11 września 2001 roku dokonano ataku na wieże WTC, Pentagon oraz prawdopodobnie Kapitol lub Biały Dom

O godzinie 8:46 lot nr 11 uderzył w północną wieżę World Trade Center w Nowym Yorku,a o 9:03 w południową lot nr 175. O 9:37 został zaatakowany Pentagon- siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. W okolicy 10 wieżą południowa WTC zawala się, 30 minut później to samo staję się z drugą. Ostatni porwany samolot nie doleciał do swojego celu-przypuszczalnie obiektu w Waszyngtonie, pasażerowie lotu dowiedzieli się o swoim losie i postanowili w ostatnich chwilach życia uniemożliwić dokonanie ostatniego zamachu porywaczom. Samolot roztrzaskał się na południowy wschód od Pittsburgha o godzinie 10:03.

W zamachu zginęło 2973 osób, w tym 6 Polaków. Za zamach została oskarżona organizacja fanatyków islamskich Al Kaida, która głosiła Dżihad (Święto wojnę) przeciwko USA. Znana była już wcześniej z wielu zamachów na Amerykanów. Jej główne bazy oraz lider Osama Bin Laden skrywali się w Afganistanie, gdzie bojownicy byli goszczeni przez mułłę Omara- przywódcę talibów, ugrupowania rządzącego Afganistanem. 29 października 2004 roku w telewizji Al Dżazira Bin Laden wziął na siebie odpowiedzialność za zamach który uznał za przejaw walki o wolność.

Reakcją świata na zamach było oburzenie i wyrażenie solidarności z narodem amerykańskim. Potępienie ataku wyrazili m.in. papież, prezydent Putin, premier Tony Blair, przywódca Autonomii Palestyńskiej Arafat. Wyjątkowo inna reakcja była w Palestynie gdzie ludzie wyszli na ulice radując się, krzycząc „Bóg jest wielki”,strzelając w powietrze.

Bezpośrednią konsekwencją zamachu był kryzys w branży lotniczej, turystycznej, nowe procedury bezpieczeństwa oraz ogłoszenie przez władzę „Wojny z terroryzmem”. Konsekwencją tej deklaracji był atak na Afganistan, w celu zniszczeniu Al Kaidy oraz jej sprzymierzeńców talibów, oraz aby kraj ten nie mógł stać się ponownie centrum światowego terroryzmu islamskiego. Interwencja ta trwa do dziś…

Zdjęcie Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*