Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Turystyka historyczna

Subskypcja RSS<

Noc Muzeów w Poznaniu. Co warto zobaczyć?

1024px-Poznan_-_most_sw._Rocha_-_Ostrow_Tumski

Noc Muzeów jest już dla niektórych wręcz tradycją. Co roku każdy ma możliwość zwiedzić muzea biorące udział w wydarzeniu w ciepłą, wiosenną noc i to całkowicie za darmo. Noc ta przemienia się w spacer po wielu muzeach w mieście. Gdzie warto udać się w Poznaniu i na co zwrócić uwagę? Głównym elementem listy muzeów biorących udział w wydarzeniu miasta Poznania ... Czytaj więcej »

Pałac na Marymoncie po śmierci króla

zzz

Co działo się z pałacem królowej Marysieńki na warszawskim Marymoncie po śmierci Jana III Sobieskiego? Kto w nim mieszkał? Kto go niszczył, a kto rozbudowywał? Po śmierci króla… Po śmierci męża królowa Marysieńka korzystała z pałacu do momentu wyjazdu do Włoch. Po jej śmierci pałac odziedziczył królewicz Konstanty – najmłodsze dziecko królewskiej pary z tych, które dożyły dorosłości. Królewicz, który ... Czytaj więcej »

Warszawski Marymont

Jan III Sobieski wyruszający z Wilanowa na polowanie. Obraz Józefa Brandta. Wikimedia Commons.

Obecnie osiedle – a dawniej? Jak wyglądało, z czego słynęło to miejsce? I skąd nazwa „Marymont”? …Dębowe lasy, stawy, łąki i pola – w XVII wieku to przedpola Warszawy. To właśnie tu przyjeżdżał Jan III Sobieski – jeszcze jako hetman – na łowy i nabożeństwa do pobliskiego klasztoru Kamedułów. W pamiętnikach sekretarza królewskiego, Kazimierza Sarneckiego, pod datą 26 maja 1693 ... Czytaj więcej »

Tajemnice fary w Kurozwękach

1

Odwiedzający Świętokrzyskie powinni koniecznie zatrzymać się w niewielkiej miejscowości koło Staszowa – w Kurozwękach, gdzie prócz pięknego pałacu znajduje się ciekawy kościół – dawny poaugustiański zespół klasztorny, kryjący w swych wnętrzach wiele cennych zabytków i kilka tajemnic… W 1487 roku „w środę po dniu św. Piotra w okowach” kasztelan sandomierski Piotr z Kurozwęk oddał po śmierci ostatniego świeckiego plebana kościół ... Czytaj więcej »

Dwór Artusa – Piękny gmach w środku Gdańska

zzz

Dwór Artusa to wspaniały gmach usytuowany w samym centrum starego Gdańska. Budynek ten był nie tylko miejscem spotkań kupców gdańskich, ale przede wszystkim ośrodkiem życia towarzyskiego i atrakcją dla licznych przybyszów z zagranicy. Skąd taka nazwa Nazwa dworu Artusa została zaczerpnięta z bardzo popularnej w średniowieczu legendy o królu Arturze, symbolu rycerskości i odwagi. Najpierw w starej Anglii, a potem ... Czytaj więcej »

Państwo zapomniane

Flaga Royal Canadian Air Force (siły powietrzne Kanadyjskich Sił Zbrojnych) z lat 1941-1968
Zdj. Wikimedia Commons

Mówiąc o Ameryce Północnej praktycznie zawsze mamy na myśli jedno państwo – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Nie jest to przecież jedyny kraj tego kontynentu. Mamy szereg innych mniejszych bądź większych państw – Meksyk, Jamajka czy Haiti. Wydaje się jednak, że zapominamy o największym z nich – Kanadzie. Jak kształtuje się historia państwa, którego głową jest królowa brytyjska Elżbieta II? Początki ... Czytaj więcej »

Na ziemi świętokrzyskiej – Rytwiany

100_9019

Rytwiany to niewielka miejscowość, znajdująca się w województwie świętokrzyskim. Rzeką, która przepływa przez Rytwiany jest Czarna Staszowska. Znajduje się tu wiele zabytków, które warto odwiedzić. Historia Historia Rytwian wiąże się z dziejami miasta Staszów. Ludzie tutaj zamieszkujący wywodzą się od ludów okresu neolitu. Znaleziono tutaj bowiem mnóstwo narzędzi kamiennych i siekierek z tamtej epoki. Pierwszym właścicielem Rytwian był Piotr Bogoria ... Czytaj więcej »

Nekropolia Piastów Opolskich

3

Wspaniały średniowieczny kościół franciszkanów opolskich to nekropolia rodowa książąt opolskich. Kościół znajduje się w samym centrum miasta – nad brzegiem rzeki Młynówki nieopodal pięknego opolskiego rynku. Klasztorne mury pamiętają niejedno ważne wydarzenie. Tutaj w 1655 r. przebywał król Jan Kazimierz w czasie „potopu szwedzkiego” i 30 listopada 1655 roku ogłosił uniwersał do narodu polskiego w którym monarcha wzywał Polaków do ... Czytaj więcej »

Podziemna nekropolia w środku Krakowa

Ze względu na surową regułę zakonną, zmarłych reformatów chowano bezpośrednio na ziemi

Tym razem zapraszam na niezwykłą wycieczkę – podróż w czasie, w podziemia kryjące niezwykłą nekropolię – nekropolię w środku Krakowa. Krakowski kościół ojców reformatów kryje w sobie niezwykłe miejsce: podziemne katakumby, w których dzięki specyficznemu mikroklimatowi do dzisiaj zachowały się zmumifikowane szczątki pochowanych tutaj zakonników i dobrodziejów klasztoru, które tworzą niezwykłe podziemne cmentarzysko w samym środku miasta. Już we wczesnym ... Czytaj więcej »

Tam, gdzie spoczywa Jeremi Wiśniowiecki – czyli historia świętokrzyskiego klasztoru

800px-Święty_Krzyż_02_ssj_20060108

Góry Świętokrzyskie, należą do najpiękniejszych gór w Polsce. Drugim co do wielkości ich masywem, jest tak zwany Łysieć, zwany inaczej Łysą Górą. Zbudowany jest on z kwarcytów, piasków i łupków ilastych pochodzących z kambru, pamiętającego okres paleozoiczny w dziejach Ziemi. Niezalesione partie stoków niektórych szczytów, stanowią wielkie rumowiska skalne, zwane gołoborzami. Sam Łysieć znajdujący się w centrum tych gołoborzy, zwany ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry