Wampiry ożyły w Warszawie

Państwowe Muzeum Archeologiczne zaprasza wszystkich do obejrzenia niezwykłej wystawy -„Wampiry w średniowiecznej Polsce”. Jak określają sami twórcy, jest to krótkie kompendium wiedzy o pochówkach antywampirycznych na terenie naszego kraju.

Wystawa ma za zdanie ukazać, że w przeszłości za „wampira” mógł zostać uznany każdy. Wystarczyło tylko wyróżniać się fizycznie od innych, np. w wyniku jakiejś ówcześnie nieznanej choroby. Świetnie ilustruje to postać lekko garbatej zielarki, która otwiera całą ekspozycję i może być uznana jako idealny przykład „średniowiecznego wampira”.

Wystawa z pewnością zainteresuję każdego pasjonata historii średniowiecza. Znajdziemy tam liczne plansze przybliżające tematykę wampiryzmu. W Państwowym Muzeum Archeologicznym umieszczono drzeworyty autorstwa artysty – Wojciecha Marchlewskiego, nawiązujące stylistyką do twórczości średniowiecza. Do tego dochodzą takie eksponaty, jak np. czaszka przebita za pomocą wielkiego gwoździa. Odkryto ją w 1870 r. w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. W ocenie naukowców może być to przykład zabiegu „anty-wampirycznego”. To z pewnością oryginalne podejście do tematu. Zwłaszcza, że obecnie unika się prezentowania w muzeach szczątków ludzkich. Na ekspozycji można również zobaczyć typowe rekonstrukcje pochówków antywampirycznych.

Wystawę „Wampiry w średniowiecznej Polsce” można obejrzeć do 7 listopada.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*