Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Dzięki akceleratorowi cząstek amerykańskim naukowcom udało się zajrzeć do wnętrza starożytnej mumii

zzz

Ponad 100 lat temu w czasach wiktoriańskiej Anglii panowała moda na publiczne „rozpakowywanie” starożytnych egipskich mumii. Wiele z nich podczas tych pokazów uległo nieodwracalnym zniszczeniom. Na szczęście całkiem niedawno grupa amerykańskich naukowców dzięki tzw. akceleratorowi cząstek dokonała medycznego obrazowania starożytnej mumii, bez konieczności jej fizycznego „rozpakowania”. W 1834 roku renomowany angielski chirurg Thomas Pettigrew stał przed publicznością wypełniającą po brzegi ... Czytaj więcej »

Policja schwytała kolekcjonera zabytkowych monet. Posiadał ich ponad 1500, za co grozi do 10 lat więzienia

zzz

W Kazimierzu Dolnym policja aresztowała 53 – letniego poszukiwacza skarbów, który zgromadził ponad półtora tysiąca zabytkowych monet oraz blisko 70 artefaktów. Zgodnie z prawem przywłaszczenie zabytków znalezionych w ziemi i mające status szczególnego znaczenia dla kultury zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Funkcjonariusze policji na wniosek prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Puławach, dokonali w poniedziałek przeszukania u 53-letniego ... Czytaj więcej »

Fundacja chce przyznania nagrody m. st. Warszawy wszystkim żyjącym Powstańcom Warszawskim

zzz

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zwróciła się z apelem do Prezydent i do Przewodniczącej Rady m. st. Warszawy, o przyznanie wszystkim żyjącym Powstańcom Warszawskim nagrody m. st. Warszawy. Fundacja chce również zapisania w budżecie miasta środków na odnowienie grobowca żony Generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, Zofii Krapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej o pseudonimie okupacyjnym Maria Springer, bohaterce wywiadu Armii Krajowej, która brała udział w walkach ... Czytaj więcej »

Podczas budowy linii kolejowej w okolicach Oslo znaleziono liczący około 1000 lat kamień runiczny z czasów wikingów

aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzA5Ny8xMTEvb3JpZ2luYWwvcnVuZS1zdG9uZS0xLmpwZw__

Podczas wykopalisk archeologicznych poprzedzających budowę linii kolejowej w okolicach Oslo w Norwegii znaleziono kamień z epoki wikingów pokryty runami wyrytymi około 1000 lat temu. Przedmiot służył do ostrzenia noży. Znaleziony zabytek to licząca około 1000 lat osełka – kamienne narzędzie do ostrzenia noży. Wyryte na niej symbole uznane zostały przez naukowców za runy (alfabet używany do zapisu i komunikowania się ... Czytaj więcej »

Odbyło się inauguracyjne spotkanie „Akademii Niepodległości”

IMG_1476

11 grudnia 2017 r. we Włodawskim Domu Kultury odbyło się inauguracyjne spotkanie „Akademii Niepodległości”. Wydarzenie rozpoczął dyrektor luebelskiego IPN, Marcin Krzysztofik. Przedstawił zebranym ideę i podstawowe założenia „Akademii Niepodległości” oraz opowiedział o obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Następnie głos zabrał dr hab. Marcin Kruszyński, prof. WSOSP (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie), który zająłem się tematem polskiego ... Czytaj więcej »

„Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego idzie pod młotek

zzz

To dopiero druga okazja, aby takiej rangi dzieło Wyspiańskiego można było kupić na aukcji. Licytacja odbędzie się w Domu Aukcyjnym DESA Unicum już 14 grudnia. Cena wywoławcza wynosi 800 tys. złotych. Szacuje się, że obraz może zostać sprzedany nawet za 1,4 do 2 milionów złotych. Niewielu artystom tak jak Wyspiańskiemu udało się zawładnąć zbiorową wyobraźnią Polaków. Przez długie lata „Macierzyństwo” ... Czytaj więcej »

Świąteczne imprezy w Muzeum Dulag 121

zzz

Serdecznie zapraszamy do udziału. 28 grudnia (czwartek) godz. 18:00 Młodzieżowy Dom Kultury „Pałacyk” Rodzinne kolędowanie z Zespołem Pieśni i Tańca „POLSKI ŁAN” W ten wyjątkowy świąteczny czas Muzeum Dulag 121 i Młodzieżowy Dom Kultury „Pałacyk” zapraszają Państwa na koncert oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „POLSKI ŁAN”. 30 grudnia (sobota) godz. 16:00 Restauracja ... Czytaj więcej »

Zamek w Łańcucie: dzięki Fundacji Rodziny Blochów udało się odzyskać zabytkowe księgi z XVIII wieku zaginione podczas II wojny światowej

zzz

Biblioteka Muzeum Zamku w Łańcucie, w woj. podkarpackim stała się bogatsza o 8 tomowe dzieło z XVIII wieku „Ouvres Historiques” autorstwa francuskiego filozofa i historyka Louisa Pierre’a Anquetilla, odnalezione po 73 latach w Niemczech i wykupione przez nowojorską Fundację Rodziny Blochów. 28 listopada Przemysław Bloch – Prezes Fundacji przekazał zabytkowe księgi stałemu przedstawicielowi RP przy ONZ jako dar dla łańcuckiej ... Czytaj więcej »

Jedna z najdroższych monet świata 100 dukatów Zygmunta III Wazy trafiła na licytację

zzz

W Stanach Zjednoczonych w domu aukcyjnym Classical Numismatic Group INC, na licytację została wystawiona jedna z najdroższych monet świata 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Wśród numizmatów jest to biały kruk, który ma średnicę 70 mm i wagę 348,31 gramów. Dom aukcyjny szacuje, iż uzyska ze sprzedaży monety 2 mln dolarów. 100 dukatów nie było monetą obiegową a bardziej medalem, który ... Czytaj więcej »

Cyfrowo zrekonstruowano akustykę w Hagia Sophia

zzz

Wybudowany przez Justyniana Wielkiego, ze świątyni chrześcijańskiej przekształcony w meczet, a dziś jest obiektem muzealnym – mowa o Hagia Sophia, niezwykłym budynku uważanym za jedno z najwspanialszych dzieł architektonicznych, które cechuje doskonała akustyka. Ze względu na jego obecną funkcję niemożliwym jest organizowanie w nim koncertów muzyki liturgicznej, więc postanowiono cyfrowo odtworzyć dźwięki w jego wnętrzu. Dokonali tego specjaliści ze Stanford’s ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry