Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Miasto Żywiec chce, aby prochy Habsburgów powróciły

800px-Karl_Stephan_Austria_1860_1933_family1896

Władze Żywca zabiegają o sprowadzenie do tego miasta prochów ostatnich przedwojennych właścicieli dóbr żywieckich: arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony Alicji Ankarcrony. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor poinformował, że lokalnym włodarzom zależy, by na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości prochy Habsburgów spoczęły w konkatedrze. Podkreślił, że pochówek na polskiej ziemi powinien odbyć się z honorami. „Wystąpiłem już w tej sprawie ... Czytaj więcej »

Szybka odnowa „Kurzej Stopy”

450px-Chojnice,_Brama_Człuchowska_2

W Chojnicach przy ulicy Sukienników zawaliła się część murów obronnych Galerii Sztuki Polskiej. Budynek od dawna potrzebował przebudowy i zabezpieczeń. W powiecie i mieście odbywały się rozmowy dotyczące tej sprawy. Ustalono już jak będzie wyglądał plan odnowienia murów i znaleziono środki na pokrycie kosztów renowacji. Jednak nie rozpoczęto budowy. Teraz prace nad „Kurzą Stopą” będą musiały ulec przyspieszeniu, ponieważ zniszczeniu ... Czytaj więcej »

Na Karaibach odnaleziono kotwicę pochodzącą ze statku Krzysztofa Kolumba?

800px-Eertvelt,_Santa_Maria

Poszukiwacze skarbów przeczesujący wody Oceanu Atlantyckiego w rejonie wysp Turks i Caicos, w Ameryce Środkowej, natrafili na wielowiekową kotwicę prawdopodobnie pochodzącą z jednego ze statków biorących udział w wyprawie Krzysztofa Kolumba. Odkrycia dokonano dzięki wykorzystaniu mapy skarbów sporządzonej w 1963 r. przez astronautę NASA – Gordona Coopera. Co ciekawe mapa ze wskazaniem miejsc położenia wraków statków powstała w kosmosie. Odkrycia ... Czytaj więcej »

Zamarznięte maski z Alaski ocalone przez naukowców

Anchorage_to_Seward_(16191818072)

Ponad 50000 zamarzniętych artefaktów odnalezionych w Nunalleq na Alasce zostało uratowanych przed zniszczeniem przez naukowców z uniwersytetu w Aberdeen. Ponad 7 lat trwały pracę mające na celu renowację cennych znalezisk. Naukowcy musieli się spieszyć, gdyż czas jest nieubłagany i procesy powodujące niszczenie odkrytych przedmiotów postępowały bardzo szybko. Najciekawsze artefakty to niezwykłe rytualne maski zrobione z drewna, szczegółowo odwzorowane i pełne ... Czytaj więcej »

Szczecin: nieznane zdjęcie miasta w węgierskim archiwum

Kohlmarkt.2

Pokazują nie tylko zniszczone fragmenty miasta, ale również to, co ocalało z czasów wojny-mowa tu o zdjęciach autorstwa Bogdana Celichowskiego, poznańskiego architekta. Jakiś czas temu opublikowano je na stronach internetowego archiwum Fortepan.hu. Ich wykonanie datowane jest na rok 1947: 2 lata po zakończeniu wojny Stare Miasto w Szczecinie nadal przypominało wielką ruinę i właśnie na tym obszarze skupił się Celichowski. ... Czytaj więcej »

W południowo-zachodniej Nigerii odkryto wytwórnię szkła sprzed 1000 lat

Nigeria

Odkrycie na terenie południowo zachodniej Nigerii w Afryce Zachodniej skarbu w postaci około 13 000 kolorowych szklanych paciorków pochodzących sprzed 1000 lat dowiodło istnienia na tym obszarze jednego z pierwszych miejsc, w których opanowano do perfekcji sztukę wyrobu szkła. Na terenie starożytnego miasta IIe – Ife w południowo zachodniej Nigerii archeolodzy dokonali odkrycia niezwykłego skarbu, składającego się z prawie 13 000 kolorowych ... Czytaj więcej »

Odnaleziono kolekcję nazistowskich artefaktów w Buenos Aires

zzz

Wielka kolekcja oryginalnych nazistowskich pamiątek została odnaleziona w Argentynie. Jak przyznają lokalne służby, jest to prawdopodobnie największa w historii tego kraju zabezpieczona kolekcja hitlerowskich pamiątek. Ów przedmioty zostały odnalezione w domu należącym do pewnego kolekcjonera mieszkającego w północnej części Buenos Aires. Służby zabezpieczyły 75 przedmiotów, które znaleźli w ukrytym pomieszczeniu w domu owego kolekcjonera i jak przyznają są to najprawdopodobniej ... Czytaj więcej »

W Danii odkryto toaletę wikingów

645x344-1000-year-old-viking-toilet-unearthed-in-denmark-1497950719807

W południowo-wschodniej części Danii archeolodzy natrafili na głęboką dziurę, którą zidentyfikowano jako 1000-letnią toaletę wikingów. Analiza warstw znajdujących się w otworze pochodzi z epoki wikingów, okresu od końca VIII wieku do połowy XI wieku, co czyni go prawdopodobnie najstarszą toaletą w Danii. Poszukiwaliśmy domów, półpiętrowych chat warsztatowych, ale wkrótce zrozumieliśmy, że to zupełnie coś innego, powiedziała Anna Beck z Muzeum ... Czytaj więcej »

„Narwhal” na pocieszenie zamiast „Orła”

Hms_narwhal

„Santi odnaleźć Orła” to polska ekspedycja, która ma za zadanie odnaleźć wrak sławnego „ORP Orzeł”. W drugiej połowie maja rozpoczęli rejs odbijając z Gdyni, a kierunkiem było Morze Północne. W skład ekspedycji wchodzili historycy, hydrografowie oraz nurkowie, którzy korzystali ze specjalistycznego sprzętu umożliwiającego badanie dna morskiego. Podczas swojej misji zbadali około tysiąc kilometrów kwadratowych. Napotkali całe cmentarzysko okrętów wojennych. Za ... Czytaj więcej »

W końcu zwrócono 5 tys. artefaktów egipskiemu Ministerstwu Starożytności

800px-American_University_in_Cairo

Amerykański Uniwersytet w Kairze przekazał Ministerstwu Starożytności 5 tysięcy artefaktów ze swojej kolekcji, które zgodnie z egipskim prawem należą do państwa. Uczelnia  gromadziła je od lat 60. XX w. Kolekcja składa się z wielu naczyń gliniastych o różnych kształtach i rozmiarach, figurek uszebti, nagrobków i drewnianych masek pogrzebowych z czasów grecko-rzymskich oraz lamp z okresu Islamu. Szef departamentu starożytnego Egiptu, ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry