15 czerwca 1913 roku urodził się Lucjan Masłocha, bohater polsko-duńskiego ruchu oporu

Tego dnia 1913 roku w Bobrownikach urodził się Lucjan Masłocha, oficer WP, bohater polsko-duńskiego ruchu oporu

Lucjan Masłocha w 1934 roku ukończył Szkołę Morską w Gdyni uzyskując stopień oficera marynarki handlowej. W latach 1935 – 1936 odbywa obowiązkową służbę wojskową w 65 Pułki Piechoty w Grudziądzu.

W kampanii wrześniowej walczy w składzie 66 Pułku Piechoty m.in. bierze udział w bitwie nad Bzurą. 22.09.1939 roku dostaje się do niewoli, więziony w oflagach XI A Osterode, X A Itzehoe, X A Sandbosteli i X C Lubeka.

Po kilku próbach ucieczki, w końcu w 1943 roku udaje mu się przedostać do Danii gdzie w Odense przy pomocy polskiego księdza Franciszka Jaworskiego nawiązuje kontakt z działaczami miejscowej Polonii, a następnie w sierpniu 1943 roku z kierownictwem polskiej organizacji wywiadowczej „Felicja”.

Przerzucony do Szwecji, przechodzi specjalne przeszkolenie wywiadowczo-sabotażowe i 11.11.1943 roku powraca już jako oficer polskiego wywiadu o pseudonimie „Mały” do Danii, organizuje i prowadzi działalność szpiegowską i dywersyjno-sabotażową. Pod koniec 1943 roku „Felicja” została podporządkowana II Oddziałowi Sztabu Naczelnego Wodza.

Dzięki uruchomionej 01.12.1943 roku radiostacji o kryptonimie „Franciszka” dysponowała bezpośrednim połączeniem z Londynem. Najbliższą współpracowniczką Masłochy była urodzona w Polsce Anna Luise Mogensen, córka obywatela Danii, dyrektora cementowni w miejscowości Klucze w Polsce. Z zawodu była fotografem, fotografowała wybrane obiekty i przygotowywała klisze tajnych dokumentów pozyskanych przez organizację. 31.12.1944 roku Lucjan Masłocha i Lone Mogensen zawierają związek małżeński.

Na początku stycznia 1944 roku Gestapo wpada na trop ukrywającego się w kopenhaskiej dzielnicy Hellerup małżeństwa Masłochów. W nocy z 2 na 3 stycznia 1945 roku giną oboje w walce od kul Gestapo otoczeni w willi w której mieściła się radiostacja. Spoczywają na kopenhaskim cmentarzu bojowników ruchu oporu Mindelunden w Ryvangen. Ona jest jedyną kobietą wśród 106 bojowników, on jedynym cudzoziemcem wśród Duńczyków.

Lone Mogensen została pośmiertnie odznaczona krzyżem Virtuti Militari. W Łodzi znajduje się ulica nazwana imieniem Lucjana i Lone Masłochów oraz obelisk ich upamiętniający. W 1977 r. powstał film dokumentalny „Felicja” w reż. Magdy Żurowskiej, opowiadający o działalności polsko-duńskiej organizacji.

Fot. Frihedsmuseet – Museet for Danmarks Frihedskamp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*