Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

41. Sesja Komitetu UNESCO dobiegła końca. Co znalazło się na Liście?

1024px-Bog_on_the_Coast_to_Coast_Walk

W Centrum Kongresowym w Krakowie od 2 lipca toczyły się obrady Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, poświęcone najcenniejszym dla ludzkości zabytkom na świecie.12 lipca przyjęty został raport końcowy z 41 Sesji UNESCO, który oficjalnie zamyka  to przełomowe dla naszego kraju spotkanie. W tegorocznej sesji UNESCO, zorganizowanej w Polsce, w Centrum Kongresowym w Krakowie uczestniczyło ponad 2000 tysiące delegatów pochodzących ze 120 ... Czytaj więcej »

Spór o Dymarki Świętokrzyskie. Podzielone uroczystości

449px-Dymarki_in_Biskupin

Nowa Słupia (woj. świętokrzyskie): Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego nie dogadało się z władzami gminy Nowa Słupia w kwestii organizacji mających ponad 50-letnią tradycję uroczystości Dymarek Świętokrzyskich. Oddzielne obchody zorganizuje zarówno Stowarzyszenie, jak i gmina, przez co część obchodów odbędzie się… w województwie lubelskim. Ponad 2000 lat temu na terenie Gór Świętokrzyskich mieszkańcy trudnili się zajęciem rzadkim w „barbarzyńskiej” Europie, na ... Czytaj więcej »

Niewolnica Thomasa Jeffersona

Cock_ca1804_attrib_to_JamesAkin_AmericanAntiquarianSociety

Miejsce zakwaterowania Sally Hemings, niewolnicy i pokojówki trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych zostało odkryte i wydobyte z jego prywatnej posiadłości „Monticello”. Do posiadłości „Monticello” Jefferson wraz z małżonką Martha przeprowadzili się zaraz po ślubie. Sam obiekt w roku 1987 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Monticello w 1941 roku została wybudowaniu łazienka dla turystów zwiedzających to historyczne miejsce, tam też ... Czytaj więcej »

Rozwój z Historykon.pl – dołącz do nas!

18190976_1496433387075587_1589615190_n

Miejsce, w którym można rozwijać swoje zainteresowania – historyczne, czytelnicze, dziennikarskie? Historykon jest właśnie takim miejscem. O tym, jak wygląda praca recenzenta i dlaczego warto do nas dołączyć, opowie Wam Anita, która koordynuje nasz Dział Recenzji. Moja przygoda z portalem Historykon.pl zaczęła się jeszcze za czasów studiów. Było to bardzo dawno temu, a sam portal dopiero powstawał. Pamiętam jego początki. ... Czytaj więcej »

Por. Stefan Mustafa Abramowicz – wspaniały przykład oddania Ojczyźnie

zzz

Ale pomimo wszystko ci z nas, którym udało się przeżyć, mają obowiązek budowania od nowa, uczenia innych tego, w co wierzymy, a w tym, co pozostało z naszego życia – szukania dobra i sensu w tym życiu. Stefan Mustafa Abramowicz – Polak, Tatar, ułan, jeniec, łagiernik, katorżnik, ocaleniec, szczęściarz, rekrut, czołgista, obrońca, wyzwoliciel, cudzoziemiec, nośnik informacji – poszukiwany przez sowiecki ... Czytaj więcej »

Jakie atrakcje szykuje Łódź na tegoroczną Noc Muzeów?

Biała_Fabryka_w_Łodzi

Noc Muzeów: dla wielu tradycja, ale także dla  innych nowość. Jest to jedyna taka noc w roku, podczas której w wielu miastach można obejrzeć wszystkie muzea, galerie czy inne zabytkowe miejsca za darmo. Pytanie tylko, jakie atrakcje będzie można zobaczyć podczas tegorocznego nocnego spaceru w Łodzi? O tym kilka słów. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. ... Czytaj więcej »

Informacja o stanie poszukiwań miejsca spoczynku śp. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

zzz

Mija 77. rocznica śmierci mjr. Hubala (dowódcy ostatniego regularnego, wydzielonego oddziału Wojska Polskiego), który walcząc do końca w obronie niepodległości Rzeczypospolitej, tak jak zapowiedział, nie złożył broni i nie zdjął munduru; poległ w lesie pod Anielinem 30 kwietnia 1940 r. Jego ciało zaginęło (zostało ukryte) w nieznanych dotąd okolicznościach, tak jak do dziś nie znane jest jego miejsce pochówku, pomimo ... Czytaj więcej »

Dlaczego warto zostać naszym newsmanem? Dołącz do Historykon.pl

DSC_0242

„To, co się robi powinno sprawiać przyjemność, trzeba dać się ponieść fantazji, a niewątpliwie współpraca z Historykonem taką przyjemność mi sprawia”. Współpraca na łamach naszego Działu wydarzeń historycznych i kulturalnych to najprostsza droga, którą możesz wybrać. Nie pochłania dużo czasu, a pozwala szlifować swoje umiejętności dziennikarskie i każdego dnia poszerza Twoją wiedzę i świadomość historyczną. O pracy newsmana opowie Wam ... Czytaj więcej »

Co najchętniej czytaliście w ubiegłym miesiącu?

Bez tytułu

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tego, co Was najbardziej zainteresowało w marcu. Wśród najczęściej przez Was czytanych artykułów, znalazły się m. in. poczet demonów słowiańskich czy ostatnie powstanie samurajów w Japonii. Chętnie też oglądaliście nowe zdjęcia Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i informację o nowym programie Bogusława Wołoszańskiego. Co jeszcze okazało się da Was ciekawe? Nowe zdjęcia mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” To ... Czytaj więcej »

Dołącz do załogi Historykon.pl! Dlaczego warto?

17813934_1269605716426721_1581495618_n

Dlaczego warto do nas dołączyć? Na to pytanie odpowie Wam Marcin Majchrzak, nasz młody redaktor. Jak zaczęła się moja krótka, lecz niezwykle owocna droga z Historykonem i dlaczego warto? Właściwie wszystko zaczęło się zupełnie niepozornie… moja dobra znajoma oznaczyła mnie pod jednym z postów Historykonu o tym, że poszukują osób do współpracy i zdając sobie sprawę, jakie są moje zainteresowania, ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry