12 grudnia 1939 roku miała miejsce bitwa koło Tolvajärvi

Tego dnia 1939 roku miała miejsce bitwa koło Tolvajärvi

Bitwa koło Tolvajärviro rozegrała się w ramach sowiecko-fińskiej wojny zimowej koło jeziora Tolvajärvi. Finowie dysponowali jednym pułkiem piechoty oraz samodzielnymi batalionami piechoty w sumie 4000 żołnierzy pod dowództwem pułkownika Paavo Talvela. Naprzeciw nim stanęła sowiecka 139. dywizja strzelecka wsparta brygadą pancerną w sumie około 20000 żołnierzy dowodzonych przez generała Bielajewa.

Finowie wyprowadzili pierwszy atak, który zatrzymał 718 pułk strzelecki, zmuszając atakujących do wycofania się na własne pozycje wyjściowe. W następnych godzinach Finowie zaatakowali i zdobyli hotel położony na wąskim półwyspie pomiędzy dwoma jeziorami Tolvajärvi i Hirvasjärvi, w którym znaleźli martwego sowieckiego dowódcę i wszystkie papiery należące do pułku.

W nocy Finowie wycofali się przez jezioro, a rankiem ponowili atak, który odepchnął 139. Dywizję Strzelecką z zajmowanych pozycji. Dywizja ta została zniszczona między 20 a 22 grudnia w pobliżu jeziora Aglajärvi. Podczas walk Finowie natknęli się także na sowiecką 75. Dywizję Strzelecką, która próbowała przyjść z pomocą 139. dywizji.

Bitwa oło Tolvajärvi była pierwszym większym fińskim zwycięstwem podczas wojny zimowej. Straty fińskie to 100 zabitych i 250 rannych. Straty sowieckie to 1000 zabitych oraz 20 zniszczonych czołgów T-26.

One Comment

  1. Jak dla mnie czołgi na zdjęciu to nie są T-26, tylko dwuwieżowe Vickersy, poprawcie mnie jeśli się mylę 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*