Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydarzenia

Subskypcja RSS<

Napis Solidarność odkryty w celi

Zjazd_KOED_Gdańsk_2015_-_77

Napis „Solidarność”, prawdopodobnie ze stanu wojennego, odkryto na ścianie jednej z cel w Zakładzie Karnym w Łupkowie na Podkarpaciu. Napis o wymiarach ok. 70 na 50 cm odkryto w trakcie prac remontowych pod warstwą farby w jednej z cel, w której w latach 80. XX wieku przebywały osoby internowane. W czasie stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ... Czytaj więcej »

Otwarto Muzeum Piwowarstwa

Koszalin_Park_Ksiażąt_Pomorskich

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Koszalinie otwarto Muzeum Piwowarstwa przez właściciela Minibrowaru Kowal, pana Artura Piątka. Na ekspozycji została zaprezentowana jego prywatna kolekcja. Nowe koszalińskie muzeum powstało w dawnej Karczmie Rycerskiej. Pan Artur Piątek związany jest z piwowarstwem od 20 lat. W 1997 r. trafił do pracy do browaru Brok. 11 lat później w starej części browaru otworzył własny Minibrowar ... Czytaj więcej »

Archeolodzy będą poszukiwać krzyżackiego tunelu

SM_Pasłęk_Kościół_św_Bartłomieja_(0)_ID_645077

Naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczną latem prace archeologiczne w warmińsko-mazurskim celu znalezienia podziemnego tunelu rzekomo łączącego ongiś krzyżacki zamek z kościołem świętego Bartłomieja. Burmistrz Pasłęka, miejscowości, w której rozpoczną się poszukiwania, poinformował, iż prace wykopaliskowe rozpoczną się w lipcu tego roku i potrwają dwa miesiące. Cała praca jest wynikiem podpisanej przez władze miasta porozumienia z warszawską ... Czytaj więcej »

Cenna fotografia trafiła do Gdańska

z21833795Q,Zdjecie-przekazane-gdanskiemu-muzeum-przez-Jerzego

Cenny dar ukazujący zniszczony Gdańsk w 1947 roku został przekazany do Muzeum Historii Miasta Gdańska. Zdjęcie przedstawia zniszczenia głównego miasta przed odbudową. Darczyńca – Jerzy Główczewski, pilot służący w czasie II wojny światowej w Dywizjonie 308 przekazał fotografię, którą wykonał warszawski aeroklub do którego później należał. Były pilot wstąpił do Dywizjonu w 1944 roku i stacjonował we Francji. Ma na ... Czytaj więcej »

Pałac Księcia Brunszwiku niszczeje

SM_Sośnie-Moja_Wola_Pałac_myśliwski_2016_(5)_ID_653852

Moja Wola (woj. wielkopolskie): Jedyny w Polsce, a prawdopodobnie również w Europie, pałac wykonany z kory dębowej, znajduje się w tragicznym stanie. Mimo akcji lokalnych społeczników, może on niedługo przestać istnieć. Pałac w Mojej Woli, leżącej podówczas na terenie zaboru pruskiego, został wybudowany w latach 1854-1855. Rezydował w nim książę Brunszwiku, Luneburga i Oleśnicy, Wilhelm August, który traktował go jako ... Czytaj więcej »

Mumie z Jemenu niszczeją przez wojnę domową

Al_Akamah_village_of_Mirab_Mount_-_panoramio

Liczące tysiące lat mumie jemeńskie mogą ulec zniszczeniu z powodu wojny domowej, która trwa w tym kraju. Trwający już dwa lata konflikt pochłonął tysiące ofiar. Wielu mieszkańców nie ma dostępu do prądu czy też podstawowych produktów. Wojna ta dotyka również dwunastu mumii znajdujących się w muzeum w Sanie. Mogą one ulec zniszczeniu z powodu gorąca czy wilgoci panujących w gmachu ... Czytaj więcej »

Sondaż o Józefie Stalinie

Mao,_Bulganin,_Stalin,_Ulbricht_Tsedenbal

Został przeprowadzony 2 maja z okazji 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej sondaż w sprawie Józefa Stalina i jego roli odegranej w historii Rosji. Wyniki były zaskakujące.   Sondaż opublikowała rosyjska Fundacja Opinii Społecznej (FOM) z okazji 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej.  Według sondażu zwiększył a się liczba Rosjan, którzy pozytywnie oceniają rolę Józefa Stalina jako przywódcy ZSRR w ... Czytaj więcej »

Muzeum Wsi Lubelskiej dla osób niewidomych

800px-Cerkiew_Lublin_Skansen

Muzeum Wsi Lubelskiej rozpoczął realizacje projektu skierowanego do osób niewidomych i niedowidzących. W planach są odlewy brył budynków z brązu, trójwymiarowe wydruki obiektów czy kilkadziesiąt nowych rekwizytów. Celem projektu jest dostosowanie oprowadzania z przewodnikiem do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Do tego wybrane zostały osiem obiektów z różnych sektorów Muzeum Wsi Lubelskiej. Będą one wyposażone w elementy do poznania dotykowe. ... Czytaj więcej »

Śledztwo w sprawie śmierci S. Pyjasa, trwa analiza 90 tomów akt

1024px-Pyjas_plyta

W śledztwie ws. śmierci krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa w 1977 r. trwa analiza akt sprawy; liczą 90 tomów. Dopiero po jej zakończeniu zapadnie decyzja co do dalszego kierunku śledztwa i sposobu jego zakończenia – poinformowano PAP w krakowskim IPN. Minęło 40 lat od odnalezienia ciała Stanisława Pyjasa. Studenta UJ oraz współpracownika Komitetu Obrony Robotników. Po jego śmierci zaczęło się poruszenie ... Czytaj więcej »

Wolność i jedność w tanzańskim Muzeum

800px-TZ_DarEsSalaam_National_museum

Narodowe Muzeum Tanzanii może pochwalić się ciekawymi ekspozycjami z historii jednej z najstarszych osad na świecie, która sięga milionów lat. Wystawy dotyczą również dziejów krwawego kolonializmu zachodniego. Muzeum Dar es-Salaam zostało założone w 1934 roku. Jest ono niewątpliwie centrum, dostarczającym turystom wielu cennych informacji o historii Tanzanii. Dyrektor Achiles Bufure przekonuję, że od wielu lat Muzeum Tanzanii jest uważane za ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry