Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Nowe badania dotyczące pochodzenia Lagera

lager

Jak sugerują najnowsze badania, piwo typu lager może pierwotnie pochodzić z Ameryki Południowej, a nie jak powszechnie uważano z terytorium Niemiec. Grupa archeologów pod przewodnictwem dr Alberto Pereza odkryła 1000 letnie ceramiki, w południowych lasach przy granicy Chile z Argentyną, na północ od Patagonii. Odkrycia dokonano co prawda już w 2016 roku, natomiast dopiero najnowsza genetyczna analiza ceramik wykazała, iż ... Czytaj więcej »

Odkryto egipskie posążki | Video

posazek egipt

Posążki przedstawiające między innymi podobiznę boga Ptaha, Sfinksa, ale również sylwetki zwierząt i starożytnych bóstw zostały odnalezione w miejscu ich pochówku. Ponad 2000 tys lat temu starożytni Egipcjanie złożyli do grobu posąg bóstwa Ptah – boga rzemieślników i rzeźbiarzy. Po latach dbania, składania darów, perfumowania i mycia posąg boga został tradycyjnie pochowany wraz z innymi czczonymi posążkami. W dole w ... Czytaj więcej »

List syna do ppłk. Bronisława Pinieckiego, zamordowanego w Katyniu

zzz

Myśląc o Tobie widzę tylko stojące na swoim miejscu w przedpokoju oficerki, które sięgały mi do brody i nic więcej… Dzisiaj przypada rocznica urodzin ppłk. Wojska Polskiego Bronisława Pinieckiego (1892-1940). Dokładna data jego śmierci nie jest znana – został zamordowany w Katyniu*. Walczył w Powstaniu Wielkopolskim i w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego syn, Andrzej, który tak naprawdę go w ogóle nie ... Czytaj więcej »

Zamek w Będzinie na nowo odkrywany – część 6

zzz

Długo trzeba było czekać na kolejną odsłonę cyklu, oj długo. W sumie ten odcinek miał dotyczyć wieży okrągłej, nawet jest już częściowo napisany, wstrzymam się jednak na moment, może do czasu, aż opublikowane będą wyniki ostatnich badań fundamentów wieży. W zamian będzie coś z zupełnie innej epoki – ale za to rzecz bardzo godna uwagi: opis zamku z roku 1854. ... Czytaj więcej »

Niesamowite zdjęcia z wojny obronnej Polski 1939 roku

Niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein w basenie amunicyjnym na Westerplatte ostrzeliwuje Kępę Oksywską. 

Fot.http://afterbefore.pl/?p=6316

1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Na Polskę uderzyła prawdziwa niemiecka nawałnica w sile 1,8 mln żołnierzy niemieckich, 10 tys. dział, 2,7 tys. czołgów oraz 1,3 tys. samolotów. Polska do obrony wystawiła około milion żołnierzy, 4300 dział, 880 czołgów, 400 samolotów. 17 września od wschodu wkroczyli żołnierze ZSRR, co całkowicie przekreśliło jakiekolwiek nadzieje na zatrzymanie niemieckiej nawałnicy. ... Czytaj więcej »

Naukowcy rozwiązali zagadkę upadku wyspy Rapa Nui

zzz

Do niedawna sądzono, że do zagłady starożytnej cywilizacji Rapa Nui, zamieszkującej niegdyś tereny Wyspy Wielkanocnej, leżącej na Pacyfiku u wybrzeży Chile, przyczyniła się chciwość ludzi, którzy bezmyślnie zniszczyli własne środowisko naturalne, ogałacając wyspę z wszelkich drzew, a następnie doprowadzili do niekontrolowanego, bratobójczego rozlewu krwi w walce o resztki zasobów żywnościowych. Jednak najnowsze badania poświęcone nawykom żywieniowym starożytnych mieszkańców Rapa Nui ... Czytaj więcej »

41. Sesja Komitetu UNESCO dobiegła końca. Co znalazło się na Liście?

1024px-Bog_on_the_Coast_to_Coast_Walk

W Centrum Kongresowym w Krakowie od 2 lipca toczyły się obrady Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, poświęcone najcenniejszym dla ludzkości zabytkom na świecie.12 lipca przyjęty został raport końcowy z 41 Sesji UNESCO, który oficjalnie zamyka  to przełomowe dla naszego kraju spotkanie. W tegorocznej sesji UNESCO, zorganizowanej w Polsce, w Centrum Kongresowym w Krakowie uczestniczyło ponad 2000 tysiące delegatów pochodzących ze 120 ... Czytaj więcej »

Spór o Dymarki Świętokrzyskie. Podzielone uroczystości

449px-Dymarki_in_Biskupin

Nowa Słupia (woj. świętokrzyskie): Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego nie dogadało się z władzami gminy Nowa Słupia w kwestii organizacji mających ponad 50-letnią tradycję uroczystości Dymarek Świętokrzyskich. Oddzielne obchody zorganizuje zarówno Stowarzyszenie, jak i gmina, przez co część obchodów odbędzie się… w województwie lubelskim. Ponad 2000 lat temu na terenie Gór Świętokrzyskich mieszkańcy trudnili się zajęciem rzadkim w „barbarzyńskiej” Europie, na ... Czytaj więcej »

Niewolnica Thomasa Jeffersona

Cock_ca1804_attrib_to_JamesAkin_AmericanAntiquarianSociety

Miejsce zakwaterowania Sally Hemings, niewolnicy i pokojówki trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych zostało odkryte i wydobyte z jego prywatnej posiadłości „Monticello”. Do posiadłości „Monticello” Jefferson wraz z małżonką Martha przeprowadzili się zaraz po ślubie. Sam obiekt w roku 1987 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Monticello w 1941 roku została wybudowaniu łazienka dla turystów zwiedzających to historyczne miejsce, tam też ... Czytaj więcej »

Rozwój z Historykon.pl – dołącz do nas!

18190976_1496433387075587_1589615190_n

Miejsce, w którym można rozwijać swoje zainteresowania – historyczne, czytelnicze, dziennikarskie? Historykon jest właśnie takim miejscem. O tym, jak wygląda praca recenzenta i dlaczego warto do nas dołączyć, opowie Wam Anita, która koordynuje nasz Dział Recenzji. Moja przygoda z portalem Historykon.pl zaczęła się jeszcze za czasów studiów. Było to bardzo dawno temu, a sam portal dopiero powstawał. Pamiętam jego początki. ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry