WiP: pacyfizm przeciw komunie

W środę 27 maja o godz. 17:30 Przystanek Historia zaprasza na spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej w Warszawie pt. WiP: pacyfizm przeciw komunie. Tematem dyskusji będzie ruch Wolność i Pokój, najbardziej oryginalna forma opozycji antykomunistycznej. Gośćmi Romana Graczyka będą: Piotr Niemczyk, jeden z założycieli Ruchu Wolność i Pokój, Bartłomiej Sienkiewicz, działacz WiP, były minister spraw wewnętrznych, Monika Litwińska (IPN Kraków), autorka książki WiP kontra PRL.

Słynna broszura Władimira Bukowskiego z 1983 r., zatytułowana „Pacyfiści kontra pokój”, wiele wyjaśnia co do racji, jakie legły u podstaw Ruchu „Wolność i Pokój”. Tak jak Bukowski, polscy działacze pokojowi nowej generacji uważali, że pax sovietica, w którym żyli, nie jest prawdziwym pokojem. Bo prawdziwy pokój nie może się opierać – jak system sowiecki – na łamaniu sumień ludzi i łamaniu ich elementarnych praw. Ich zaangażowanie na rzecz pokoju nie miało nic wspólnego z oficjalnym ruchem pokojowym (Polska Rada Pokoju), podporządkowanym sowieckiej Światowej Radzie Pokoju, a głoszącym pochwałę pojałtańskiego podziału Europy.

Młodzi ludzie z WiP-u stawali całkowicie w kontrze do tego typu myślenia. Inaczej niż zachodni pacyfiści, będący de facto podporą pojałtańskiego porządku, WiP-owcy rzucali temu porządkowi wyzwanie. W tym sensie posuwali się dalej niż „Solidarność”, która zasadniczo (wyjąwszy „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej” z 1981 r.) starała się nie kwestionować geopolitycznego status quo. Na czym więc polegała specyfika przynależności WiP-u do ruchu „Solidarności”? Co było jego wspólną platformą ideową, spajającą anarchistów, ekologów, pacyfistów i państwowców?

Na te oraz inne pytania spróbujemy odpowiedzieć już za tydzień – 27 maja o godz. 17:30 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25.
Serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*