Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Książki

Subskypcja RSS<

Królowa | Recenzja

królowa nowok

Elżbieta Cherezińska, Królowa Niespełna pół roku po ukazaniu się na rynku powieści Harda, Elżbieta Cherezińska raczy nas drugim tomem historii o matce nordyckich królów, siostrze Bolesława Chrobrego, Świętosławie. Tym razem autorka opowiada nam historię mającą miejsce pomiędzy 997 i 1018 rokiem. Towarzyszymy zatem bohaterom podczas misji czeskiego Wojciecha do Prusów, w Bitwie Trzech Królów, jesteśmy świadkami wygnania Świętosławy z Danii ... Czytaj więcej »

Rzym i barbarzyńcy. Wojny, relacje, starcie cywilizacji | Recenzja

nowok

Daniel Gazda, Rzym i barbarzyńcy. Wojny, relacje, starcie cywilizacji Z niecierpliwością wyczekiwałem niniejszej pracy Daniela Gazdy. Obiecywałem sobie po tej książce naprawdę wiele, zwłaszcza, że jej autor jest archeologiem i historykiem w jednym, co sugerowało rzetelne i zarazem porównawcze podejście do tematu łączące w sobie techniki warsztatowe obu tych dyscyplin. Niestety już po otwarciu książki doznałem rozczarowania. Barwiony papier imitujący ... Czytaj więcej »

Lechowe Pole 955 | Recenzja

barkowski bitwy

Robert F. Barkowski, Lechowe Pole 955 Przyznaję, że po ostatnich wyczynach wydawnictwa Bellona, które dwiema rzekomo historycznymi publikacjami podważyło swoją wiarygodność rzetelnego wydawnictwa miałem poważne obawy sięgając po kolejną książkę sygnowaną ich logiem. Na szczęście moje obawy potwierdziły się tylko w niewielkiej części. Piszący dotąd na temat Słowian Połabskich Robert Barkowski wziął tym razem na warsztat temat węgierskich najazdów na ... Czytaj więcej »

Plan Warszawy 1912 | Recenzja

glowne

Ryszard Żelichowski, Paweł E. Weszpiński, Plan Warszawy 1912. Plan niwelacyjny miasta Warszawy. Zdjęcie pod kierunkiem Głównego Inżyniera W. H. Lindleya, Ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy Wiele osób na hasło „dawna Warszawa, czy też „historyczna Warszawa” potrafi bezproblemowo przywołać rzeszę faktów i mitów wyrosłych na temat miasta stołecznego z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Okres dawniejszy, a więc ten sprzed I wojny światowej ... Czytaj więcej »

Wspomnienia lwowskie, kazachstańskie i inne | Recenzja

lwow

Adam Zaleski, Wspomnienia lwowskie, kazachstańskie i inne Na okładce dwie fotografie. Jedna to widok z Wysokiego zamku we Lwowie. Druga – rozległy step Kazachstanu. Tak zaczyna się podróż w czasie z książką prof. Adama Zaleskiego „Wspomnienia lwowskie, kazachstańskie i inne”. Książkę tę poświęcam mojemu Ojcu i wszystkim jego współtowarzyszom, polskim jeńcom wojennym, bestialsko zamordowanym z rozkazu Stalina w 1940 roku przez ... Czytaj więcej »

Zbigniew. Książę Polski | Recenzja

wojtek

Norbert Delestowicz. Zbigniew. Książę Polski Książka Norberta Delestowicza „Zbigniew. Książę Polski” ukazała się w serii wydawniczej Poczet Władców nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Autor jest doktorantem na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to już druga po Bolesławie II Szczodrym – stryju Zbigniewa biografia jednego z Piastów pióra tegoż autora, która ukazuje się drukiem, co jak można mniemać wynika ze szczególnego zainteresowania ... Czytaj więcej »

Topografia pamięci | Recenzja

pola topografia

Martin Pollack, Topografia pamięci „Wielką historię łatwiej będzie zrozumieć, kiedy przyjrzymy się jej, że tak powiem, od podszewki, z perspektywy indywidualnych doświadczeń, przeżyć, również tragedii.” Tymi słowami Martin Pollack rozpoczyna podróż w głąb historii swojego kraju, ludzi oraz własnej rodziny. Tematem dzieł Martina Pollacka, austriackiego pisarza i dziennikarza, jest odkrywanie niewygodnej przeszłości. Odkrywanie to zaczyna od własnej rodziny. „Topografia pamięci” ... Czytaj więcej »

Ostatnich gryzą psy | Recenzja

gro

Ostatnich gryzą psy. Jak zostałem szturmowcem GROM-u?, Naval Naval – były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM. Był na wielu misjach, m.in. w Iraku i Afganistanie, w polskich kontyngentach wojskowych za granicą spędził ponad połowę swojej służby. Po jej zakończeniu w 2013 roku napisał swoją pierwszą książkę Przetrwać Belize. Powstała ona w oparciu o jego codzienne zapiski ze szkolenia w dżungli Belize. ... Czytaj więcej »

Machina wojenna III Rzeszy | Recenzja

III R

Chris Bishop, Adam Warner, Machina wojenna III Rzeszy Wojsko III Rzeszy to niewyczerpane źródło inspiracji do powstania kolejnych książek. Wielkie sukcesy niemieckiej armii i wychwalane przez wielu uzbrojenie cały, mimo setek książek, nadal cieszą się zainteresowaniem czytelników. „Machina wojenna III Rzeszy” to gratka dla pasjonatów II wojny światowej i niemieckiej wojskowości. Autorami „Machiny wojennej III Rzeszy” są Chris Bishop i ... Czytaj więcej »

Złamane Skrzydła | Recenzja

baron

Złamane Skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena, Alicja Sułkowska Jakie są związki czerwonego Barona z Polską? Na jakim samolocie odnosił swoje sukcesy? Kto zestrzelił najsłynniejszego pilota pierwszej wojny światowej? Praca „Złamane Skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena” jest debiutem wydawniczym Alicji Sułkowskiej. Autorka, uczennica Liceum Ogólnokształcącego, dotychczas publikowała krótkie artykuły na portalu Histmag.org poświęcone historii lotnictwa pierwszej i ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry