Zapomniany Skansen Bojowy w Mniszewie – Przyczółek Warecko – Magnuszewski

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu Historia Nieznana-Zapomniana pt. „Zapomniany Skansen Bojowy w Mniszewie – Przyczółek Warecko – Magnuszewski”

Wybraliśmy się niedaleko od Warszawy, około 30 km, by pokazać państwu i okrasić komentarzem miejsce jakim jest podupadający już Skansen Bojowy w miejscowości Mniszew.

Skansen został otwarty w 1977 roku. Zaprojektowany przez Witolda Wiśniewskiego i Krzysztofa Brzezińskiego według scenariusza Włodzimierza Wołoszyna powstał z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, a całość prac wykonali żołnierze jednostek Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W okresie rozkwitu wyróżnić można było trzy części: pomnik bohaterów walk przy szosie, kompanijny punkt oporu, ekspozycja sprzętu bojowego i inżynieryjno-saperskiego na stanowiskach bojowych. Skansen miał na celu upamiętnienie walki związków taktycznych 1 Armii Wojska Polskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim. Usytuowano go w miejscu walk 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta i 1 Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*