Bitwa pod Rivoli

14 stycznia 1797 roku miała miejsce bitwa pod Rivoli

Tego dnia 1797 roku miała miejsce bitwa pod Rivoli

Bitwa pod Rivoli to starcie w trakcie wojen napoleońskich. Gdy Francuzi byli bliscy zdobycia Mantui w północnych Włoszech, ze wschodu nadciągała kolejna armia austriacka dowodzona przez feldmarszałka Józefa Alvinczy’ego (30 000).

Przeciwko niemu Napoleon, zmuszony do walki na dwa fronty, mógł wystawić na spotkani z wrogiem jedynie kilka tysięcy ludzi. Gdy jednak forpoczty francuskie zaczęły się cofać pod naporem Austriaków, Napoleon przerzucił część sił spod Mantui i zebrał łącznie 23 tysiące żołnierzy. Bitwa przebiegała trójstopniowo.

Jej pierwsza faza to atak wojsk cesarskich, odparty przez Francuzów po zażartej walce na skrzydłach. Następnie, w środkowej fazie, udało im się uzyskać przewagę, głównie dzięki świetnemu użyciu artylerii, by wreszcie na koniec przejść do frontalnego ataku na przerzedzone i nieskore do walki pułki austriackie, które szybko rzuciły się do ucieczki.

Austriacy stracili w bitwie przeszło połowę swych sił, zaś straty Francuzów to ok. 5 000. Dzięki zwycięstwu poddała się zdemoralizowana załoga Mantui, która nie mogła już liczyć na odsiecz. Oznaczało to podporządkowanie się całej doliny Padwy Republice Francuskiej.

Comments are closed.