Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Egipt ratuje starożytne artefakty z rąk francuskich licytantów

1024px-Saqqara_BW_1

44 wapienne przedmioty, pochodzące ze starożytnego Egiptu były wystawione na aukcji publicznej w Paryżu. Dzięki błyskawicznej  akcji egipskich dyplomatów udało się je wszystkie odzyskać. Przedmioty, które zostały skradzione z klasztoru Saqqara i przeszmuglowane z kraju, datowane są na okres przypadający panowaniu króla Nakhtenbo II. Liczba odzyskanych artefaktów wynosi 44. Koraliki, przedmioty z kości słoniowej oraz kości pochodzą z różnych okresów ... Czytaj więcej »

Pamiątki po bohaterze z Pasłęka trafią do muzeum

Muzeum-2-wojny-swiatowej-Gdansk-1rhb

Medale, dokumenty oraz zdjęcia po Konstantym Kazimierzu Ralkiewiczu trafią z rodzinnego archiwum do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Urodzony w 1910 roku w Rydze Konstanty Kazimierz Ralkiewicz w przyszłości był uczestnikiem wojny obronnej z września 1939 roku, był jeńcem sowietów, aby następnie walczyć w armii Władysława Andersa. Po wojnie powróciwszy do Polski zamieszkał w Pasłęku. Za swoje sukcesy otrzymał ... Czytaj więcej »

Sedina w Lasku Arkońskim w Szczecinie

1024px-0905_Arkonka_wgł_SZN

Przez dwa dni badacze z gdańskiej Fundacji „Latebra” i szczecińscy pasjonaci historii, szukali zaginionego w czasie II wojny światowej pomnika Sediny w Lasku Arkońskim w Szczecinie. Przy okazji poszukiwań natrafiono na fragmenty alianckiego bombowca. Na taką skalę poszukiwań, z użyciem nowoczesnego sprzętu, jeszcze nie prowadzono. W 2007 r. pojawiła się informacja o istnieniu świadka ukrycia pomnika Sediny w Lasku Arkońskim. ... Czytaj więcej »

W Lincoln odkryto 4 000-letnią łódź z epoki brązu

Catchwater_Drain_-_geograph.org.uk_-_1125502

W środkowowschodniej Anglii archeolodzy natrafili na sześciometrową łódź wykonaną z pnia drzewa. Znalezisko może mieć nawet 4000 lat. Badacze podejrzewają, że łódź może pochodzić z epoki brązu (2000-1000 p.n.e.). Są to jednak tylko przypuszczenia angielskich ekspertów. W celu dokładnego potwierdzenia lub obalenia owej tezy, wysłano próbki drewna na Florydę. Wiadomo, że łódź powstała w efekcie podziału pnia drzewa na kliny. ... Czytaj więcej »

Bitwa pod Grunwaldem rozegrała się gdzie indziej?

1024px--Галицькі_хоругви_у_Грюнвальдскій_битві_15_липня_1410_року-

Zdaniem profesora Svena Ekdahla z Instytuty Polsko-Skandynawskiego w Kopenhadze bitwa grunwaldzka rozegrała się w innym miejscu niż dotąd sądzono. W rozmowie z PAP stwierdził, że rozegrała się ona dwa kilometry od miejsca określanego przez innych historyków – pole bitwy rozcierało się na południe i wschód od Grunwaldu. Profesor Ekdahl tematem bitwy pod Grunwaldem zainteresował się już w połowie lat 60. ... Czytaj więcej »

Muzeum Historii Polski ma być gotowe w 2018 roku

Tadeusz_Ajdukiewicz,_scène_de_l'insurrection_de_1863

Muzeum Historii Polski ma zostać otwarte w listopadzie 2018 r. na 100-lecie Niepodległości – zapowiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek w Warszawie dyrektor muzeum Robert Kostro i prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński. Muzeum powstaje w centralnym miejscu na Cytadeli Warszawskiej. W kompleksie, który ma być otwarty w listopadzie 2018 roku będzie gmach ... Czytaj więcej »

Eksponaty bohatera spod Monte Cassino w muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Pałac_w_Wodzisławiu_Śląskim_2

W muzeum w Wodzisławiu Śląskim pojawiły się nowe eksponaty bohatera spod Monte Cassino. Są nimi pamiątki po Józefie Mielcarku, żołnierzu II Korpusu Polskiego.  Dostarczyła je placówce Joanna Bednarz. Urodzony 5 marca 1915 r. we Wrześni Józef Mielczarek, ojciec pani Joanny, został powołany do służby wojskowej 26 sierpnia 1939 r.: deportowano go do Związku Radzieckiego po ataku na Polskę. Po zwolnieniu ... Czytaj więcej »

Napis Solidarność w jednej z cel zakładu karnego

Zjazd_KOED_Gdańsk_2015_-_77

W Zakładzie Karnym w Łupkowie (woj. podkarpackie) odkryto w jednej z cel napis „Solidarność”. Napis został wyryty najprawdopodobniej podczas stanu wojennego. Napis o wymiarach ok. 70 na 50 cm zostały odkryty podczas prac remontowych pod warstwą farby w celi numer 14, w której w latach 80. XX w. przebywały osoby internowane. Napis jest w dobrym stanie, mimo, że od jego ... Czytaj więcej »

160 niewybuchów nieopodal Gdyni

500px-Logo_3_Flotylli_Okrętów.svg

Patrol rozminowania 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z Rozewia zabezpieczyli 160  potencjalnie groźnych ładunków w miejscowości Dębogórze nieopodal Gdyni. Znalezisko zostało odkryte przez robotników podczas prac ziemnych. Była ich to 109. akcja rozminowania w tym roku. Robotnicy powiadomili policję. Funkcjonariusze przekazali sprawę jednostce operacyjnej 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Na miejsce wysłano patrol saperski z 43. Batalionu Saperów z Rozewia ... Czytaj więcej »

Wrak samolotu A-20 „Havoc” odnaleziony na dnie Bałtyku

Douglas_A-20G_Havoc

Na dnie Morza Bałtyckiegi odnaleziono rewelacyjnie zachowany wrak samolotu A-20 „Havoc”, wręcz w nienaruszonym stanie. Odkryto go podczas prac wykonywanych w ramach budowy w zachodniej części Zatoki Fińskiej gazociągu Nord Stream 2. Wrak samolotu znajdował się na głębokości ok. 100 m i według informacji  fińskiej prasy zachował się wręcz w nienaruszonym stanie, co jest rzadkością w przypadku zatopionych samolotów. Po ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry