Tego dnia 1694 roku miała miejsce bitwa pod Hodowem – „Stu do jednego”
Bitwa pod Hodowem dzięki ogromnej dysproporcji sił przeszła do historii jako polskie Termopile. 400 husarzy i pancernych stawiło zwycięski opór prawdopodobnie 40 000 hordzie tatarskiej (część naukowców kwestionuje tak wysoką liczbę wojsk tatarskich).
Pierwsze potyczki miały miejsce już na polach hodowskich. W starciu tym do niewoli polskiej dostało się dwóch Murzów, a do tatarskiej jeden z dowódców Mikołaj Tyszkowski. Jednak przygniatająca przewaga liczebna Tatarów zmusiła Polaków do cofnięcia się do Hodowa. Polacy okopali się wykorzystując kobylice, których chłopi używali do obrony przed najazdami. Do tego uszykowano inne prowizoryczne umocnienia z beczek, stołów, płotów itp.
Walki trwały około 5-6 godzin, a obrońcy odpierali ataki pieszo. Gdy zabrakło amunicji, zamiast kul używano grotów ze strzał tatarskich.
Po kilku godzinach bezowocnych szturmów, Tatarzy wysłali na negocjacje Lipków. Ci „podjeżdżając pod naszych radzili aby się poddali, ale słysząc naszych rezolucję, że tam na śmierć zasiedli, donieśli Tatarom: że my z tymi ludźmi co dzień ubijamy się pod Kamieńcem [Podolskim], że są [to] ludzie niezwalczeni, że wprzód wszyscy wyginiecie, nim wam ich dostać przyjdzie”.
Tatarzy ponieśli już spore straty, dlatego nie chcieli ryzykować dalszej walki i odstąpili od oblężenia. Straty tatarskie szacowane były na około 2000-4000. Polskie też były spore, zginęło kilkudziesięciu żołnierzy, a rani ponoć byli wszyscy.
Po bitwie król Jan III Sobieski obdarował obrońców tak kwotami pieniężnymi, jak i końmi, a w miejscu bitwy, już w 1695 r. rozkazał postawić pomnik.
Dobry artykuł. Na kresach takie bitwy były często nienazwane, dlatego sobie nie zdajemy sprawy, ile trzeba było włożyć wysiłku, żeby cyklicznie odpierać ich najazdy,
Czytałem gdzieś opracowanie że straty nasze sięgały w sumie 120 osób zabitych bądź zmarłych od ran. Teraz pewnie nikt nie zna dokładnej liczby, więc nie będę się kłócił czy ich tam kilkudziesięciu padło czy ponad setka, ale zwracam uwagę na to że na ten temat opinię są różne.
Renowacja pomnika bitwy pod Hodowem 1694 r. oraz obchody 320. rocznicy bitwy:
http://www.kijow.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/320_lat_zwyciestwa_pod_hodowem__odsloniecie_odnowionego_pomnika_bitwy
Rozumu zabrakło, a Króla Jana III Sobieskiego okrzyknąć należy: TWÓRCA ROZBIORÓW POLSKI.
leki pomyliłeś, twórca rozbiorów to Ciołek Poniatowski
Kim Pan jest
? to, że jest Pan wulgarny to Polska norma.
U Tatarów NIE BYŁO ŻADNYCH LIPKÓW ! Tatarzy nazywali Litwę Lipką – „chodzić na Lipkę”