Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Reduta Ordona: archeologowie dokonali odkrycia

Reduta_Ordona

Reduta Ordona: ok. 2,6 tys. zabytków z okresu powstania listopadowego zostało odnalezionych w Reducie Ordona. Archeologowie odkryli między innymi szczątki stu kilkudziesięciu żołnierzy. „Reduta Ordona” to potoczna nazwa dla Reduty nr 54, czyli dzieła fortyfikacji z okresu powstania listopadowego z roku 1831. Początkowo uważano, że Reduta znajdowała się na terenie warszawskiej Woli, jednakże badania z 2010 roku potwierdziły jej umiejscowienie ... Czytaj więcej »

Odtworzono twarz XIV-wiecznego króla Szkocji.

robertthebruce

Brytyjscy naukowcy i badacze z uniwersytetów z Glasgow i Liverpoolu odtworzyli metodą cyfrową twarz szkockiego króla Roberta Bruce’a. Król ten przywrócił niepodległość Szkocji w XIV wieku wygrywając powstanie przeciw Anglikom. Zespół badaczy pod kierunkiem Martina MacGregora University of Glasgow i prof. Caroline Wilkinson, Liverpool John Moores University przeprowadzili rekonstrukcję twarzy „ojca Szkotów” – Roberta Bruce’a. Z źródeł historycznych jest wiele ... Czytaj więcej »

Łuków: prywatne muzeum sprawdzane przez policję

800px-POL_Łuków_COA.svg

Komenda Powiatowa Policji w Łukowie: nadal trwa postępowanie dotyczące prywatnego Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej im. ks. gen. Stanisława Brzóski. Sprawa dotyczy eksponatów, a dokładniej sposób ich nabycia przez właściciela. Właścicielem Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej im. ks. gen. Stanisława Brzóski jest Jan Janusz Jastrzębski, syn znanego  w Łukowie „Polskiego Don Kichota”. Dzięki powstałemu materiałowi filmowemu oraz artykułom prasowym sprawą ... Czytaj więcej »

Nieudana próba przemycenia średniowiecznej broni

hhVktkqTURBXy84ZGE1ZTgyMTEwNTg2MGIyMzFkMzE5ZTJmNGEyZThiYy5qcGVnk5UDAlHNAwjNAbSTBc0DFM0BvJUH2TIvcHVsc2Ntcy9NREFfLzE0MGIxY2ZlN2YwYWM1MmVkYzAxMGQ3MDk3OGU4NGJlLnBuZwDCAA

Nieudana próba przemycenia średniowiecznej broni. Funkcjonariuszom służb celnych udało się przechwycić 5 średniowiecznych toporów bojowych, które próbowała przemycić 62-letnia Białorusinka. Swój zamiar usprawiedliwiała chęcią przerobienia ich w Polsce na noże kuchenne. Według wstępnych ustaleń Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku pochodzącą z XI i XII broń prawdopodobnie wydobyto z grobów średniowiecznych wojowników przebywających na terenach Europy ... Czytaj więcej »

Wydobyto fragmenty wraków z okresu II wojny światowej w Sztutowie.

1024px-sztutowo

Badacze z Fundacji Latebra Na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki wydobyli fragmenty wraków. Są to najpewniej pozostałości niemieckich jednostek zatopionych wiosną 1945 roku. Eksploratorzy wydobyli między innymi silnik, fragment śruby okrętowej, części nawigacyjne oraz elementy uzbrojenia. Całe prace wydobywcze miały miejsce niedaleko wejścia na plażę centralną w Sztutowie. Jak podaje portal sztutowo.com, są to części dwóch jednostek. Jedna z nich, ... Czytaj więcej »

Ciekawe odkrycia polskich archeologów w ruinach greckiej kolonii

800px-tanais_krep

  Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania na terenie kolonii greckiej Tanais. Odkrycia warszawskim badaczy rzucają nowe światło na zabudowę i fortyfikacje starożytnej kolonii. U ujścia rzeki Don do Morza Azowskiego, dziś na terenie Rosji, starożytni Grecy, na początku III tysiąclecia p.n.e. założyli osadę Tanais. „Nasze badania dowodzą, że nawet na krańcu świata greckiego osadnicy budowali według wzorców znanych właśnie z ... Czytaj więcej »

Ruszyła kolejna edycja Międzynarodowych Aukcji Map i widoków Polski

14395-16300

9 stycznia ruszyła wystawa przedaukcyjna Aukcji Map i Widoków Polski.  Cykliczne wydarzenie cieszy się popularnością nie tylko w Polsce. Ekspozycję można obejrzeć w Sopockim Domu Aukcyjnym. Sopocki Dom Aukcyjny zgromadził 203 pozycję katalogowe. Wystawione mapy i widoki pochodzą od XVI do XIX wieku. Oprócz map dawnej Korony i dzisiejszej Polski można zobaczyć mapy innych zakątków świata. Pośród 100 widoków miejscowości ... Czytaj więcej »

Stary ratusz dzielnicy Gdańska nową mediateką.

1411198-zdjecie-z-poczatku-lat-70-ubieglego-wieku-w-neogotyckim-budynku-miescil-sie

Budynek przy ulicy Gościnnej 1 w gdańskiej dzielnicy Orunia był w przeszłości ratuszem, potem zaś komisariatem policji. Teraz został przejęty przez miasto i powstanie w nim nowa mediateka. Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku budynek należy do Agencji Mienia Wojskowego. Miasto Gdańsk dokonuje zakupu tego budynku za około milion złotych. Władze chcą uczynić z niego nowoczesną mediatekę, która ma ... Czytaj więcej »

Odkrycie tunelu w Sobiborze

sobibor_aerial_photo_1942-1943

  Czegoś takiego nikt się nie spodziewał: na terenie byłego obozu koncentracyjnego  w Sobiborze na Lubelszczyźnie archeolodzy odkryli tunel, który według nich miał posłużyć więźniom w ucieczce z obozu. Jest to tunel o wąskich, szalowanych ścianach, o głębokości dochodzi do 1,8 m. Według relacji Wojciecha Mazurka, archeologa kierującego tymi pracami, potwierdza to wcześniejsze teorie badaczy o tym, iż był to ... Czytaj więcej »

Zmarła Clare Hollingworth – która jako pierwsza przekazała informację o napaści III Rzeszy na Polskę

zzz

10 stycznia br. zmarła Clare Hollingworth, która jako pierwsza przekazała informację o napaści III Rzeszy na Polskę  1 września 1939 roku.  Miała 105 lat. Clare Hollingworth, ur. w 1911 roku, była brytyjską dziennikarką, która w The Daily Telegraph  postanowiła zamieścić informację o inwazji niemieckiej, czego sama była świadkiem w czasie podróży  z Polski do Niemiec. Byłam wtedy bardzo, bardzo młoda. ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry