Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wywiady

Subskypcja RSS<

Trzeba zapisywać własne karty historii | wywiad z prezesem stowarzyszenia Alternatywny Cypel

zzz

W czasie ostatnich wakacji tuż przed wjazdem do Helu turystów witały wozy bojowe, które można było wynająć na przejażdżkę. Oprócz tego stałym elementem sierpniowego grafiku miasta jest wielkie widowisko, sławiące oręż amerykańskiego żołnierza. Czy uważa Pan, że w obecnej dobie narasta zjawisko fascynacji wojną i wojskiem? Sam będąc młodym  chłopcem fascynowałem się wojną, żołnierzami czy czołgami stojącymi na cokołach. Zjawisko ... Czytaj więcej »

Kryminał w cieniu gotyckiego zamku | wywiad z Krzysztofem Bochusem, autorem powieści „Czarny manuskrypt”

zzz

„Czarny manuskrypt” dzieje się na pograniczu dwóch światów, różnych kultur, w szczególnym okresie historii, przełomowym nie tylko dla Niemiec, ale także Polski i całego świata. Jak twierdzi autor: Scenerią mojej powieści uczyniłem krzyżackie zamki w Malborku i Kwidzynie, właśnie dlatego, że moim zdaniem nadal nie doceniamy tych gotyckich skarbów. Powieść już w księgarniach. „Czarny manuskrypt” to Pański literacki debiut. Jest ... Czytaj więcej »

,,To średniowiecze mnie wybrało!’’ – wywiad z mediewistą Rafałem Rutkowskim

zzz

Rafał Rutkowski, młody historyk, pracownik IH PAN i znawca średniowiecznej Islandii mówi nam o swojej karierze, mediewistyce in spe, meandrach (często zabawnych) konwersji ludów barbarzyńskich oraz źródłach, którymi się zajmuje. Wojciech Mazurek: Dlaczego średniowiecze? Rafał Rutkowski: Trudno mówić tu o świadomej decyzji. Właściwie to średniowiecze wybrało mnie, a nie na odwrót. – Czy studia historyczne są, w dzisiejszych czasach, jeszcze ... Czytaj więcej »

,,Taka mediewistyka będzie, jak jej finansowanie’’ – wywiad z dr. Robertem Kasperskim

173187_carl_gustaf_hellqvist_sredniowiecze_rynek_malarstwo

Doktor Robert Kasperski, mediewista, pracownik IH PAN i autor książki ,,Teodoryk Wielki i Kasjodor. Studia nad tworzeniem tradycji dynastycznej Amalów’’, opowiada o: przyszłości mediewistyki, swojej karierze naukowej, Ostrogotach, tradycji ludów barbarzyńskich oraz swoich mistrzach. Wojciech Mazurek: Dlaczego średniowiecze? Robert Kasperski: Każdy historyk – jak stwierdził kiedyś pewien amerykański kolega – ma swoje obsesje. Powiedziałbym, że moją są ludy barbarzyńskie. Zawsze ... Czytaj więcej »

Bitwa pod Płowcami | wywiad z dr Karolem Kościelniakiem

forum-1788_l

685 lat temu miała miejsce bitwa pod Płowcami. Stroną polską dowodził Władysław Łokietek, zaś po stronie krzyżackiej dowódcami byli komtur krajowy chełmiński Otto von Lauterberg, marszałek zakonu Dietrich von Altenburg, wielki komtur Otto von Bonsdorf. Królestwo Polskie przystąpiło do bitwy w sile 5 tys., a Zakon Krzyżacki w sumie 6,3 tys. Wskutek bitwy Krzyżacy odstąpili od marszu na Brześć. Przedstawiamy wywiad na temat ... Czytaj więcej »

Wywiad z Władysławem Valle Szarskim wicedyrektorem Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

zzz

Piotr Solbach: Nazwa Państwa muzeum kieruje skojarzenia i oczekiwania w stronę spraw związanych z polskim czynem zbrojnym. Tymczasem zwiedzających wita budynek, stanowiący niegdyś bazę dla obsługi potężnej niemieckiej baterii Schleswig-Holstein. Czy to miejsce można rozumieć zatem jako symbol złożoności historii miasta, jego dziejowego braku narodowej wyrazistości? Władysław Valle Szarski: Wszelkie tego typu „symboliczne skojarzenia” uważam za absurdalne. W gmachu warszawskiego ... Czytaj więcej »

Wywiad z twórcami kanału – Tylko Historia

4

Kanał „Tylko Historia” powstał z połączenia dwóch programów: „Co za Historia” oraz „Hardkor History”. Jak piszą sami twórcy: „Jeśli lubisz niecodzienną wiedzę historyczną, chcesz usłyszeć o krwawywch bitwach, poznać brutalną stronę historii, a także usłyszeć o największych dowódcach wojskowych, dobrze trafiłeś.” Jan Tyszkiewicz: Co zainspirowało Was do stworzenia kanału o tematyce historycznej w takiej formie? Tylko Historia: Sława, pieniądze i ... Czytaj więcej »

Wywiad z Indianą Neidellem gospodarzem kanału The Great War

zzz

Indiana Neidell jest gospodarzem i scenarzystą youtubowego kanału The Great War poświęconego tematyce pierwszej wojny światowej. Można znaleźć na nim dużo materiałów dotyczących nie tylko przebiegu konfliktu, poszczególnych bitew, czy jego genezy, lecz także filmy traktujące, m.in. o ważnych postaciach tamtego okresu, znanych osobach, które brały udział w wojnie, technologii, czy uzbrojeniu. Dodatkowo w opisie filmów można znaleźć źródła oraz ... Czytaj więcej »

Prezydent przesłał życzenia Jubilatowi na jego 101. urodziny | Wywiad z Xenią Jacoby

IMG_4347Martin

Na okoliczność 101. urodzin ostatniego ułana Rzeczypospolitej, ppor. Stefana Mustafy Abramowicza, Xenia Jacoby udzieliła wywiadu Małgorzacie Kupiszewskiej. 101-letni ułan, ppor. Stefan Mustafa Abramowicz, pomimo swoich lat do dziś ma świetną pamięć, logiczny i spójny tok myślenia. Zachował w sobie jakąś świeżość i młodzieńczość pomimo swego wieku. Wspomnienia z jego życia były bardzo interesujące, czasem z humorem, zawsze z datami i ... Czytaj więcej »

Priorytetem jest wzmocnienie polskiej humanistyki – wywiad z Jarosławem Gowinem

Gowin-old

Głównym zadaniem będzie nacisk na współpracę nauki z biznesem, by polska gospodarka przestała być imitacyjna, a stała się innowacyjna; odbiurokratyzowanie polskich uczelni; humanistyka jako „oczko w głowie” – to priorytety resortu nauki na tę kadencję – mówi w rozmowie z PAP szef MNiSW, wicepremier Jarosław Gowin. PAP: Jakie będą priorytety resortu nauki w tej kadencji? Jarosław Gowin: Uwolnić naukę i ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry