Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydarzenia

Subskypcja RSS<

Znaleziono szczątki załogi Tulsamerican’a

Tulsamerican

17 Grudnia 1944 roku amerykański bombowiec nazywany „Tulsamericanem” rozbił się na Adriatyku z 10 osobami na pokładzie. Siedmiu lotników szczęśliwie zostało wyłowionych przez rybaków i sprowadzono ich na ląd. Teraz archeolodzy badają wrak bombowca. Podwodni archeolodzy badają wrak samolotu, który runął ponad 70 lat temu do morza. W ostatnich dniach archeolodzy wydobyli z samolotu sprzęt wojskowy, kamizelkę ratunkową oraz szczątki ... Czytaj więcej »

Zrekonstruowano twarz mężczyzny, który żył 4 500 lat temu

zrekonstrowna twarz sprzed 4 500 lat

Dzięki nowoczesnej technologii brytyjskim naukowcom udało się odtworzyć wygląd twarzy mężczyzny, który zmarł przed 4 500 lat temu. Szkielety ludzkie zostały wykopane w Derbyshire w Anglii w latach 30 i 80 XX wieku. Jeden z nich należał do mężczyzny, który wg analityki antropologicznej miał ok 5 stóp wzrostu i 25-30 lat w chwili śmierci. Jego czaszka była całkowicie zniekształcona. Dzięki ... Czytaj więcej »

Ustalono tożsamość tajemniczego autora listu w butelce

W czasie remontu dachu psałterii na Ostrowie Tumskim w odnalezionej w 2016 roku butelce znajdował się list. Udało się ustalić tożsamość jego autora. Wspomnianym autorem był Roman Egel, który 70 lat temu był jedną z osób, które remontowały obiekt. Przyszedł on na świat 24 grudnia 1905 roku. Pochodził z rodziny mieszanej – jego ojciec  był Niemcem, matka zaś była Polką. ... Czytaj więcej »

Ustalono tożsamość tajemniczego autora listu w butelce

W czasie remontu dachu psałterii na Ostrowie Tumskim w odnalezionej w 2016 roku butelce znajdował się list. Udało się ustalić tożsamość jego autora. Wspomnianym autorem był Roman Egel, który 70 lat temu był jedną z osób, które remontowały obiekt. Przyszedł on na świat 24 grudnia 1905 roku. Pochodził z rodziny mieszanej – jego ojciec  był Niemcem, matka zaś była Polką. ... Czytaj więcej »

Polscy archeolodzy odwiedzili Waterloo

Battle_of_Waterloo_-_Robinson

Grupa polskich naukowców zjawiła się pod Waterloo, gdzie 18 czerwca 1815 roku doszło do jednej z najważniejszej bitew w dziejach świata. Członkowie Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej „PHEC Thesaurus” z Wielkiej Brytanii mieli zaszczyt zjawić się na polu bitwy w rejonie belgijskiego Waterloo, gdzie 18 czerwca 1815 roku połączone wojska brytyjsko-pruskie pokonały jednostki francuskie, kierowane przez cesarza Napoleona. Polscy badacze zjawili ... Czytaj więcej »

W Londynie odnaleziono rzymski sarkofag

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W czasie budowy w rejonie London Bridge odnaleziono sarkofag, który pochodzi z czasów starożytnych. Sarkofag odnaleziono w wyniku prac budowlanych w centrum stolicy Anglii. Wewnątrz sarkofagu znajdowała się ziemia, co zdaniem badaczy świadczy o tym, iż sarkofag został w przeszłości otwarty i zrabowany. Według archeologów w sarkofagu mają znajdować się szczątki rzymskiej kobiety wraz z dzieckiem. Kamienny sarkofag został przewieziony ... Czytaj więcej »

Władze Kolumbii ogłosiły nietypowy przetarg

800px-Samuel_Scott_3

Wspomniany przetarg dotyczyć ma przedstawienia koncepcji na wydobycie galeonu San Jose, którego wrak znajduje się u wybrzeży tego południowoamerykańskiego państwa. Odnaleziony w listopadzie 2015 roku przez grono kolumbijskich i zagranicznych badaczy wrak San Jose miał rzekomo przewozić  z terenów kolonii do Hiszpanii duże ilości złota i kamieni szlachetnych. Okręt został zatopiony 8 czerwca 1708 roku w czasie wojny o sukcesję ... Czytaj więcej »

Zamrożone ciała szwajcarskiej pary odnalezione po 75 latach

Swajcaria zamarzniete małżęństwo

Na topniejącym lodowcu Tsanfleuron w Szwajcarii mężczyzna odnalazł bardzo dobrze zachowane ciała małżeństwa, które zaginęło 75 lat temu. W ubiegłym tygodniu mężczyzna spacerujący po topniejącym lodowcu Tsanfleuron w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Les Diablerets w Alpach odnalazł ciała pary, która zaginęła 75 lat temu. Odnalezione ciała małżeństwa to Marcelin i Francine Dumoulin, którzy 15 października 1942 roku wyszli aby wydoić swoje ... Czytaj więcej »

Archeologowie odkryli armię Cylona?

645x344-archaeologists-may-have-found-the-remains-of-cylons-army-in-athens-1500154043107

Cylon to grecki szlachcic żyjący przeszło 2500 lat temu. Był pierwszym zarejestrowanym mistrzem olimpijskim. Próbował wykorzystać swój autorytet aby zniszczyć demokrację w Atenach i wprowadzić tyranię spod jego berła. Według starożytnych kronikarzy i historyków – Tukidydesa i Herodota – Cylon wraz ze swoimi zwolennikami oblegali Akropol. Jednak szczęście im nie dopisało, a jego armia rozbiła się jak fala o skałę. ... Czytaj więcej »

Powrót badaczy do miejsca narodzin króla Artura

Tintagel

Grupa archeologów powróciła do miejscowości Tintagel w Kornwalii, gdzie miał przyjść na świat król Artur, legendarny władca Anglii. Badacze zajmujący się historią Anglii powrócili do Tintagel w Kornwalii po kilku miesiącach – w zeszłym roku zostały tam odkryte ślady życia człowieka we wczesnym średniowieczu. Tym razem archeolodzy zajmą się badaniem śladów budowli, które datowane są na V-VII wiek. Badania archeologiczne prowadzone ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry