Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Publicystyka

Subskypcja RSS<

Nowe badania dotyczące pochodzenia Lagera

lager

Jak sugerują najnowsze badania, piwo typu lager może pierwotnie pochodzić z Ameryki Południowej, a nie jak powszechnie uważano z terytorium Niemiec. Grupa archeologów pod przewodnictwem dr Alberto Pereza odkryła 1000 letnie ceramiki, w południowych lasach przy granicy Chile z Argentyną, na północ od Patagonii. Odkrycia dokonano co prawda już w 2016 roku, natomiast dopiero najnowsza genetyczna analiza ceramik wykazała, iż ... Czytaj więcej »

Odkryto egipskie posążki | Video

posazek egipt

Posążki przedstawiające między innymi podobiznę boga Ptaha, Sfinksa, ale również sylwetki zwierząt i starożytnych bóstw zostały odnalezione w miejscu ich pochówku. Ponad 2000 tys lat temu starożytni Egipcjanie złożyli do grobu posąg bóstwa Ptah – boga rzemieślników i rzeźbiarzy. Po latach dbania, składania darów, perfumowania i mycia posąg boga został tradycyjnie pochowany wraz z innymi czczonymi posążkami. W dole w ... Czytaj więcej »

Podziemie zbrojne ziemi kraśnickiej | Relacja

zzz

W dniu 16 września 2017 roku w Pasiece – Kolonii, w gminie Kraśnik (powiat kraśnicki) w województwie lubelskim odbyła się impreza rekonstrukcyjna pod tytułem „Podziemie zbrojne ziemi kraśnickiej”. Organizatorami imprezy byli Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Urząd ds. Kombatantów i Osób represjonowanych oraz Gmina Kraśnik, na której terenie leży Pasieka-Kolonia. Pogoda trochę pokrzyżowała plany organizatorów, gdyż pierwotnie o godz. 14 miała ... Czytaj więcej »

Dziesiąty sezon badań archeologicznych w Siedlęcinie

zzz

Wieża mieszkalna w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego i europejskiego średniowiecza. Wzniesiona w drugiej dekadzie XIV w. z inicjatywy Henryka I, księcia jaworskiego z dynastii Piastów, stanowi jeden z najciekawszych przykładów architektury świeckiej w Polsce oraz jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na terenie Europy Środkowej. Do dnia dzisiejszego przetrwała bez poważniejszych ... Czytaj więcej »

Przegrana bitwa pod Cecorą 1620 | Wywiad z profesorem Jerzym Urwanowiczem

zzz

Dzisiaj przypada kolejna rocznica bitwy pod Cecorą z 1620 roku. Z tej okazji przeprowadziliśmy wywiad z profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Uniwersytetu w Białymstoku Jerzym Urwanowiczem.  Bitwa pod Cecorą stanowiła początek wojny polsko-tureckiej. Przyczyn owej wojny podaje się wiele. Na jakie Pan osobiście zwróciłby uwagę? Jakie miały największe znaczenie? Cecora nie zapoczątkowała zmagań militarnych Rzeczpospolitej z Imperium Osmańskim i Tatarami, była ... Czytaj więcej »

List syna do ppłk. Bronisława Pinieckiego, zamordowanego w Katyniu

zzz

Myśląc o Tobie widzę tylko stojące na swoim miejscu w przedpokoju oficerki, które sięgały mi do brody i nic więcej… Dzisiaj przypada rocznica urodzin ppłk. Wojska Polskiego Bronisława Pinieckiego (1892-1940). Dokładna data jego śmierci nie jest znana – został zamordowany w Katyniu*. Walczył w Powstaniu Wielkopolskim i w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego syn, Andrzej, który tak naprawdę go w ogóle nie ... Czytaj więcej »

Przełomowa bitwa pod Marignano 1515 roku | wywiad z prof. UAM dr hab. Maciejem Franzem

zzz

Dzisiaj przypada rocznica bitwy pod Marignano, mającej miejsce w 1515 roku w toku wojen włoskich (1584-1559) pomiędzy Francuzami a Szwajcarami. (…) na polach pod Marignano (…) król Francji wygrał zdecydowanie więcej niż tylko jedną bitwę, zaś Szwajcarzy przegrali dużo więcej niż tylko jedno starcie. Bitwa ta uznawana jest za jedną z przełomowych, nie tylko w wojskowości, lecz także w dziejach ... Czytaj więcej »

Kim był słynny kardynał Richelieu? – wywiad z Pauliną Grobelną-Mazurek

zzz

9 września 1585 roku urodził się Armand Jean Richelieu, mąż stanu i zręczny polityk. Pierwszy Minister Ludwika XIII był i jest w dalszym ciągu bez wątpienia postacią pełną kontrowersji. Jak to się stało, że Armand Jean de Richelieu stanął de facto na czele państwa francuskiego? Jaki był stosunek Richelieu do spraw religijnych? Jak wyglądały stosunki polsko-francuskie za jego „panowania”? Na ... Czytaj więcej »

Bitwa pod nie-Borodino | wywiad z prof. UŁ, dr hab. Rafałem Kowalczykiem

zzz

Dzisiaj mija kolejna rocznica bitwy, która obecnie w historiografii nazywana jest bitwą pod Borodino. Miała miejsce w 1812 roku pomiędzy wojskami Cesarstwa Francuskiego, dowodzonymi przez Napoleona Bonaparte, w liczbie 120 tys., a wojskami Imperium Rosyjskiego, dowodzonymi przez Michaiła Kutuzowa w liczbie 135 tys. Wojnę roku 1812 wręcz musimy uznawać za przełomowy moment epoki napoleońskiej. Dla Napoleona, dla Francji, dla sojuszników ... Czytaj więcej »

Zamek w Będzinie na nowo odkrywany – część 6

zzz

Długo trzeba było czekać na kolejną odsłonę cyklu, oj długo. W sumie ten odcinek miał dotyczyć wieży okrągłej, nawet jest już częściowo napisany, wstrzymam się jednak na moment, może do czasu, aż opublikowane będą wyniki ostatnich badań fundamentów wieży. W zamian będzie coś z zupełnie innej epoki – ale za to rzecz bardzo godna uwagi: opis zamku z roku 1854. ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry