11 czerwca 1964 roku w Londynie zmarł Janusz Głuchowski

Urodził się 6 sierpnia 1888 roku w Bukowej. Generał Dywizji, dowódca 7. Pułku Ułanów, 1. Brygady Kawalerii, 1 i 4 Dywizji Kawalerii. W październiku 1935 objął stanowisko pierwszego wiceministra spraw wojskowych. W październiku 1940 w Paryżu został generałem do zleceń Naczelnego Wodza, a od 1941 do 1943 pełnił obowiązki dowódcy Brygady Szkolnej w Szkocji. We wrześniu 1943 roku zostaje mianowany dowódcą Jednostek Wojska w Wielkiej Brytanii. Z wyjątkiem Samodzielnej Brygady Spadochronowej, podlegają mu wszystkie oddziały wojska polskiego znajdujące się na terenie Wielkiej Brytanii, włącznie z 1 Korpusem, w którego skład do czasu inwazji wchodzi 1 Dywizja Pancerna.
1 czerwca 1945 awansowany jest na generała dywizji.
Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Zmarł w Londynie 11 czerwca 1964 roku. Pochowany jest na Old Brompton Cemetary.
Odznaczenia: Virtuti Militari, Polonia Restituta 3 kl., Krzyż Niepodległości z Mieczami, trzykrotny Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi oraz ordery zagraniczne Komandoria Légion, d’Honneur (Francja); CB (Wielka Brytania); Komandoria Lacoplesis (Łotwa); Komandoria Steeaua României (Rumunia).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*