Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydarzenia

Subskypcja RSS<

Na terenie Czech odkryto masowe groby ofiar epidemii i głodu z okresu średniowiecza

kutna hora

W Kutnej Horze, w środkowej części Czech archeolodzy odkryli 30 grobów masowych ofiar epidemii i głodu, datowanych na XIV – XV wiek n.e. Wykopaliska prowadzono na działce historycznego ossuarium w miejscowości Kutna Hora. W grobach znaleziono 1500 szkieletów, co stanowi rekordową liczbę w Czechach od czasów średniowiecza. W każdym z masowych grobów pogrzebano od 50 do 70 osób. Musimy zdać ... Czytaj więcej »

Zmarł Franciszek Kornicki – ostatni polski pilot walczący w bitwie o Anglię

zzz

W wieku 101 lat 16 listopada br. zmarł Franciszek Kornicki. Był ostatnim żyjący dowódcą polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowe. We wrześniu zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika „The Telegraph” na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku. Walczył w kampanii wrześniowej przestarzałym myśliwcem PZL P.7. Po porażce przedostał się przez Rumunię na zachód aby tam ... Czytaj więcej »

Masowe groby liczące kilka tysięcy lat odkryte w Turcji przez polskich archeologów

1024px-CatalHoyukSouthArea

Na terenie stanowiska archeologicznego w Çatalhöyük polscy badacze odnaleźli groby sprzed ośmiu tysięcy lat. Wewnątrz nich znajdowały się ludzkie szczątki. Na terenie stanowiska archeologicznego w tureckim Çatalhöyük grupa badaczy pod kierownictwem profesora Arkadiusza Marciniaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryła dwie jamy grobowe, wewnątrz których odnaleziono szczątki ludzkie. Jamy te poznańscy archeolodzy odkryli w domostwie z ... Czytaj więcej »

„PeKiN” zniknie z mapy Warszawy? Kontrowersje wokół planów wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki

Pałac_Kultury_i_Nauki_-_Pałac_Młodzieży_w_Warszawie

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ochrzczony przez Warszawiaków mianem „pekinu” może niebawem lec w gruzach i zniknąć z mapy stolicy. Kilku prominentnych polityków obozu rządzącego zgłosiło niedawno postulat jego wyburzenia, choć jak wiadomo 10 lat temu Pałac wpisany został do rejestru zabytków. W mediach rozgorzała dyskusja, czy rozbiórka tego kontrowersyjnego, ale jednak historycznego obiektu w ogóle ma jakiś sens. ... Czytaj więcej »

Rozpoczęcie działalności wystawienniczej w gdyńskim Muzeum Emigracji

Gdynia_Dworzec_Morski_2013

W budynku dawnego Dworca Morskiego w Gdyni swoją działalność wystawienniczą rozpoczęło Muzeum Emigracji. Budynek Dworca Morskiego znajduje się na gdyńskim nabrzeżu, tuż przy wejściu do portu. Ten modernistyczny kompleks składa się z dwóch części: hali pasażerskiej i magazynu tranzytowego. To stąd pasażerowie wchodzili specjalnymi kładkami, tzw. pasarelkami, na pokłady wielkich liniowców. W kapsule umieszczone przed wejściem na główną ekspozycję można ... Czytaj więcej »

Kara pozbawienia wolności za „polskie obozy śmierci”. Wraca projekt ustawy

Auschwitz_Liberated_January_1945

Pod obrady sejmu wraca projekt ustawy klubu poselskiego Kukiz’15. Projekt zakłada reorganizację prawa polskiego dotyczącego postępowania wobec osób mówiących o „polskich obozach śmierci”. Ustawa ma wprowadzić zmiany w polskim prawie, tj. zastosować karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech wobec osób używających sformułowania: „polskie obozy koncentracyjne”. Projekt ma także obejmować utworzenie środków karnych tudzież kar w stosunku do promowania ... Czytaj więcej »

W mieście Flagstaff w stanie Arizona znaleziono pocisk ćwiczebny z początku XX wieku

Atop_Mount_Elden

Na terenie amerykańskiego miasta Flagstaff w stanie Arizona znaleziono niewybuch z początku XX wieku, prawdopodobnie użyty podczas ćwiczeń wojskowych. Pocisk ćwiczebny wykopano na bardzo popularnym w obecnych czasach terenie rekreacyjnym, w pobliżu Parku Fort Tuthill, w stanie Arizona. O znalezisku powiadomiono biuro miejscowego szeryfa hrabstwa Coconino. Po przybyciu na miejsce szeryf potwierdził, że znaleziony przedmiot jest potencjalnym materiałem wybuchowym. Po ... Czytaj więcej »

Odkryto kolejne freski w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku

Gdańsk_-_Ratusz_Głównego_Miasta_(by_Sfu)

Na jednej ze ścian widoczne jest  pochodzące z poł. XV w. malowidło przedstawiające scenę ukrzyżowanego Chrystusa, jednak nie jest ono jedyna dekoracją budynku. Otóż podczas prac konserwatorskich odkryto kolejne fragmenty dekoracji ścian, których historia dotyczy najstarszych dziejów obiektu. Rozpoczęte w roku 2016 prace konserwatorsko-modernizacyjne Muzeum Historycznego Miasta Gdańska przeprowadzane są w ramach projektu „Przywracanie blasku Drodze Królewskiej…” (dofinansowany z Regionalnego ... Czytaj więcej »

Replika statku Calypso z… klocków LEGO

calypso

RV „Calypso”, kiedyś słynny statek badawczy, a dziś trwają nad nim prace renowacyjne. Do czasu ich ukończenia niektórzy pasjonaci postanowili przywrócić pamięć o legendarnym jednostce, np. z klocków LEGO. RV „Calypso” należał do Jacquesa Cousteau  (otrzymał go od milionera Thomasa „Loel” Guinnessa za symboliczną opłatą). Po jego nabyciu wyposażył go w aparaturę umożliwiającą nurkowanie, a także filmowanie morskich głębin. W ... Czytaj więcej »

Z Muzeum Rzeźby w Yogyakarcie usunięto figurę Hitlera, z którą zwiedzający robili sobie selfie

hitler

Z indonezyjskiego muzeum rzeźby w mieście Yogyakarta pod presją międzynarodowej opinii publicznej usunięto naturalnych rozmiarów figurę Adolfa Hitlera, stojącą na tle zdjęcia przedstawiającego bramę główną obozu koncentracyjnegi Auschwitz z napisem „Arbeit macht frei”. Zwiedzający muzeum podchodzili do figury i robili sobie z nią „selfies”. Media społecznościowe zaroiły się od zdjęć przedstawiających uśmiechniętych ludzi robiących sobie „selfies” przy figurze z Adolfem ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry