Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydarzenia

Subskypcja RSS<

Historia Żabińskich w Hollywood

kiribiriti

Swoją premierę w zeszły piątek miał dramat biograficzny Azyl (The Zookeeper’s Wife), który opowiada poruszającą historię małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki wydanej w 2007 roku Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO autorstwa amerykanki Diane Ackerman. Ackerman zaś swoją książkę napisała w oparciu o wspomnienia Antoniny Żabińskiej z 1968 roku opisane w książce ... Czytaj więcej »

Tajna historia XX wieku: nowy program Bogusława Wołoszańskiego zostanie nakręcony w Morawie

800px-2012-08_Woodstock_27

Na początku kwietnia Bogusław Wołoszański zamierza zrealizować swój nowy program Tajna historia XX wieku w Pałacu w Morawie. Tematem będzie historia właścicielki owego Pałacu zbudowanego w 1864 r. przez rodzinę von Kramsta – Melitty Sallai. Bogusław Wołoszański znany z niestandardowego sposobu przekazywania wiedzy historycznej, z podejmowania najistotniejszych i najciekawszych tematów z historii XX wieku, wraz z towarzyszącym mu w Morawie ... Czytaj więcej »

Nowy Call of Duty zabierze graczy w okres II wojny światowej

20170325093819

Nieoficjalne informacje sugerują, że nowa część gry Call of Duty będzie osadzona na frontach II wojny światowej. Nie są to jednak potwierdzone informacje, a przypuszczenia. Za nową odsłonę gry odpowiada studio Sledgehammer Games. W grudniu Michael Condrey złożył graczom świąteczne życzenia, a na załączonej grafice przedstawiona była broń Colta M1911, która używana była zarówno w trakcie I i II wojny światowej, ... Czytaj więcej »

Zamek Książ: odnaleziono ciekawy dokument

Ksiaz_-_zamek_03

Zamek Książ: przy okazji wciąż trwającego remontu zamku, odkryto ciekawy dokument. Interesujące jest także miejsce tego znaleziska. Niedawno podaliśmy, że już w maju będzie można zwiedzać podziemia zamku Książ, a także o niezwykłym odkryciu nieznanych dotąd trzech rzeźb. Czytaj TUTAJ i TUTAJ. Tym razem doszło do znalezienia ciekawych dokumentów dotyczących remontu zamku. W trakcie remontu dachu, zdjęto dwie kule wieńczące ... Czytaj więcej »

Nowy projekt ustawy dotyczący odzyskiwania dóbr kultury

Komisja_Kultury_i_Środków_Przekazu_Sejm_2016

Nowy projekt ustawy – w środę 22 marca odbyło się pierwsze czytanie ustawy dotyczącej odzyskiwania narodowych dóbr kultury. Projekt ustawy trafił do dalszych prac w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Wprowadzenie ustawy ma na celu zwiększenia bezpieczeństwa dóbr kultury w wypadkach kradzieży czy przywłaszczenia oraz bardziej efektywne odzyskiwanie utraconych dzieł kultury. Projekt ustawy został przygotowany przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. ... Czytaj więcej »

Ekstradycja Michaela Karkoca na wniosek IPN

article-2636496-1E1DA14A00000578-914_306x600

Ekstradycja Michaela Karkoca na wniosek IPN? W związku z informacją agencji Associated Press o odnalezieniu Michaela Karkoca w Stanach Zjednoczonych, IPN zażąda od USA ekstradycji. Podczas II wojny światowej był jednym z dowódców Ukraińskiego Legionu Samoobrony, która pacyfikowała podlubelskie wsie oraz brała udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego. Do lubelskiego sądu trafił wniosek o areszt dla Michaela Karkoca, 98-letniego obywatela USA ... Czytaj więcej »

Hańsk: broń z I wojny światowej znaleziona w torfie

68-102474

Hańsk to gmina w powiecie włodawskim. Jej mieszkaniec w trakcie wywożenia torfu znalazł w nim broń, która pochodzi prawdopodobnie z okresu I wojny światowej. Do znaleziska doszło 21 marca, została zawiadomiona włodawska policja. Mężczyzna zgłosił, że podczas prac związanych z wywożeniem torfu znalazł skorodowany karabin. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie przeprowadzonych czynności zabezpieczyli znacznie skorodowany karabin pochodzący najprawdopodobniej ... Czytaj więcej »

Wiosenne odkrycia, czyli znów niewybuchy z II wojny światowej na polu

minka-pole-minowe

Wiosna jest najobfitszym okresem w sferze znalezisk z ubiegłego stulecia, głównie z okresu II wojny światowej. Tym razem do znaleziska doszło w Węgorzewie, gdzie w trackie prac na polu znaleziono pięć niewybuchów o długości 30 cm każdy. Niewybuchy z II wojny światowej są bardzo często odnajdywane w trakcie prac rolnych. Nasze patrole rozminowania działają praktycznie codziennie – powiedział ppłk Szczepan Głuszczak, ... Czytaj więcej »

Zaginiony obraz Maksymiliana Gierymskiego odnaleziony

Gierymski_Patrol_polski

„Patrol polski w 1830 r.” to obraz Maksymiliana Gierymskiego, który zaginął po II wojnie światowej. Dzisiaj dzięki działaniom MKiDN obraz został odnaleziony i zabezpieczony przez funkcjonariuszy policji. Obraz pędzla Maksymiliana Gierymskiego został odnaleziony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Zidentyfikowany przez Wydział Strat Wojennych MKiDN został zabezpieczony przez policję, a po wczesnych oględzinach stwierdzono jego autentyczność. Jednakże to nie jest ... Czytaj więcej »

Odtworzenie przysięgi Kościuszki Kossaka

792px-Przysiega_Kosciuszki

Odtworzenie przysięgi Kościuszki Kossaka: 2 dni temu, 24 marca minęła kolejna rocznica złożenia przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę w 1794 roku. Z tej okazji dokonano inscenizacji filmowej tego wydarzenia na podstawie obrazu Wojciecha Kossaka. W wydarzeniu wzięło udział 50 aktorów i statystów, przygotowując się przez wiele godzin. Udział wzięli np. Tomasz Schimscheiner, który zagrał Kościuszkę oraz Andrzej Deskur. Trudno jest oddać ducha ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry