14 lipca 1881 roku w wieku 21 lat zmarł Wiliam Henry McCarty » Historykon.pl
Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

14 lipca 1881 roku w wieku 21 lat zmarł Wiliam Henry McCarty

14 lipca 1881 roku w wieku 21 lat zmarł Wiliam Henry McCarty

Znany jako Bily Kid był jednym z najsłynniejszych przestępców Dzikiego Zachodu.

Niewiele wiadomo o dziecięcych latach Billego Kida. Urodził się w Nowym Yorku we wrześniu 1859. Wiadomo, że ojciec porzucił rodzinę, lub umarł, kiedy Billy był bardzo młody. Natomiast matka umarła na gruźlicę kiedy chłopak miał 14 lat.
Wkrótce po śmierci matki William i jego brat wkroczyli na drogę przestępstwa dokonując drobnych kradzieży.

Był szczupłym chłopakiem o niebieskich oczach i blond włosach. Potrafił być sympatycznym i miłym, by za chwilę stać się brutalnym i bezwzględnym. Według legendy, którą był otoczony zabił 21 ludzi czyli tylu ile żył lat. Jednak źródła historyczne donoszą o liczbie między 4 a 9 zabitych.

Umykając przed sprawiedliwością McCarty, znalazł się w Arizonie, gdzie dołączył do gangu rewolwerowców zwanego „The Boys” po stronie Regulatorów, by wraz z nimi walczyć w bitwie o Lincoln, która miała miejsce 14-19 lipca 1878. Po nieudanej obronie domu McSweena, która oznaczała porażkę Regulatorów, Billy Kid został wyjętym spod prawa banitą.

W 1880 r. podczas aresztowania, za zabójstwo szeryfa Brady’ego, którego Billy zastrzelił w bitwie o Lincoln, uciekł kradnąc konia z wozem. Jednak został schwytany i skazany na karę śmierci.
McCarty zamordował dwóch strażników i uciekł z aresztu. Został zastrzelony podczas pościgu przez szeryfa Patricka Garetta 14 lipca 1881 r. w Forcie Summer w Nowym Meksyku.

Wkrótce po śmierci Billy’ego Kida, Patrick Garett napisał jego biografie mocno ją naciągając Książka „Prawdziwe Życie Billy’ego Kida” zamieniła młodocianego przestępcę, we wciąż żyjącą legendę.
(Źródło zdjęcia: Wikipedia)

PartnerzyPrzewiń do góry