Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydarzenia

Subskypcja RSS<

Dalsze osiągnięcia archeologów w Egipcie. Znaleziono stelę Ramzesa II

ramzes

San Al-Hagar to stanowisko archeologiczne, w którym mieści się ogromny zbiór świątyń, w tym świątynie poświęcone bogini Mut, bogu Horusowi i bogu Amunowi. Podczas wciąż trwających prac archeologicznych znaleziono stelę faraona z XIX dynastii, Ramzesa II. Podczas prac prowadzonych na stanowisku archeologicznym San Al-Hagar w gubernatorstwie Sharqiya w celu rozbudowy tego miejsca do skansenu, archeolodzy natknęli się na stelę faraona ... Czytaj więcej »

2 miejsca w Polsce wśród 20 najpopularniejszych miejsc z listy UNESCO

UNESCO

Wielki Mur, Statua Wolności, historyczne centrum Rzymu czy zabytkowe dzielnice Stambułu – można je zobaczyć na liście 20 najpopularniejszych w Wikipedii miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znalazły się także te znajdujące się w Polsce: były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau oraz Stare Miasto w Warszawie. Spośród ponad tys. miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w internetowej encyklopedii Wikipedia znalazło ... Czytaj więcej »

Eksploracja jako działalność społeczna. Plebiscyt „Osobowość Roku 2017″

26904500_1708465472543017_7486627877640011124_n

Do nagrody „Osobowość Roku 2017” została nominowana Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza „Parsęta” w osobie Jana Orlińskiego, przewodniczącego Grupy. Grupa jest żywym dowodem na to, że legalne poszukiwania i eksploracja są możliwe. Jak co roku, Dziennik Zachodni organizuje plebiscyt, w którym Czytelnicy mogą wybrać „Osobowość Roku 2017” w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna i biznes. Do nagrody ... Czytaj więcej »

Minister Kultury zadeklarował powstanie w ciągu najbliższych 2 lat Muzeum Historii Polski

MHP

To czy ruszą prace budowlane związane z budową MHP zależy od wyniku przetargu na jego budowę, zaplanowanego na przełom stycznia i lutego tego roku. Pozytywne rozstrzygnięcie tego przetargu umożliwi zdaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstanie Muzeum Historii Polski w przeciągu najblliższych 2 lat. Polska Agencja Prasowa pytała ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, czy możliwe jest wybudowanie Muzeum Historii Polski ... Czytaj więcej »

Malutkie roboty badają wnętrze Wielkiej Piramidy

piramida

Wykorzystując kosmiczne cząsteczki zwane mionami i możliwie jak najmniejszej wielkości roboty międzynarodowy zespół naukowców próbuje dowiedzieć się w jaki sposób powstały dwie tajemnicze pustki we wnętrzu Wielkiej Piramidy, powstałej za panowania faraona Chufu. Badany jest odcinek Wielkiej Piramidy od nowej komory grobowej do zamkniętego przejścia budowlanego. Zbudowana przez faraona Chufu (którego panowanie rozpoczęło się około 2551 roku p.n.e.) Wielka Piramida ... Czytaj więcej »

W górach Ałtaju znaleziono starożytne harfy żydowskie. Przedmioty liczą 1700 lat

harfa

Rosyjscy archeolodzy dokonali odkrycia starożytnych żydowskich harf liczących 1700 lat. Przedmioty znaleziono w górach Ałtaju, w Azji Środkowej. Na starodawnych instrumentach pomimo tak wielkiego upływu czasu nadal można tworzyć muzykę. Znalezione harfy wykonane zostały z żeber krów lub koni, wciąż mogą służyć jako instrumenty mimo tego, że wyprodukowane zostały przez rzemieślników 1580 do 1740 lat temu, w epoce Hunów – ... Czytaj więcej »

Amerykańscy nurkowie po 75 latach znaleźli wrak parowca SS „William H. Machen”

wrak

Zespół amerykańskich nurków zlokalizował i zidentyfikował wrak parowca SS „William H. Machen”, zbudowanego w 1916 roku, który zatonął latem 1942 roku u wybrzeży New Hampshire w USA. Statek przewoził węgiel z Norfolk w Wirginii do Portland w stanie Maine i zderzył się z inną jednostką („The Stirling”). Uszkodzenia statku były na tyle poważne, że doprowadziły do jego zatonięcia. Na szczęście ... Czytaj więcej »

Sadzisz bananowca, a tu… starożytna statua

JPGanug Nugroho Adi

W Jawie doszło do przypadkowego znaleziska starożytnego posągu. Jak się okazuje, jego uszkodzenie (brak głowy) jest częste ze względu na kradzieże reliktów z przeszłości. Mieszkańcy wioski Siwal w Sukoharjo (środkowa Jawa), znaleźli w poniedziałek bezgłową figurkę krowy, która prawdopodobnie pochodzi z czasów starożytnych. Mężczyzna odkrył posąg, gdy kopał dziury w ziemi, aby zasadzić bananowce. Potem wezwałem kilku sąsiadów, aby pomogli ... Czytaj więcej »

Przebadano DNA z mumii słynnych „Dwóch Braci”. Co zmieniają badania?

two bro

Od ponad stu lat grobowiec Nakht-Ankh i Chnuma-Nakht jest znany jako grobowiec Dwóch Braci, którzy byli egipskimi kapłanami. Nowe badania DNA wykazały jednak, że nie są oni do końca braćmi, bowiem mieli różnych ojców. Dwie starożytne egipskie mumie, znane od ponad wieku jako „Dwoje Braci”, to w rzeczywistości przyrodni bracia. Ci dwaj mężczyźni mieli tę samą matkę, ale różnych ojców ... Czytaj więcej »

Odkryto starożytne komnaty w Peru. Rzucają nowe światło na życie polityczne kultury Mochica

Peru

Na terenie Peru archeolodzy odkryli dwie komnaty ze starożytnej cywilizacji Mochica, które do tej pory były znane tylko na malowidłach. Rzucają one nowe światło na życie politycznej tej cywilizacji. Archeolodzy odkryli dwa pomieszczenia na terenie Peru, które, jak sądzą, były wykorzystywane do ceremonii o charakterze politycznym. Obiekty sprzed ponad 1500 lat wcześniej były znane tylko na starożytnych ilustracjach kultury Mochica. ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry