Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wywiady

Subskypcja RSS<

Przegrana bitwa pod Cecorą 1620 | Wywiad z profesorem Jerzym Urwanowiczem

zzz

Dzisiaj przypada kolejna rocznica bitwy pod Cecorą z 1620 roku. Z tej okazji przeprowadziliśmy wywiad z profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Uniwersytetu w Białymstoku Jerzym Urwanowiczem.  Bitwa pod Cecorą stanowiła początek wojny polsko-tureckiej. Przyczyn owej wojny podaje się wiele. Na jakie Pan osobiście zwróciłby uwagę? Jakie miały największe znaczenie? Cecora nie zapoczątkowała zmagań militarnych Rzeczpospolitej z Imperium Osmańskim i Tatarami, była ... Czytaj więcej »

Przełomowa bitwa pod Marignano 1515 roku | wywiad z prof. UAM dr hab. Maciejem Franzem

zzz

Dzisiaj przypada rocznica bitwy pod Marignano, mającej miejsce w 1515 roku w toku wojen włoskich (1584-1559) pomiędzy Francuzami a Szwajcarami. (…) na polach pod Marignano (…) król Francji wygrał zdecydowanie więcej niż tylko jedną bitwę, zaś Szwajcarzy przegrali dużo więcej niż tylko jedno starcie. Bitwa ta uznawana jest za jedną z przełomowych, nie tylko w wojskowości, lecz także w dziejach ... Czytaj więcej »

Kim był słynny kardynał Richelieu? – wywiad z Pauliną Grobelną-Mazurek

zzz

9 września 1585 roku urodził się Armand Jean Richelieu, mąż stanu i zręczny polityk. Pierwszy Minister Ludwika XIII był i jest w dalszym ciągu bez wątpienia postacią pełną kontrowersji. Jak to się stało, że Armand Jean de Richelieu stanął de facto na czele państwa francuskiego? Jaki był stosunek Richelieu do spraw religijnych? Jak wyglądały stosunki polsko-francuskie za jego „panowania”? Na ... Czytaj więcej »

Bitwa pod nie-Borodino | wywiad z prof. UŁ, dr hab. Rafałem Kowalczykiem

zzz

Dzisiaj mija kolejna rocznica bitwy, która obecnie w historiografii nazywana jest bitwą pod Borodino. Miała miejsce w 1812 roku pomiędzy wojskami Cesarstwa Francuskiego, dowodzonymi przez Napoleona Bonaparte, w liczbie 120 tys., a wojskami Imperium Rosyjskiego, dowodzonymi przez Michaiła Kutuzowa w liczbie 135 tys. Wojnę roku 1812 wręcz musimy uznawać za przełomowy moment epoki napoleońskiej. Dla Napoleona, dla Francji, dla sojuszników ... Czytaj więcej »

Bitwa pod Chocimiem – wywiad z dr. Karolem Kościelniakiem

zzz

W dniu dzisiejszym mija kolejna rocznica bitwy pod Chocimiem z 1621 roku. W bitwie tej wojska Rzeczypospolitej pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza, zmierzyły się z wojskami tureckimi pod wodzą Osmana II. Jaką funkcję pełnił zamek Chocim na przestrzeni dziejów, a jakie miał znaczenie w trakcie bitwy z 1621 roku? Jakie znaczenie ma w działaniach teatr wojny? Na te i inne ... Czytaj więcej »

Trzeba zapisywać własne karty historii | wywiad z prezesem stowarzyszenia Alternatywny Cypel

zzz

W czasie ostatnich wakacji tuż przed wjazdem do Helu turystów witały wozy bojowe, które można było wynająć na przejażdżkę. Oprócz tego stałym elementem sierpniowego grafiku miasta jest wielkie widowisko, sławiące oręż amerykańskiego żołnierza. Czy uważa Pan, że w obecnej dobie narasta zjawisko fascynacji wojną i wojskiem? Sam będąc młodym  chłopcem fascynowałem się wojną, żołnierzami czy czołgami stojącymi na cokołach. Zjawisko ... Czytaj więcej »

Kryminał w cieniu gotyckiego zamku | wywiad z Krzysztofem Bochusem, autorem powieści „Czarny manuskrypt”

zzz

„Czarny manuskrypt” dzieje się na pograniczu dwóch światów, różnych kultur, w szczególnym okresie historii, przełomowym nie tylko dla Niemiec, ale także Polski i całego świata. Jak twierdzi autor: Scenerią mojej powieści uczyniłem krzyżackie zamki w Malborku i Kwidzynie, właśnie dlatego, że moim zdaniem nadal nie doceniamy tych gotyckich skarbów. Powieść już w księgarniach. „Czarny manuskrypt” to Pański literacki debiut. Jest ... Czytaj więcej »

,,To średniowiecze mnie wybrało!’’ – wywiad z mediewistą Rafałem Rutkowskim

zzz

Rafał Rutkowski, młody historyk, pracownik IH PAN i znawca średniowiecznej Islandii mówi nam o swojej karierze, mediewistyce in spe, meandrach (często zabawnych) konwersji ludów barbarzyńskich oraz źródłach, którymi się zajmuje. Wojciech Mazurek: Dlaczego średniowiecze? Rafał Rutkowski: Trudno mówić tu o świadomej decyzji. Właściwie to średniowiecze wybrało mnie, a nie na odwrót. – Czy studia historyczne są, w dzisiejszych czasach, jeszcze ... Czytaj więcej »

,,Taka mediewistyka będzie, jak jej finansowanie’’ – wywiad z dr. Robertem Kasperskim

173187_carl_gustaf_hellqvist_sredniowiecze_rynek_malarstwo

Doktor Robert Kasperski, mediewista, pracownik IH PAN i autor książki ,,Teodoryk Wielki i Kasjodor. Studia nad tworzeniem tradycji dynastycznej Amalów’’, opowiada o: przyszłości mediewistyki, swojej karierze naukowej, Ostrogotach, tradycji ludów barbarzyńskich oraz swoich mistrzach. Wojciech Mazurek: Dlaczego średniowiecze? Robert Kasperski: Każdy historyk – jak stwierdził kiedyś pewien amerykański kolega – ma swoje obsesje. Powiedziałbym, że moją są ludy barbarzyńskie. Zawsze ... Czytaj więcej »

Bitwa pod Płowcami | wywiad z dr Karolem Kościelniakiem

forum-1788_l

685 lat temu miała miejsce bitwa pod Płowcami. Stroną polską dowodził Władysław Łokietek, zaś po stronie krzyżackiej dowódcami byli komtur krajowy chełmiński Otto von Lauterberg, marszałek zakonu Dietrich von Altenburg, wielki komtur Otto von Bonsdorf. Królestwo Polskie przystąpiło do bitwy w sile 5 tys., a Zakon Krzyżacki w sumie 6,3 tys. Wskutek bitwy Krzyżacy odstąpili od marszu na Brześć. Przedstawiamy wywiad na temat ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry