Wykopaliska w Efezie Zachodniego Morza Czarnego

W tym roku rozpoczęły się prace wykopaliskowe w starożytnym mieście Prusiasad Hypium w dzielnicy Konuralp w Düzce, znanej jako Efez Zachodniego Morza Czarnego.

Po starożytnym mieście pozostały konstrukcje takie jak akwedukty, rzymski most i starożytny amfiteatr z zachowanymi schodami ozdobionymi figurami, łukami i lwami. Wykopaliska są prowadzone pod patronatem tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki.
Badania archeologiczne rozpoczęły się od wejścia do starożytnego teatru odkrytego w 2015 r. Jak poinformował dyrektor Muzeum Konuralp i kierownik prac, Züleyha Kartal Önemli następne prace przeniosą się na scenę amfiteatru.
Dyrektor regionalnego biura kultury i turystyki w Düzce, Özcan Budak poinformował, że prace wykopaliskowe prowadzone są staranie. Jego zdaniem, badania są ważne pod kątem historycznym. Önemli dodał, że dzięki temu pojawiła się szansa, by przywrócić pierwotny stan. „To jedyny teatr starożytny, który być może zachował się choć w części”.
Dzięki temu, że miasto, w którym prowadzone są wykopaliska, pojawiła się możliwość pozyskania wielu informacji, zwłaszcza z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Jak poinformował profesor Ahmet Bilir z Uniwersytetu w Düzce, pierwszy krok w pracach rozpoczynają od zachodniego wejścia do amfiteatru. Jego zdaniem, amfiteatry to pierwsze co przychodzi mu na myśl o starożytnych miastach. „Rozumiemy, że to miejsce nie było nigdy wspomniane w starożytnych źródłach, ale to miasto miało duże znaczenie w handlu na Morzu Czarnym ze swoją niesamowitą architekturą”. O tym badacze dowiedzieli się z napisów na grobowcach należących do ludzi z kilku grup zawodowych.

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*