Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydarzenia

Subskypcja RSS<

Rzeka Warta – skarb polskiej metalurgii sprzed 3500 lat

Hewlett-Packard

Rzeka Warta – skarb polskiej metalurgii sprzed 3500 lat: na terenie miejscowości Szczepidło położonej nad środkową Wartą we wschodnim odcinku Doliny Końskiej w części Pradoliny Warty środkowej na stanowisku 17 znaleziono unikatową osadę metalurgiczną używaną przez społeczeństwo żyjące w okresie kultury mogiłowej. Jest to bardzo ważne odkrycie dla Europy Środkowo-Wschodniej. Natrafiono w niej na pozostałości zagród – domów z podwórzami, ... Czytaj więcej »

Aztekowie: skarb w polskich zbiorach, czyli badanie dokumentu

z21389167V,Rekopis-w-jezyku-nahuatl-ze-zbiorow-bylej-Pruskiej

Aztekowie: niezwykły i niepozorny: liczący 80 wydłużonych kartek, przypominający formatem i objętością atlas samochodowy. Mowa o fragmencie wykonanego 500 lat temu spisu azteckiej ludności ze środkowego Meksyku. Dokument ten odnaleziono kilkanaście lat temu w Bibliotece Jagiellońskiej UJ w Krakowie, a prób jego przetłumaczenia i opracowania podjął się zespół z Wydziału Artes Liberales UW, którym kieruje dr Julia Madajczak. Ten spis ... Czytaj więcej »

Ród władców na wyspie Bornholm

1024px-Wybrzeże_Bornholmu

Czy lokalny ród władców istniał na wyspie Bornholm? Nowe odkrycia archeologów z Uniwersytetu w Gdańsku. Ród władców na wyspie Bornholm. Choć badania archeologiczne trwały przez wiele lat, dopiero teraz możemy bardziej sprecyzować istnienie rodu władców, ponieważ mamy ku temu pełniejsze dowody, które zostały zgromadzone przez archeologów, którzy pracowali razem ze współpracownikami Bornholms Muzeum. Historia badań archeologicznych, przeprowadzanych na duńskiej wyspie ... Czytaj więcej »

Niedziela z Wikingami – wikiński plac zabaw i oprowadzanie kuratorskie

zzz

26 lutego 2017 r. od godz. 12.00-15.00 Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie organizuje dla Was „NIEDZIELĘ Z WIKINGAMI”. Będzie można uczestniczyć w specjalnym kuratorskim oprowadzaniu po wystawie „WIKINGOWIE W POLSCE? Zabytki skandynawskie z ziem polskich”, a dzieci i młodzież zostaną zaproszone do wspólnych działań związanych z kulturą skandynawską. WSTĘP WOLNY! Już dziś zarezerwujcie sobie ten termin, ponieważ czeka na ... Czytaj więcej »

Dokumenty CIA z lat 1940-1990

Seal_of_the_Central_Intelligence_Agency.svg

Co zawierają dokumenty CIA  udostępnione w Internecie – ogólna charakterystyka 13 milionów dokumentacji z lat 1940-1990. W ujawnionych  dokumentach znajdują się informacje dotyczące obserwacji UFO, przepis na niewidzialny atrament, jak również, kwestie związane z wywiadem, które poruszały zarówno sytuacje wywiadowcze dotyczące m.in. sił Układu Warszawskiego, jak również Polski.  Jest to ogromny postęp organizacji, ponieważ do tej pory dokumentacje tą można ... Czytaj więcej »

Co łączy Karoline Cohn z Anne Frank?

800px-Tablice_przy_wejściu_do_obozu_koncentracyjnego_Sobibor

Podczas wykopalisk na terenie obozu zagłady w Sobiborze, archeolodzy odnaleźli wisiorek podobny do tego, który posiadała Anne Frank. Po analizie okazało się, że należał do Karoline Cohn, która najprawdopodobniej ją znała. Podczas prac na terenie obozu zagłady, przeprowadzonych przez ekspertów z Instytuty Yad Vashen oraz Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków, w okolicach pomieszczeń, gdzie rozbierano do naga i golono ofiary, przed ... Czytaj więcej »

Nie żyje Danuta Szaflarska

timthumb

Nie żyje Danuta Szaflarska – taki oficjalny komunikat podał zespół TR Warszawa, z którym polska aktorka teatralna i filmowa związana była od 2010 roku. 6 lutego Pani Danuta obchodziła swoje 102 urodziny. Polska aktorka znana m.in. z filmów „Zakazane piosenki”, „Pożegnanie z Marią” oraz  „ Diabły, diabły”.  Przed wojną występowała w teatrze Polskim w Wilnie, a podczas okupacji w teatrach konspiracyjnych. Brała ... Czytaj więcej »

Pieniądze na badanie… pieniędzy

vgbhnjm

Zdobyte zostały pieniądze na badania skarbu. Mowa o garncu monet odkrytych w lutym 2016 roku. Monety zostały odkryte na granicy dwóch miast: Wałbrzycha i Boguszowa Gorc. Pieniądze na badania przekazało Naukowe Centrum Nauki, a badania wykonają naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po ukończeniu badań monety trafią na wystawę do Starej Kopalni. Dzbanek z praskimi groszami, został odkopany na terenie ... Czytaj więcej »

Klasyka przedwojennej polskiej kinematografii wraca do kraju

Eugeniusz Bodo

Klasyka przedwojennej polskiej kinematografii. Londyńskie archiwa wyraziły zgodę na odtworzenie przedwojennych filmów, które w Polsce zachowały się we fragmentach. Chodzi między innymi o produkcje Mieczysława Krawicza pod tytułem „Robert i Bertrand” (1938) oraz „Dzień wielkiej przygody” Józefa Lejtesa (1932). 1 lutego br. do Filmoteki Narodowej w Warszawie dotarła kolekcja przedwojennych filmów z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego ... Czytaj więcej »

Alabastrowa głowa Aleksandra Wielkiego i inne zabytki

AlexanderTheGreat_Bust

Monety sprzed 2 tysięcy lat, wapienne figurki i alabastrowa głowa Aleksandra Wielkiego powróciły do Egiptu po nielegalnej wywózce zabytków do Jordanii. Zabytki trafiły do magazynów Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie zostaną poddane konserwacji. Jak wyjaśnił w przesłanym komunikacie Shaaban Abdel Hawd z departamentu repatriacji zabytków Ministerstwa Starożytności Egiptu. W 2015 roku Egipt i Jordania podpisały porozumienie, w którym zobowiązały się ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry