Sukces akcji „Pandora”

W akcji „Pandora” Europolu, Interpolu, UNESCO i Światowej Organizacji Celnej wzięło udział 18 państw, w tym również Polska. W jej efekcie zatrzymano 75 osób i odzyskano ponad 3 tys. przedmiotów mających wartość kulturową.

Akcja została wymyślona przez policjantów z Cypru i Hiszpanii, do których dołączyli także policjanci z innych państw: Austrii, Belgii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Niemiec, Grecji, Włoch, Malty, Holandii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. Przeprowadzono ją w październiku i listopadzie ubiegłego roku, jednak wspólna faza działań miała miejsce w dniach 17-23 listopada. Polskim policjantom udało się dotrzeć do kilkunastu osób, które miały sobie przywłaszczyć cenne zabytki: według  Joanny Kąckiej (mł. insp. z łódzkiej policji) ustalono, iż w Łodzi nielegalnym poszukiwaniem zabytków zajmowało się 11 osób oraz ujawniono i zabezpieczono szereg zabytkowych przedmiotów. Wśród nich znalazły się m. in. zabytkowe plomby, 650 zabytkowych monet, fragmenty ostróg i strzemion oraz zabytkowa broń palna. Prowadzono poszukiwania także na stanowiskach archeologicznych i polach bitewnych-działania były ukierunkowane na miejsca, gdzie można było trafić na tego typu rzeczy. Wydobyte z ziemi przedmioty albo były sprzedawane, albo trafiały do prywatnych kolekcji, co oczywiście było niezgodne z prawem, gdyż są one własnością Skarbu Państwa.

Wśród zatrzymanych przez policję podczas akcji „Pandora” znalazł się m. in. Łukasz W., który chodził z wykrywaczem metalu pomiędzy miejscowościami Ujście i Mirosławie. Początkowo myślano, że po prostu prowadził poszukiwania bez wymaganych zezwoleń, jednak policjanci przeczuwali, iż ukrywa on u siebie cenne, historyczne łupy. Andrzej Borowiak z poznańskiej policji opowiedział o przeszukaniu miejsca zamieszkania zatrzymanego razem z  archeologiem z Muzeum Okręgowego w Pile: wówczas zabezpieczono ok. 1 tys. różnych przedmiotów z nielegalnych wykopalisk, od 5 cennych fibul (ozdoba do spinania szat) z czasów Cesarstwa Rzymskiego po 600 monet z okresu XVIII-XX w. Część z nich Łukasz W. sprzedawał na portalach aukcyjnych. Innym zatrzymanym jest 35-letni Marek K. z powiatu włocławskiego, który wystawiał na sprzedaż zabytkowe monety.

Największe sukcesy „Pandora” przyniosła w Hiszpanii: zabezpieczono ponad 500 obiektów archeologicznych w Murcji, wśród których znalazło się 19 przedmiotów skradzionych z tamtejszego Muzeum  Archeologicznego (miało to miejsce w 2014 r.). Także greckiej policji udało się zabezpieczyć kilka cennych zabytków: część marmurowego osmańskiego nagrobka, XVII-wieczny obrazek z wizerunkiem św. Jerzego i 2 innych świętych oraz 2 bizantyjskie artefakty.

Źródło: tvn24.pl

Fot.: lodzka.policja.gov.pl

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*