Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Książki

Subskypcja RSS<

Prawdy i mity Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945 | Recenzja

sokołow prawdy i mity

Borys Sokołow, Prawdy i mity Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945 Okres wojny pomiędzy III Rzeszą a ZSRR, nazywany za naszą wschodnią granicą Wielką Wojną Ojczyźnianą, jest dla historyków i pasjonatów historii bardzo ciekawym zagadnieniem. Trudno znaleźć w dziejach XX wieku konflikt zbrojny, o równie doniosłych skutkach. Nie ulega jednak wątpliwości, że choć ta problematyka może być da wielu fascynująca, jest jednak ... Czytaj więcej »

SMIERSZ. Tajna broń Stalina | Recenzja

smiersz

Vadim Birstein, SMIERSZ. Tajna broń Stalina Pierwsza i druga wojna światowa ukazały jak wielkie znaczenie dla przebiegu konfliktu może mieć działalność wywiadowcza i kontrwywiadowcza. Armie potężnych mocarstw na polach bitew wykorzystywały informacje starannie wykradane w toku działań wywiadowczych. Kontrwywiad wojskowy miał być zatem istotnym remedium, strażnikiem tajemnicy, która może utrudnić realizację planów jednej ze stron, lub wręcz całkowicie ją uniemożliwić. ... Czytaj więcej »

Operetka przy Nowym Świecie |Recenzja

operetka bylczynski

Jacek Mikołajczyk, Operetka przy Nowym Świecie    Jak ekonomia Broadway’u i kultura amerykańskiego musicalu pokonały w Polsce operetkę?Odpowiedź przynosi niezwykła książka kulturoznawcy i historyka teatru muzycznego – dra Jacka Mikołajczyka. Operetka (jako gatunek sceniczny, forma muzyczna) narodziła się w Polsce gdzieś w połowie wieku XIX. Wyrosła z muzyki klasycznej, jako młodsza, frywolna siostra opery. Toteż pisywali operetki nawet tak wybitni ... Czytaj więcej »

Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce | Recenzja

zapolska

Arael Zurli, Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce    Rzadko czyta się tak pasjonujące biografie ludzi, o których życiu (wydawałoby się) dawno już zapomnieliśmy. Arael Zurli to tajemniczy pseudonim krakowskiego biografa, który dał się poznać czytelnikom jako autor pasjonującej książki o życiu i artystycznych pasjach Wojciecha Kossaka. Biografia Gabrieli Zapolskiej jest potwierdzeniem pisarskiej formy owego tajemniczego „Zurlego”. Notabene ... Czytaj więcej »

Mafia | Recenzja

mafia reski

Petra Reski, Mafia      Mafia według najpopularniejszej encyklopedii internetowej to tajna sycylijska organizacja przestępcza z głównym ośrodkiem w Palermo lub też nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw. Każdy z nas o niej słyszał, każdy z nas ma z tą nazwą skojarzenia. Od premiery legendarnego dzieła, ... Czytaj więcej »

I boję się snów | Recenzja

i boję się snów

I boję się snów, Wanda Półtawska „Spróbuję to opisać, choć właściwie nie wierzę, czy jest to możliwe. Wydaję się, że nie znajduję odpowiednich słów – tego nie może zrozumieć nikt, kto sam nie przeżył, kto nie był nami.” Tak zaczynają się wspomnienia Wandy Półtawskiej, jednej z czterdziestu tysięcy Polek, które przeszły przez piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Wanda Półtawska ... Czytaj więcej »

Historia Bez Cenzury 2. Polskie koksy | Recenzja

historia bez cenzury

Historia Bez Cenzury 2. Polskie koksy, Wojciech Drewniak Jaka jest świadomość historyczna Polaków– szczególnie tych młodszych wiekiem– każdy wie. Na polu tym całkowicie zawiodła szkoła i istniejące programy nauczania. I tylko nieliczni nauczyciele potrafią obudzić w młodzieży autentyczne zainteresowanie przeszłością. Niestety czasami kosztem rzetelności przekazu. Nie dziwi, więc że coraz więcej środowisk kulturalnych podejmuje się zadania„uatrakcyjnienia” historii. I tutaj właśnie ... Czytaj więcej »

Ostatni Pilot Myśliwca | Recenzja

ostatni pilot myśliwca

Ostatni Pilot Myśliwca – wspomnienia, Jerzy Główczewski W odróżnieniu od publikacji o charakterze naukowym, literatura wspomnieniowa, oparta na pamięci autora, jego odczuciach i przemyśleniach siłą rzeczy staje się subiektywną narracją przedstawiającą określony punkt widzenia. Jakkolwiek czytelnik ma prawo nie zgodzić się z narracją autora, tak jego relacja ma charakter źródła historycznego, które poddane odpowiedniej krytyce może pomóc nam w rekonstruowaniu ... Czytaj więcej »

Misja: Encyklopedia | Recenzja

Perez-Reverte_Misja-Encyklopedia_500pcx

Misja: Encyklopedia, Arturo Pérez-Reverte Właśnie dobiega końca wiek XVIII. Choć świat nie poznał jeszcze okrucieństwa Wielkiej Rewolucji Francuskiej, to jednak widać, że konflikt pomiędzy starym porządkiem, a „postępem” jest nieunikniony. Gdy w całej Europie Oświecenie święci triumfy, a myśl coraz bardziej chce się wymknąć kościelnym okowom, Hiszpańska Akademia Królewska podejmuje dość zaskakującą decyzję. España jest największym i najbardziej związanym z ... Czytaj więcej »

Dziewczyny Kresowe | Recenzja

kresowe dziewczyny

Dziewczyny kresowe, Marek Koprowski Były już „Kobiety Kresowe” przyszła pora na dziewczyny! Z radością sięgam po książki, których bohaterkami są przedstawicielki płci pięknej. To swoiste odczarowywanie historii, będącej w większości domeną mężczyzn. Autor Marek Koprowski – znany dziennikarz i podróżnik, od ponad dwudziestu lat zajmuje się Wschodem oraz losami Polaków na tym obszarze. Na swoim koncie ma już książkę o ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry