego wpłynęło. Człowiek, który może nosić miano Bohatera jest też mężem i ojcem – jego poświęcenie dla Sprawy dotyka bezpośrednio ludzi mu najbliższych. W filmie usłyszymy opowieść córki „Bruna” – Hanny Hellwig-Stańczuk.

Szczegóły wkrótce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*