Układ scalony Jacka Kibly'ego

12 września 1958 roku Jack Kibly zademonstrował publiczności swój nowy wynalazek

Tego dnia 1958 roku Jack Kibly zademonstrował publiczności swój nowy wynalazek – układ scalony

Jack Kibly ukończył magisterium z inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Wisconsin pod koniec lat 40. W roku 1958 został zatrudniony w firmie Texas Instruments zajmującą się produkcją urządzeń elektrycznych. Tego samego roku z gremitu Kibly skonstruował przełomowy wynalazek – układ scalony. Równolegle, z pół rocznym opóźnieniem, tego samego czynu dokonał Robert Noyce z Fairchild Semiconductor. Prototypem wynalazku była lampa próżniowa z roku 1926.

Układ scalony to zminiaturyzowane urządzenie elektryczny zawierające w sobie podstawowe elementy elektroniczne. Są powszechnie używane w sprzęcie komputerowym, wojskowym, telekomunikacji, elektrycznym codziennego użytku.

W roku 2000 Jack Kibly dostał nagrodę Nobla z fizyki za swoje osiągnięcie. Firma Texas Instruments do dziś pozostaje jednym z najważniejszych producentów urządzeń elektronicznych opartych na układach scalonych. Drugi z uznawanych wynalazców układu scalonego, Robert Noyce założył w 1968 roku własną firmę Intel, będącą obecnie na szczycie branży.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*