Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Jakie atrakcje szykuje Łódź na tegoroczną Noc Muzeów?

Biała_Fabryka_w_Łodzi

Noc Muzeów: dla wielu tradycja, ale także dla  innych nowość. Jest to jedyna taka noc w roku, podczas której w wielu miastach można obejrzeć wszystkie muzea, galerie czy inne zabytkowe miejsca za darmo. Pytanie tylko, jakie atrakcje będzie można zobaczyć podczas tegorocznego nocnego spaceru w Łodzi? O tym kilka słów. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. ... Czytaj więcej »

Informacja o stanie poszukiwań miejsca spoczynku śp. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

zzz

Mija 77. rocznica śmierci mjr. Hubala (dowódcy ostatniego regularnego, wydzielonego oddziału Wojska Polskiego), który walcząc do końca w obronie niepodległości Rzeczypospolitej, tak jak zapowiedział, nie złożył broni i nie zdjął munduru; poległ w lesie pod Anielinem 30 kwietnia 1940 r. Jego ciało zaginęło (zostało ukryte) w nieznanych dotąd okolicznościach, tak jak do dziś nie znane jest jego miejsce pochówku, pomimo ... Czytaj więcej »

Dlaczego warto zostać naszym newsmanem? Dołącz do Historykon.pl

DSC_0242

„To, co się robi powinno sprawiać przyjemność, trzeba dać się ponieść fantazji, a niewątpliwie współpraca z Historykonem taką przyjemność mi sprawia”. Współpraca na łamach naszego Działu wydarzeń historycznych i kulturalnych to najprostsza droga, którą możesz wybrać. Nie pochłania dużo czasu, a pozwala szlifować swoje umiejętności dziennikarskie i każdego dnia poszerza Twoją wiedzę i świadomość historyczną. O pracy newsmana opowie Wam ... Czytaj więcej »

Co najchętniej czytaliście w ubiegłym miesiącu?

Bez tytułu

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tego, co Was najbardziej zainteresowało w marcu. Wśród najczęściej przez Was czytanych artykułów, znalazły się m. in. poczet demonów słowiańskich czy ostatnie powstanie samurajów w Japonii. Chętnie też oglądaliście nowe zdjęcia Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i informację o nowym programie Bogusława Wołoszańskiego. Co jeszcze okazało się da Was ciekawe? Nowe zdjęcia mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” To ... Czytaj więcej »

Dołącz do załogi Historykon.pl! Dlaczego warto?

17813934_1269605716426721_1581495618_n

Dlaczego warto do nas dołączyć? Na to pytanie odpowie Wam Marcin Majchrzak, nasz młody redaktor. Jak zaczęła się moja krótka, lecz niezwykle owocna droga z Historykonem i dlaczego warto? Właściwie wszystko zaczęło się zupełnie niepozornie… moja dobra znajoma oznaczyła mnie pod jednym z postów Historykonu o tym, że poszukują osób do współpracy i zdając sobie sprawę, jakie są moje zainteresowania, ... Czytaj więcej »

W 102. urodziny ostatni ułan Rzeczypospolitej, polski Tatar – prosi Polaków o pamięć

zzz

Najstarszy dziś żyjący polski ułan ze słynnego 1. Szwadronu Tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich – Por. Stefan Mustafa Abramowicz, w dniu swych 102. urodzin prosi Polaków o pamięć o czcigodnych Tatarach. Na okoliczność urodzin wielkiego Polaka i Tatara życzmy sędziwemu solenizantowi kolejnych szczęśliwych lat w zdrowiu, uznaniu i powszechnym szacunku. Tak się zdarzyło, że urodziny ułana zbiegły się z nadaniem ... Czytaj więcej »

Pojedynek gigantów: Chaplin vs Hitler

zzz

Wielokrotnie w latach 30-tych XX wieku zwracano uwagę na uderzające fizyczne podobieństwo Chaplina oraz przywódcy Trzeciej Rzeszy. Komik postanowił je wykorzystać i rozprawić się z swym „sobowtórem”. W tym celu nakręcił „Dyktatora”, który w założeniu miał wpłynąć na opinię publiczną, pobudzić jej krytycyzm wobec rządów autorytarnych i zniechęcić widzów do sprzyjania sprawie nazistów. Wszystkie te wytyczne udało się Chaplinowi w ... Czytaj więcej »

Zapowiedzi wydawnicze na rok 2017

d56fc0bb087d0ea17b5065c9619ae631

Zapowiedzi wydawnicze na rok 2017. Wiecie już, co będziecie mogli przeczytać w 2017 roku? Poniżej znajduje się zestawienie książek historycznych z poszczególnych epok z zapowiedzi wydawniczych i słów kilka o najciekawiej się zapowiadających.   Starożytność Bracia krwi, Simon Scarrow Data premiery: 2017 Wydawnictwo: Książnica W roku 52 n.e. w Brytanii rzymskie jednostki szykują się do walki ze zbuntowanymi plemionami. Tubylcy – ... Czytaj więcej »

Podróże w XVI wieku – koniecznie z przygodami

Krajobraz nad rzeką
Jan Brueghel Starszy

W czasach średniowiecza i renesansu podróżowali tylko ci, którzy musieli, a naprawdę daleko od domu zapuszczali się głównie różnego rodzaju awanturnicy, uciekający przed krwawą zemstą lub karą śmierci. Ale to, czego po drodze doświadczali, nie da się porównać z przeżyciami współczesnych podróżników. Łukasz Czeszumski – autor reportaży o mafii narkotykowej, mógłby wiele opowiedzieć o tym, jak dotrzeć do najbardziej niebezpiecznych ... Czytaj więcej »

Niesamowite zdjęcia – Wielkopolska i Lubuskie wczoraj i dziś

zzz

Miasta na starych fotografiach robią wrażenie, dzięki czemu możemy przenieść się w sentymentalną wycieczkę w przeszłość. Chciałbym zachęcić Państwa do poznawania historii naszych okolic w inny sposób oraz zachęcić do współpracy. Na stronie www.facebook.com/polaczychistorie  zamieszcza​m ​archiwalne zdjęcia zestawione ze współczesnymi, pokazując jak zmieniły się sfotografowane miejsca. Proszę o pomoc w odnajdywaniu starych zdję​ć​ by ożywić na nowo historię naszych okolic w ten nowy ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry