Na dnie Morza Czarnego odkryto kolejny wrak z czasów wojny krymskiej

Rosyjscy archeolodzy, przeprowadzający badania wody niedaleko miasta Eupatoria natrafili na wrak, który mógł niegdyś należeć do Imperium Brytyjskiego. Niewykluczone, że leżący na dnie Morza Czarnego okręt, 160 lat temu transportował około trzydziestu beczek ze złotem.

Miejsce, w którym odkryto brytyjski pancernik to istne cmentarzysko okrętów. Na dnie Morza Czarnego u wybrzeżu Krymu odnaleziono wiele innych wraków, które prawdopodobnie uczestniczyły w wojnie między Imperium Rosyjskim a Imperium Osmańskim oraz jego sprzymierzeńcami: Wielką Brytanią, Francją i Królestwem Sardynii. Mowa o wojnie krymskiej, trwającej od 16 października 1853 roku do 30 marca 1856. Trzy z odszukanych okrętów udało się badaczom zidentyfikować.

Naukowcy, zajmujący się analizą owych wraków podejrzewają, iż najnowsze znalezisko brało udział w przewozie złota w trakcie trwania XIX-wiecznych starć wojskowych, toczących się w ramach wojny krymskiej. Archeolodzy potwierdzili także brytyjskie pochodzenie odnalezionego okrętu.

Obecnie trwają badania pięciu wraków. O dwóch z nich eksperci wiedzą od 2013 roku. Domniemywa się, że ich zatonięcie nastąpiło w wyniku silnego sztormu 14 listopada 1854 roku. Nieopodal okrętów odnaleziono również fragmenty poszycia z mosiądzu oraz drewnianą fajkę. Przedmioty te pochodzą najprawdopodobniej z drugiej połowy XIX wieku. Według podań historycznych, w czasie owego sztormu sojusznicy Imperium Osmańskiego stracili w sumie dziesięć jednostek.

Źródło: divers24.pl

Fot.: Eupatoria (źródło: Wikimedia Commons)

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*