Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Odnaleziono nowożytną studnię

Chopin_Museum_Park_-_panoramio

Studnię datowaną na XV-XVI wiek odnaleziono w Sochaczewie. Na ulicy Staszica w Sochaczewie (województwo mazowieckie) w czasie prac budowlanych badacze natrafili na drewnianą studnię, którą datują na XV-XVI wiek. Archeolodzy podejrzewają jednak, że studnia może być jeszcze starsza. Na dawną studnię natrafiono na głębokości czterch metrów. Oprócz studni badacze odnaleźli także wbite w ziemie drewniane pale, a także monety, fragmenty ... Czytaj więcej »

Luna największą osadą w XVI-wiecznej Hiszpanii

800px-Luna-

Tego lata badacze wraz ze studentami z Uniwersytetu we Florydzie, przeprowadzili wykopaliska na terenie, w którym niegdyś mieszkał oficjalny urzędnik Luna, gminy w Hiszpanii, w prowincji Saragossa, w Aragonii, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na temat, znajdującej się tam osady. Mowa o latach 1559-1561. Wspomniana powyżej osada miała wynosić wówczas ok. 31 hektarów, co pozwala archeologom na stwierdzenie, iż w ... Czytaj więcej »

Odnaleziono miejsca pochówku ostatnich Piastów głogowskich?

Henry_XI_of_Glogow

Możliwe, że odnaleziono miejsca pochówku ostatnich Piastów głogowskich – Henryka IX i Henryka XI. Odkrycia dokonano w Kożuchowie (województwo lubuskie), w tamtejszym kościele pod wezwaniem Matki Bożej Gromnicznej. Pod posadzką świątyni odkryto kryptę, w której odnaleziono trzy pochówki. Dwie z odnalezionych trumien były zapadniętę. W krypcie odkryte zostały także szaty. Możliwe, że w znajdują się tam szczątki ostatnich Piastów głogowskich ... Czytaj więcej »

Wrak amerykańskiego okrętu z czasów II wojny światowej odnaleziony

USS

Odnaleziony wrak to USS Indianapolis. Okręt zatonął 30 lipca 1945 roku. Wrak USS Indianapolis został odnaleziony w piątek 18 sierpnia przez grupę badaczy, którą kierował Paul Allen. Okręt odnaleziono na Morzu Filipińskim na głębokości 18 tysięcy stóp (blisko 5,5 kilometra pod powierzchnią wody). USS Indianapolis zatonął 30 lipca 1945 roku w ciągu zaledwie 12 minut po trafieniu torpedami, które zostały ... Czytaj więcej »

Najstarsze zdjęcie amerykańskiego prezydenta odnalezione

zdj

Odnalezione zostało zdjęcie Johna Quincy’ego Adamsa z 1843 roku. Jest to najstarsze zdjęcie, na którym prezentuje się amerykański prezydent. Odnalezione zdjęcie szóstego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Quincy’ego Adamsa zostało wykonane pomiędzy ósmym, a szesnastym dniem marca 1843 roku. Zdjęcie wykonane metodą dagerotypu zostało zrobione w studiu fotograficznym Philipa Hassa w Waszyngtonie. Adams wręczył fotografię kongresmenowi Horacemu Everettowi. Zdjęcie w rękach ... Czytaj więcej »

Zamek w Kędzierzynie- Koźlu przejdzie remont

zamek

Renowacja budowli obronnej rozpocznie się w listopadzie i będzie kosztować blisko 5 milionów złotych. W listopadzie bieżącego roku rozpocznie się renowacja zamku w Kędzierzynie-Koźlu (województwo opolskie). Koszt remontu wyniesie blisko 5 milionów złotych, z czego ponad 3 miliony wyłoży Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowę odnośnie dofinansowania podpisano 9 sierpnia. W ramach remontu mają zostać odnowione między innymi ... Czytaj więcej »

Naukowcy i studenci z Polski i Białorusi szukają tradycyjnych ręczników obrzędowych

800px-Podlaskie_-_Bielsk_Podlaski_-_Bielsk_Podlaski_-_Mickiewicza_45_-_Ratusz_02

W ramach prowadzenia badań terenowych w województwie Podlaskim, grupa studentów i naukowców z Polski i Białorusi poszukuje ręczników obrzędowych pełniących ongiś niezwykle istotną rolę w życiu wiejskiej społeczności. Ręczniki obrzędowe pełniły ważną rolę w życiu duchowym społeczności wiejskich na Podlasiu – szyły je młode panny na posag, służyły jako ozdoby ikon, wierzono także, iż to w nich zamieszkuje dusza po ... Czytaj więcej »

Sześć kolejnych sarkofagów odnalezionych w Egipcie

sarko

Archeolodzy odnaleźli trzy grobowce. Jak do tej pory, wewnątrz nich odkryto sześć sarkofagów. Grupa egipskich archeologów odkryła trzy grobowce, w których odnaleziony sarkofagi. Znaleziska dokonano w prowincji Al-Minja. Jak do tej pory otwarto dwa z trzech odnalezionych grobowców – w jednym odkryte zostały cztery sarkofagi, w drugim kolejne dwa, a także sześć otworów, w których grzebano zmarłych. W jednym z ... Czytaj więcej »

Megalityczny grobowiec odkryty w okolicach Stargardu

800px-Stargard_Park_Chrobrego

Odkryta konstrukcja liczy sobie kilka tysięcy lat. W Dolicach (powiat stargardzki, województwo zachodniopomorskie) archeolodzy odnaleźli megalityczny grobowiec, który powstał kilka tysięcy lat temu. Według badaczy odnaleziony grobowiec zachował się w całości. Prace archeologiczne prowadzi grupa badaczy, którymi przewodzi doktor Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Nie jest to pierwsze tego typu znalezisko w Dolicach – wcześniej odkryto tam bowiem ... Czytaj więcej »

XVII-wieczne monety odnalezione w Człuchowie

Czluchow3_js

Na zamku w Człuchowie w czasie przeprowadzonych prac archeologicznych odnaleziono 18 monet z XVII wieku. Na zamku krzyżackim w Człuchowie (województwo pomorskie) w czasie trwania prac eksploracyjnych archeolodzy odnaleźli 18 srebrnych monet pochodzących z XVI wieku. Monety te zakopane były przy zamkowym murze w jednym stosie. Stan ich zachowania jest bardzo dobry. Najstarsza z odnalezionych osiemnastu monet pochodzi z 1615 ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry