Rysunki i inskrypcje więźniów ocalone

W wyniku współpracy prywatnego inwestora oraz krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej udało się uratować inskrypcje i rysunki więźniów odnalezione w piwnicy kamienicy przy ulicy Józefitów 5, gdzie po wojnie znajdował się areszt Informacji Wojskowej.

Kamienica została zakupiona przez firmę Portfel Inwestycyjny. Pracownicy firmy podczas remontu natrafili w piwnicy budynku na unikalne inskrypcje i rysunki wykonywane przez więźniów. Inwestor postanowił pokryć koszty zabezpieczenia tych unikalnych świadectw historii. Prace renowacyjne prowadzone przez specjalistów z Pracowni Artystyczno-Konserwatorskiej oczyścili i zabezpieczyli rysunki i inskrypcje, a następnie przekazali je do IPN-u. Tą samą metodą Izraelczycy zabezpieczyli rysunki Brunona Schulza w Drohobyczu. Niestety krakowskiego IPN nie stać na zaprezentowanie odkrytych w piwnicy pamiątek po więźniach w żadnym muzeum. Aktualnie trwają poszukiwania sponsora gotowego pokryć koszty wystawienia inskrypcji i rysunków wykonanych przez krakowskich więźniów.

Źródło: kraków.wyborcza.pl

Fot. Więźniowie z więzienia przy Montelupich w Krakowie w 1939r. W czasie wojny kamienica przy Józefitów 5 była wykorzystywana również przez Gestapo. Fot. Wikipedia Commons

Piotr Rapiński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*