Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Grodowy szlak IV | Patronat medialny

PlakatWędrówek4

Grodowy szlak IV to wydarzenie, które nasz portal objął patronatem. Te tak różne i pod różnym przewodnictwem kroczące oddziały dotarły wnet do Odry i rozbiły namioty nad krętą rzeką, zwaną po słowiańsku Bóbr, po łacinie zaś Castor. Bolesław jednak obwarowawszy brzeg tej rzeki i usadowiwszy się z wielkim wojskiem w Krośnie, przeszkadzał, jak mógł w przeprawieniu się ich na drugą ... Czytaj więcej »

Rozwiązanie konkursów z maja i czerwca

rozwiazanie2

Za nami dwa konkursy. Jeden dotyczył gry Expeditions: Viking, a drugi dotyczył książki Obława na Wyklętych – Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych. W pierwszym konkursie firma Cenega przygotował dla was 3 egzemplarze gry. Przysłaliście wiele ciekawych odpowiedzi przez co wybór nie był łatwy. Nasze jury stwierdziło, że gry trafiają do Katarzyny Tarnowskiej, Roberta Wojciechowskiego oraz Zenona Putry. W drugim konkursie wydawnictwo Replika ... Czytaj więcej »

Dunkierka | Patronat medialny

zzz

Fascynująca opowieść o największej operacji ewakuacyjnej w historii, która została objęta przez nasz portal patronatem medialnym. Dunkierka mogła się stać jedną z największych alianckich klęsk militarnych drugiej wojny światowej, jednak wbrew wszystkiemu armia brytyjska została pomyślnie ewakuowana z kontynentalnej Europy. Kiedy wojska niemieckie uderzyły w 1940 roku na Holandię, Luksemburg i Belgię, szybko przełamały obronę sprzymierzonych, a Brytyjski Korpus Ekspedycyjny ... Czytaj więcej »

Zamki świętokrzyskie. Skarby – legendy – tajemnice | Patronat medialny

zzz

Na rynku pojawił się bardzo ciekawy przewodnik po zamkach świętokrzyskich. Przewodnik został objęty przez nasz portal patronatem medialnym.  Rafał Jurkowski „Zamki świętokrzyskie. Skarby – legendy – tajemnice” W regionie świętokrzyskim zachowało się wiele cennych pamiątek historycznych: zamków, pałaców, dworków, klasztorów, kościołów oraz zabytków techniki. Ziemi tej nie omijały konflikty zbrojne, jakie przetaczały się przez nasz kraj na przestrzeni całego tysiąclecia. ... Czytaj więcej »

Rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki

zzz

Z przyjemnością informujemy, że w Konkursie o Nagrodę im. Janusza Kurtyki organizowanym przez Fundację im. Janusza Kurtyki, którego tegorocznym tematem jest: Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami – dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX w. zwyciężyła praca prof. Tadeusza Wolszy pt. „To, co widziałem, przekracza swa grozą najśmielsze fantazje”. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku, wydana w ... Czytaj więcej »

Starożytne znalezisko w Meksyku

Ehecatl

Podczas badań archeologicznych w nowej części Mexico City odkryto starożytne, obrzędowe boisko do gry w piłkę oraz aztecką świątynię poświęconą bogowi wiatru Ehécatl. Zostały one zaprezentowane 7 czerwca podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku (INAH). Okazało się jednak również, że obok znajduje się makabryczne znalezisko… Obok boiska odnaleziono około 30 kości szyjnych należących do niemowląt ... Czytaj więcej »

Finał konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki

zzz

Już dzisiaj dowiemy się kto zostanie zwycięzcą konkursu, którego nasz portal jest patronem medialnym. Temat edycji w 2017 r. brzmi: Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami – dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX w. Konkurs polega na wyłonieniu pracy naukowej z zakresu nauk humanistycznych, społecznych lub prawnych, której problematyka koresponduje z tematyką tegorocznej edycji. Formą Nagrody jest przetłumaczenie wyróżnionej książki na ... Czytaj więcej »

Dunkierka. Sukces operacji „Dynamo” | patronat medialny

zzz

Do księgarń trafiła dzisiaj kolejna książka wydawnictwa Replika – Dunkierka. Sukces operacji „Dynamo”. Operacja „Dynamo” ‒ „cud Dunkierki”, który przesądził o losach wojny, została objęta przez nasz portal patronatem. 27 maja 1940 roku wynik bitwy o Francję był już przesądzony. Wówczas to rozpoczęła się jedna z największych operacji II wojny światowej: ewakuacja spod Dunkierki. Przez kolejne dziewięć dni, sformowana naprędce armada ... Czytaj więcej »

Sprawca dewastacji pomnika Kindertransportów w Gdańsku wpadł w ręce policji

800px-Gdańsk_Główny_pomnik

Gdańscy policjanci zatrzymali poszukiwanego mężczyznę, który kilkanaście dni temu dokonał uszkodzenia pomnika poświęconego wywózkom dzieci żydowskich, wywożonych prewencyjnie z Gdańska z obawy przed prześladowaniami ze strony hitlerowców. Pomnik znajduje się na placu przed budynkiem Dworca Głównego PKP w Gdańsku. Sprawcą aktu wandalizmu okazał się 31 – letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego, który zdemontował jedną z figur przedstawiających dzieci żydowskie by zrobić ... Czytaj więcej »

Zrekonstruowano twarz egipskiego dostojnika sprzed 3 500 lat

P1200346_Louvre_peinture_tombe_Ounsou_N1431_rwk

Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się dokonać rekonstrukcji twarz i mózgu 3 500-letniego egipskiego dostojnika. Bardzo dobrze zachowana głowa i urny kanopskie (rytualne naczynia ,w których umieszczano narządy wewnętrzne przed mumifikacją) należą do zmumifikowanego egipskiego dostojnika Nebiri. Żył on za panowania faraona z XVIII dynastii – Totmesa III i największą sławę zyskał dwa lata temu gdy zdiagnozowano u niego najstarszy w ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry