Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Publicystyka

Subskypcja RSS<

Wiosenne wypady za miasto. Pojedziem na zielone niwy….

100_6975

Wraz z nastaniem wiosny, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego od lat wyjeżdżali za miasto, by podczas lepszego kontaktu z naturą zrelaksować się i odpocząć. Najczęstszym miejscem takowych wypadów były pobliskie Góry Świętokrzyskie, na których niegdyś wielkie połacie rosnącej trawy potrafiły ukoić niejedną osobę. Czas zaborów Za czasów zaborów nękających resztę naszej dumy narodowej, wspomniane wypady za miasto miały być swoistego rodzaju zebraniami ... Czytaj więcej »

Jakie atrakcje szykuje Łódź na tegoroczną Noc Muzeów?

Biała_Fabryka_w_Łodzi

Noc Muzeów: dla wielu tradycja, ale także dla  innych nowość. Jest to jedyna taka noc w roku, podczas której w wielu miastach można obejrzeć wszystkie muzea, galerie czy inne zabytkowe miejsca za darmo. Pytanie tylko, jakie atrakcje będzie można zobaczyć podczas tegorocznego nocnego spaceru w Łodzi? O tym kilka słów. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. ... Czytaj więcej »

Dzień Pamięci o majorze Hubalu

DSC03991

Szaniec Hubala – czyli miejsce, w którym w dniu 30 kwietnia 1940 r. poległ mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, staje się dorocznym miejscem „pielgrzymek” patriotycznych. Nie inaczej było i w tym roku. Tegoroczna 77. rocznica śmierci mjr. „Hubala” rozpoczęła się polową Mszą Świętą, ale wcześniej żołnierze 25. batalionu dowodzenia im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z Tomaszowa Mazowieckiego zaciągnęli wartę honorową, a ... Czytaj więcej »

Informacja o stanie poszukiwań miejsca spoczynku śp. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

zzz

Mija 77. rocznica śmierci mjr. Hubala (dowódcy ostatniego regularnego, wydzielonego oddziału Wojska Polskiego), który walcząc do końca w obronie niepodległości Rzeczypospolitej, tak jak zapowiedział, nie złożył broni i nie zdjął munduru; poległ w lesie pod Anielinem 30 kwietnia 1940 r. Jego ciało zaginęło (zostało ukryte) w nieznanych dotąd okolicznościach, tak jak do dziś nie znane jest jego miejsce pochówku, pomimo ... Czytaj więcej »

Dlaczego warto zostać naszym newsmanem? Dołącz do Historykon.pl

DSC_0242

„To, co się robi powinno sprawiać przyjemność, trzeba dać się ponieść fantazji, a niewątpliwie współpraca z Historykonem taką przyjemność mi sprawia”. Współpraca na łamach naszego Działu wydarzeń historycznych i kulturalnych to najprostsza droga, którą możesz wybrać. Nie pochłania dużo czasu, a pozwala szlifować swoje umiejętności dziennikarskie i każdego dnia poszerza Twoją wiedzę i świadomość historyczną. O pracy newsmana opowie Wam ... Czytaj więcej »

Co najchętniej czytaliście w ubiegłym miesiącu?

Bez tytułu

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tego, co Was najbardziej zainteresowało w marcu. Wśród najczęściej przez Was czytanych artykułów, znalazły się m. in. poczet demonów słowiańskich czy ostatnie powstanie samurajów w Japonii. Chętnie też oglądaliście nowe zdjęcia Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i informację o nowym programie Bogusława Wołoszańskiego. Co jeszcze okazało się da Was ciekawe? Nowe zdjęcia mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” To ... Czytaj więcej »

Noc Muzeów w Poznaniu. Co warto zobaczyć?

1024px-Poznan_-_most_sw._Rocha_-_Ostrow_Tumski

Noc Muzeów jest już dla niektórych wręcz tradycją. Co roku każdy ma możliwość zwiedzić muzea biorące udział w wydarzeniu w ciepłą, wiosenną noc i to całkowicie za darmo. Noc ta przemienia się w spacer po wielu muzeach w mieście. Gdzie warto udać się w Poznaniu i na co zwrócić uwagę? Głównym elementem listy muzeów biorących udział w wydarzeniu miasta Poznania ... Czytaj więcej »

Dołącz do załogi Historykon.pl! Dlaczego warto?

17813934_1269605716426721_1581495618_n

Dlaczego warto do nas dołączyć? Na to pytanie odpowie Wam Marcin Majchrzak, nasz młody redaktor. Jak zaczęła się moja krótka, lecz niezwykle owocna droga z Historykonem i dlaczego warto? Właściwie wszystko zaczęło się zupełnie niepozornie… moja dobra znajoma oznaczyła mnie pod jednym z postów Historykonu o tym, że poszukują osób do współpracy i zdając sobie sprawę, jakie są moje zainteresowania, ... Czytaj więcej »

Skarby Baroku w Krakowie

zzz

Tylko do 23 kwietnia można w Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać wystawę „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem” obszernie prezentującą sztukę barokowej z terenów dzisiejszej Słowacji. Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Słowacką Galerią Narodową po raz pierwszy w Polsce zagoszczą bezcenne obrazy i rzeźby z bratysławskich zbiorów. Ekspozycję „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem” dopełnią zabytki z Węgier, ... Czytaj więcej »

Wpis Pomników Historii powiększony

Church_of_St.Peter_and_St.Paul_and_Benedictine_Monastery_(Abbey_in_Tyniec),view_from_W,_37_Benedyktyńska_str,_Tyniec,_Krakow,_Poland

Wpis Pomników Historii powiększony: tydzień temu w Pałacu Prezydenckim doszło do uroczystego ogłoszenia przez prezydenta Andrzeja Dudę 10 nowych obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Wpisanie na listę Pomników Historii jest jednym ze sposobów ochrony zabytków w Polsce. Wpisu na taką listę może dokonać Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na drodze rozporządzenia. Z takiego prawa skorzystał w zeszłą środę prezydent Andrzej Duda ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry