Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydarzenia

Subskypcja RSS<

Badania kości w dawnym klasztorze dominikanów w Gdańsku

1024px-Gdańsk,_Kościół_św._Mikołaja_-_fotopolska.eu_(306367)

Antropolodzy badają kości znajdujące się w ossuariach w dawnym klasztorze dominikanów w Gdańsku. Antropolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku badają ossuaria znajdującie się na terenie dawnego klasztoru dominikanów w Gdańsku. Badacze przebadali blisko osiemdziesiąt tysięcy kości. Najstarsze kości pochodziły z XV wieku, a najmłodsze – z XVII stulecia. Stan zachowania kości był bardzo różny. Na podstawie zachowanych kości udowych prawej ... Czytaj więcej »

Polak triumfatorem międzynarodowego turnieju rycerskiego

jerusalem

Marcin Waszkielis zwyciężył w turnieju Knights of Jerusalem. Pochodzący z Kętrzyna Marcin Waszkielis triumfował w turnieju Knights of Jerusalem. Była to edycja sportowych walk rycerskich rozegranych w ramach rosyjskiej organizacji World Medieval Fighting Championship. Polak w międzynarodowym turnieju zwyciężył w kategorii „miecz i tarcza”. Ponadto Waszkielis w jerozolimskim turnieju zajął drugie miejsce w kategorii „miecz i puklerz”. Polak jest jednym ... Czytaj więcej »

Najstarsze ślady człowieka sprzed 8 000 lat

26ZIMMER-superJumbo

Dopiero dwa lata temu w Etiopii odnaleziono szkielet człowieka, który liczy sobie cztery i pół tysiąclecia. Po dziś dzień uważano, że jest to najstarsze znalezione DNA człowieka. 21 września międzynarodowa grupa badawcza obwieściła światu, że odnaleziono kości pochodzące z 6 tysiąclecia przed naszą erą. Porównano DNA ze szczątkami innych praludzi i niewątpliwie jest to ślad człowieka, najstarszy aktualnie odnaleziony. W ... Czytaj więcej »

List napisany na desce trafił do muzeum

1024px-Szkola_we_Wrzesni

Muzeum we Wrześnie zyskało nowy eksponat. Jest to drewniana deska, na której ponad 120 lat temu napisany został list. Deska z tajemniczym listem została odnaleziona w jednym z domów w miejscowości Osowo (powiat wrzesiński, województwo wielkopolskie). Deska, na której nieznany autor zapisał treść 4 lipca 1894 roku. Mowa w nim o szykanowaniach, a także trudnej sytuacji Polaków żyjących w zaborze ... Czytaj więcej »

Pod Kunowicami odkryto elementy wyposażenia żołnierzy

Karte_zur_Schlacht_bei_Kunersdorf_(12.08.1759)

Podczas tegorocznych badań archeologicznych prowadzonych na miejscu bitwy pod Kunowicami, odkryto elementy wyposażenia żołnierzy biorących udział w starciu. O pracach prowadzonych pod Kunowicami na bieżąco informowaliśmy na naszych łamach. Jak się okazuje wykopaliska pozwoliły odnaleźć składający się z 30 elementów depozyt pobitewny. Znalezione elementy należały do żołnierzy każdej z armii biorących udział w starciu. Najcenniejsze znalezione przedmioty to pięć obiektów ... Czytaj więcej »

Odnaleziono grób z czasów I wojny światowej

1024px-Gorlice

Grób żołnierza z okresu I wojny światowej odnaleziono w Gorlicach. Na grób natrafiono w Gorlicach (województwo małopolskie) w wyniku prac budowlanych, związanych z remontem ulicy Broniewskiego. Grób znajdował się na głębokości około dwóch metrów. Natrafiono w nim na ludzkie kości, a także fragmenty munduru. Według jednego z badaczy mundur ten należeć miał do żołnierza armii austro-węgierskiej. W związku z natrafieniem ... Czytaj więcej »

Skradzione artefakty wróciły z Niemiec

800px-Plac_Wolnosci_8

W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi otwarto wystawę z eksponatów, które udało się odzyskać po tym, jak w czasie wojny zostały zgrabione i wywiezione do Niemiec. Na ekspozycji widnieje niemal 800 artefaktów z Afryki, a w tym między innymi instrumenty muzyczne maski, łuki. Wszystko to było częścią kolekcji przedwojennego Muzeum Etnograficznego. W czasie wojny zostało to zagrabione i sprzedane ... Czytaj więcej »

Call of Duty z czasów II wojny światowej wkrótce w sklepach

9_Div_Tobruk(AWM_020779)

Już 3 listopada na sklepowych półkach będzie można znaleźć grę Call of Duty: WWII. Gracze przeniosą się do czasów II Wojny Światowej, lecz tylko od nich będzie zależał wynik starć. Gra będzie kolejną z popularnej serii Call of Duty przygotowanej przez Sledgehammer Games. Gracze będą mogli wziąć udział w lądowaniu w Normandii, starciach pod Ardenami i wielu innych. Rezultat walk ... Czytaj więcej »

Otwarto Muzeum Witolda Gombrowicza

Witold Gombrowicz. Vence, 1966. Fot. Bohdan Paczowski.

W sobotę 23 września we Francji otwarto muzeum poświęcone polskiemu pisarzowi. W sobotę 23 września we francuskiej miejscowości Vence otwarte zostało muzem poświęcone Witoldowi Gombrowiczowi. Muzeum powstało w Villa Alexandrine – miejscu, gdzie mieszkał Gombrowicz. Otwarciu muzeum towarzyszyły pokazy polskich tańców narodowych, a także koncert polskiego pianisty Piotra Anderszewskiego. Sobotnia uroczystość była jedną z kilku związanych z osobą pisarza, do ... Czytaj więcej »

Groby Tusi odkryte w Chinach

Jilun,_Zhaoxing_-_panoramio

Archeolodzy odnaleźli pięć grobów Tusi w chińskiej prowincji Kuejczou. W prowincji Kuejczou (Guizhou, południowo-zachodnia część Chin) archeolodzy odnaleźli pięć grobów Tusi. Groby te zostały odnalezione w mieście Zunyi. W trzech odkrytych grobach spoczęli przedstawiciele rodziny Yang, którzy rządzili w imieniu dynastii Yuan. Groby te pochodzą z okresu pomiędzy 1271, a 1368 rokiem. Jak do tej pory na terenie miasta Zunyi ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry