Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

12 lipca 1191 roku krzyżowcy po prawie dwuletnim oblężeniu zdobyli Akkę

12 lipca 1191 roku krzyżowcy po prawie dwuletnim oblężeniu zdobyli Akkę

Oblężenie Akki było jednym z ważniejszych starć III wyprawy krzyżowej. Kiedy w 1187 roku została utracona wraz z Jerozolimą na rzecz sułtana Saladyna, w Europie rozgorzały plany zorganizowania kolejnej krucjaty. Decyzję o marszu na Akkę podjął król Gwidon. Udało mu się również pozyskać wsparcie Pizańczyków i Sycylijczyków, których okręty ruszyły w ostatnich dniach sierpnia 1189 roku w stronę Akki. Jednocześnie skutek odniosły próby papieża Grzegorza VIII w Europie, który za życia nawoływał do zorganizowania kolejnej krucjaty. Pierwszy atak oddziałów Gwidona zakończył się klęską, jednak Saladyn nie wykorzystał w pełni tej sytuacji. Wkrótce nowe siły przybyły przy wsparciu 10 000 ludzi Henryka z Szampanii. Najbardziej sułtan obawiał się podążających w stronę Palestyny oddziałów Fryderyka I Barbarossy. Był on władcą europejskim, który najwcześniej podjął się wyruszenia na krucjatę. Dokonał tego wcześniej nawet od Gwidona, bo już w maju 1189 roku. Niespodziewanie, w styczniu 1191 roku,władca utonął w rzece Salef, a do Palestyny dotarli tylko nieliczni rycerze z jego armii.

Do 1191 roku to armia Saladyna była stroną zwyciężającą. Odnoszone sukcesy skłoniły go nawet do tego by nie tylko ograniczać się do obrony, ale samemu organizować natarcia. Zmiana sił nastąpiła wraz z przybyciem do Palestyny europejskiego rycerstwa pod wodzą króla Ryszarda i Filipa II Augusta. Organizowana przez nich wyprawa rozpoczęła się w 1190 roku. 20 kwietnia 1191 roku w obozie pod Akką wylądował ze swoim wojskiem król Filip. Oddziały Ryszarda przybyły 8 czerwca. Król Francji rozpoczął oblężenie od silnych ataków przy użyciu machin oblężniczych. Z ostateczną szarżą postanowił się jednak wstrzymać do czasu przybycia Ryszarda, który w tym czasie przebywał na Cyprze. Władca Anglii dotarł do Palestyny z 25 galerami, a na jego widok Frankowie przygotowali wspaniałe powitanie. Ryszard od początku imponował muzułmanom swą odwagą i zapałem. Gdy dopadła go na przykład ostra choroba , przykuty do łoża dalej dowodził działaniami oblężniczymi.

Wkrótce muzułmanie zaczęli zdawać sobie sprawę, że zwycięstwo może im przynieść tylko całkowite rozbicie obozu krzyżowców. Podejmowane próby, zakończone totalnym fiaskiem, zwiększały panikę wśród obrońców twierdzy oraz mieszkańców Akki. Niektórzy w akcie desperacji poddawali się krzyżowcom, błagając aby ich ochrzczono. 4 lipca 1191 roku gubernator Akki i dowodzący załogą postanowili pertraktować z Frankami, jednak odmówili kapitulacji. Tydzień później załoga Akki podjęła ostateczną decyzję o zawieszeniu broni. Dla Saladyna był to podwójny cios. Nie tylko stracił on Akkę, ale też wszelkie pertraktacje, zakończone kapitulacją, zostały przeprowadzone za jego plecami.

( Na zdjęciu : grafika ze średniowiecznego manuskryptu, przedstawiająca oblężenie Akki. Źródło: Wikipedia).

PartnerzyPrzewiń do góry