W Maroko odnaleziono kości Homo sapiens, które przesuwają historię o ponad 100 tys. lat

Choć powszechnie uznawane jest, że współczesny człowiek wyewoluował w Afryce 200 tys. lat temu, to teraz zostało to zakwestionowane przez odkrycie w Maroku sprzed 300 tys. lat.

Szczątki ludzkie do tej pory skłaniały nas do twierdzenia, że kolebką ludzkości jest Afryka Wschodnia sprzed 200 tys. lat. Kolejne badania wykazały jednak,  że znalezione kości, zęby i narzędzia  pochodzą nie sprzed 200, a sprzed ponad 300 tys. lat. Jak powiedział Jean-Jacques Hublin, jeden z archeologów, spodziewano się, że szczątki będą stare, lecz nie aż tak bardzo. Hublin powiedział, że ekstremalny wiek kości sprawia, że  są najstarszymi, znanymi okazami współczesnych ludzi. Wygląda na to, że nasze gatunki były już obecne prawdopodobnie w całej Afryce 300 000 lat temu – powiedział.

Znalezione przy szczątkach naczynia do tej pory były przypisywane neandertalczykom. Wcześniej popularny pogląd przekonywał, że współcześni ludzie ewoluowali z neandertalczyków. Dzisiaj neandertalczycy są uważani za grupę sióstr, która żyła obok siebie, a nawet wychowywała się z naszymi ludzkimi przodkami.

W Jebel Irhoud, Hublin i inni znaleźli więcej pozostałości, w tym czaszkę, kości szczęki, kości zębów i kości kończyn, należące do trzech dorosłych, nieletnich i dziecka w wieku około ośmiu lat. Obok kości, badacze znaleźli ostrzejsze narzędzia krzemieniowe, dużą liczbę kości gazeli i bryły węgla drzewnego.

W pierwszej z dwóch publikacji opublikowanych w środę naukowcy opisują, w jaki sposób porównali świeżo wykopane skamieliny z nowymi ludźmi, neandertalczykami i starożytnymi ludzkimi krewnymi. Najbardziej zbliżony był do nich współczesny człowiek. Dolna szczęka była podobna do współczesnego  Homo sapiens, ale znacznie większa. Hublin powiedział, że współczesny mózg ewoluował u Homo sapiens i nie został odziedziczony po poprzednikach.  Oprócz tego, że byli bardziej dojrzali i muskularni, dorośli w Jebel Irhoud wyglądali podobnie do ludzi żyjących dzisiaj.

Hublin przyznaje, że naukowcy mają zbyt mało skamieniałości, aby wiedzieć, czy współczesni ludzie rozprzestrzenili się w  Afryce  300 000 lat temu.

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*