Twierdza Chełmno – nasz portal też tam był!

W czwartek 10 listopada 2016 roku odbyła się premiera trzeciego z serii przewodnika „Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego – Twierdza Chełmno”. Spotkanie z autorami miało miejsce w Grudziądzu, w klubie Akcent przy ulicy Wybickiego 38/40. Na godzinę 19.00 w sali, w której odbywała się premiera zgromadziło się około 60 osób, którzy przez około półtorej godziny z zaciekawieniem wysłuchiwali przemówień autorów dotyczących prezentacji zawartości przewodnika oraz planów na przyszłość, dotyczących opracowania kolejnych trzech tomów przewodników po fortyfikacjach Pomorza Nadwiślańskiego.

Materiał przewodnika obejmuje 350 stron. Aż 177 z nich poświęconych jest Twierdzy Chełmno. Szczegółowy opis zawartości przewodnika oraz jego ocena pojawi się już niedługo na portalu Historykon.pl – w dziale recenzji!

Dotychczasowe grono autorów przewodników, czyli Włodzimierz Grabowski, Jakub Franczak, Tomasz Kowalski, Piotr Nowiński, Mariusz Żebrowski i Mariusz Wojciechowski powiększyło się o dwóch nowych członków – Kamila Tomczyka i Henryka Sokołowskiego.

Jako nowy i najmłodszy współautor przewodnika muszę stwierdzić, że nowy tom jest fantastyczny i jestem dumny z tego, że miałem przyjemność osobiście poznać wszystkich „fachowców od fortyfikacji” z Grudziądza. Cieszę się, że miałem udział przy tworzeniu tego przewodnika oraz, że już na stałe wszedłem do grona autorów i wspólnie będziemy pracować nad kolejnymi tomami. Jeden z nich będzie dotyczył umocnień Twierdzy Włocławek z lat 1944/45, drugi natomiast umocnień Twierdzy Toruń wraz z tak zwaną „Linią Drwęcy” oraz linią Toruń – Konin, również z lat 1944/45. Prace nad tymi przewodnikami już trwają. Wokół Włocławka tamtejsi pasjonaci zinwentaryzowali już około 200 schronów bojowych Ringstand 58c, potocznie zwanych „Tobrukami”. Wokół Torunia jest ich znacznie mniej, bo około 70, jednak oprócz „Tobruków” występują tu także schrony bierne dla 6-9 żołnierzy – Regelbau 668 oraz schrony-garaże dla armat przeciwpancernych – Regelbau 701. Premiera tych tomów planowana jest na rok 2018. Trzeci ostatni tom będzie „wisienką na torcie”, gdyż będzie obejmował pruską, a następnie niemiecką Twierdzę Toruń. Jeden z najsilniejszych systemów umocnień na dawnej wschodniej granicy byłego Cesarstwa Niemieckiego.

Kamil Tomczyk

Zdjęcia: Monika Kowalska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*