Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

„PeKiN” zniknie z mapy Warszawy? Kontrowersje wokół planów wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki

Pałac_Kultury_i_Nauki_-_Pałac_Młodzieży_w_Warszawie

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ochrzczony przez Warszawiaków mianem „pekinu” może niebawem lec w gruzach i zniknąć z mapy stolicy. Kilku prominentnych polityków obozu rządzącego zgłosiło niedawno postulat jego wyburzenia, choć jak wiadomo 10 lat temu Pałac wpisany został do rejestru zabytków. W mediach rozgorzała dyskusja, czy rozbiórka tego kontrowersyjnego, ale jednak historycznego obiektu w ogóle ma jakiś sens. ... Czytaj więcej »

Ruiny Wrocławia 2017, czyli wybór 100 najgorszych obiektów miasta

dwór w oporowie

W ubiegłym tygodniu odbyło się głosowanie na Ruinę Wrocławia 2017. Internauci wybrali 100 obiektów: wśród nich znalazły się różnego rodzaju budynki, duże, małe, stare czy młode, ale łączy je jedno – są one zaniedbane. O niektórych z nich warto powiedzieć kilka słów. Dworzec Górnośląski przy ul. Małachowskiego (40 głosów): jest on najstarszym budynkiem dworcowym na terenie Polski. Został zaprojektowany przez ... Czytaj więcej »

Kobieta i rewolucja francuska | Opowiada dr Anna Łysiak-Łątkowska

800px-AR-Corday-01

Tzw. Wielka Rewolucja przyniosła szereg zmian w całym ówczesnym świecie na wielu płaszczyznach i z pewnością była „momentem” przełomowym dwóch epok. „Rewolucja francuska z lat 1789-1799 była czasem ogromnych, a przy tym i nieraz gwałtownych przemian w wielu sferach życia publicznego, ale i wkraczała w życie prywatne. Sytuacja i położenie kobiet w czasie rewolucji były zróżnicowane.” Protesty, skargi i żale, ... Czytaj więcej »

Piramida Cheopsa: „Nie było nowego odkrycia”, czyli o burzy w mediach bez powodu

PyramidDatePalms

Od kilku dni zarówno polskie, jak i zagraniczne media informują o „niesamowitym” odkryciu w egipskiej piramidzie. Mianowicie w piramidzie Cheopsa naukowcy odkryli olbrzymią pustą przestrzeń, a o samym znalezisku napisano artykuł na łamach czasopisma naukowego „Nature”. Problem jednak w tym, że nie wszystkie podające ową informację media przeczytały artykuł dokładnie. Zostało to już zauważone przez PAP, a od kilku godzin ... Czytaj więcej »

Krótka historia tatrzańskich schronisk: Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

800px-Schronisko_w_Dolinie_Pieciu_Stawow,_Tatry,_Poland

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Jego historia sięga XIX wieku, ponieważ obecny budynek jest dopiero piątym schroniskiem w tym miejscu, a jednocześnie pierwszym zlokalizowanym nad Przednim, a nie nad Małym Stawem. Zapraszamy do zapoznania się z krótką historią tego miejsca. Opisywania tatrzańskich schronisk nie sposób nie zacząć od Doliny Pięciu Stawów. ... Czytaj więcej »

Polscy historycy dostrzegają poważny wzrost zainteresowania historią Polski

logo

Według oceny polskich historyków można dziś mowić o poważnym wzroście zainteresowania dziejami Polski, jej kulturą, nauką i sztuką. W Krakowie zakończył się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, w którym udział bierze 250 prelegentów z 37 krajów. Od 11 do 14 października w Krakowie obradował III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Odbywa się co pięć lat i jest cyklicznym spotkaniem ... Czytaj więcej »

Kalendarium wojny obronnej Polski 1939 roku – Dzień po dniu

Ostrzal-Westerplatte

W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie nasze wpisy z kalendarium dotyczące kampanii wrześniowej z 1939 roku. 1 września 1 września 1939 roku Niemcy dokonały agresji na Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową 1 września 1939 roku rozpoczęła się bitwa pod Mławą 1 września 1939 roku miała miejsce bitwa pod Mokrą 1 września 1939 roku miała miejsce szarża pod Krojantami 1 ... Czytaj więcej »

Tajemnica piątego fortu wikingów

fort wikingow

Archeolodzy odkrywają tajemnicę fortu wikingów z X wieku. Odkrycie rzuca nowe światło na sposób budowy obiektów wojskowych za czasów panowania Haralda Sinozębnego. W Borgring na wyspie Zelandia (wschodnia część Danii) w 2014 odkryto twierdzę obronną z X wieku n.e. Duńscy historycy parę lat temu spierali się w sprawie istnienia piątego fortu wybudowanego przez Haralda. Debatowali również nad przyczyną powstania tych ... Czytaj więcej »

Nowe badania dotyczące pochodzenia Lagera

lager

Jak sugerują najnowsze badania, piwo typu lager może pierwotnie pochodzić z Ameryki Południowej, a nie jak powszechnie uważano z terytorium Niemiec. Grupa archeologów pod przewodnictwem dr Alberto Pereza odkryła 1000 letnie ceramiki, w południowych lasach przy granicy Chile z Argentyną, na północ od Patagonii. Odkrycia dokonano co prawda już w 2016 roku, natomiast dopiero najnowsza genetyczna analiza ceramik wykazała, iż ... Czytaj więcej »

Odkryto egipskie posążki | Video

posazek egipt

Posążki przedstawiające między innymi podobiznę boga Ptaha, Sfinksa, ale również sylwetki zwierząt i starożytnych bóstw zostały odnalezione w miejscu ich pochówku. Ponad 2000 tys lat temu starożytni Egipcjanie złożyli do grobu posąg bóstwa Ptah – boga rzemieślników i rzeźbiarzy. Po latach dbania, składania darów, perfumowania i mycia posąg boga został tradycyjnie pochowany wraz z innymi czczonymi posążkami. W dole w ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry