Sekrety zamku krzyżackiego w Unisławiu odkryte

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu po dwumiesięcznych pracach badawczych odkryli nieznane dotąd fakty dotyczące najmniejszego zamku krzyżackiego na Ziemi Chełmińskiej.

Zamek w Unisławie był do tej pory owiany tajemnicą. Informacji dotyczących jego historii było niewiele. W drugiej połowie XIII wieku miał urzędować w nim komtur krzyżacki, którego w XIV wieku, zastąpił prokurator – niższy stopniem urzędnik zakonny sprawujący pieczę nad regionem. Zapisków na ten temat było jednakże niewiele i często rodziły kolejne pytania.

Czy naprawdę w zamku urzędował ongiś komtur? Jak wyglądał zamek – czy był on murowany, czy może drewniany? Kiedy i przez kogo został zniszczony? Na te pytania próbowali odpowiedzieć  toruńscy naukowcy w ramach projektu Casta Terra Culmensis – „Na rubieży chrześcijańskiego świata”. Archeolodzy ustalili, iż zamek uległ w XIV wieku przebudowie, gdyż jeszcze w XIII wieku był budowlą drewniano-ziemną, z czasem doczekał się nowej, już kamiennej formy.

Oprócz tego odkryto, że warownia była chroniona przez kilkumetrowym wałem obronnym, który również w późniejszym okresie przebudowano. Naukowcy potwierdzili także, iż unisławski zamek był do I połowy XIV wieku siedzibą komtura krzyżackiego. Dodatkowo na terenie wykopalisk odnaleziono między innymi półfabrykaty metalowych grotów, owe znaleziska sugerują, iż w zakonnej siedzibie funkcjonował zakład metalurgiczny.

Grupie badawczej udało się ustalić również wielkość zamku, która wynosiła – czterdzieści metrów na dwadzieścia pięć metrów, oraz prawdopodobną datę jego zdobycia i zniszczenia, tj. okres wojny trzynastoletniej.

Najmniejsza warownia krzyżaków w regionie nadal skrywa wiele tajemnic, które czekają tylko na odkrywcę, podobnie zresztą jak wiele innych, nieprzebadanych jeszcze zakonnych zamków. Jednakże historycy oraz archeolodzy są zadowoleni z rezultatów swoich dwumiesięcznych badań, gdyż do tej pory udało im się odpowiedzieć na wszystkie dotychczasowe pytania, jak poinformował sam dr Bogusz Wasik – kierownik prac badawczych w Unisławiu.

Źródło: nowosci.com.pl

Fot: morag.pl

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*