Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

12 września 1958 roku Jack Kibly zademonstrował publiczości swój nowy wynalazek – układ scalony

12 września 1958 roku Jack Kibly zademonstrował publiczości swój nowy wynalazek – układ scalony

Jack Kibly ukończył magisterium z inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Wisconsin pod koniec lat 40-tych.W roku 1958 został zatrudniony w firmie Texas Instruments zajmującą się produkcją urządzeń elektrcznych. Tego samego roku z gremitu Kibly skonstruował przełomowy wynalazek- układ scalony. Równolegle, z pół rocznym opóźnieniem tego samego czynu dokonał Robert Noyce z Fairchild Semiconductor. Prototypem wynalazku była lampa próżniowa z roku 1926.
Układ scalony to zminiaturyzowane urządzenie elektryczny zawierające w sobie podstawowe elementy elektroniczne. Są powszechnie używane w sprzęcie komputerowym, wojskowym, telekomunikacji, elektrycznym codziennego użytku.

W roku 2000 Jack Kibly dostał nagrodę Nobla z fizyki za swoje osiągnięcie. Firma Texas Instruments do dziś pozostaje jednym z najważniejszych producentów urządzeń elektronicznych opartych na układach scalonych. Drugi z uznawanych wynalazców układu scalonego, Robert Noyce założył w 1968 roku własną firmę Intel, będącą obecnie na szczycie branży.

Na zdjęciu pomieszczenie z fabryki układów scalonych-źródło wikipedia.

PartnerzyPrzewiń do góry