15 lat IPN. Historia bliżej

Wrocławski Odział przygotowuje się do obchodów 15-lecia istnienia IPN. Na co dzień IPN wydaje publikacje naukowe, organizuje konferencje i wystawy, a także zajmuje się archiwami. Jest również inicjatorem wydarzeń i akcji, dzięki którym każdy może poczuć się historykiem lub dokumentalistą.

Większość edukacyjnych działań IPN jest adresowanych do młodzieży. To wydarzenia i akcje w wymiarze ogólnopolskim, m.in. konkurs na komiks o najnowszej historii Polski (z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera), gry edukacyjne, Turniej Debat Oksfordzkich, projekty polegające na poszukiwaniu i dokumentowaniu nieznanych zdarzeń czy zapomnianych bohaterów.

To sposób na to, by uruchomić i ożywić wyobraźnię młodych ludzi. Nic tak bardzo nie fascynuje, jak samodzielne odkrywanie tajemnic przeszłości. Później na historię patrzy się już zupełnie inaczej i lepiej się ją rozumie. Odkrywanie najnowszej historii Polski może być fascynującą przygodą – mówi dr Robert Żurek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Jednym z tego rodzaju ogólnopolskich programów IPN są spotkania młodzieży ze świadkami historii. Młodzi ludzie przeprowadzają wywiady z osobami, które przed 1989 rokiem przeciwstawiały się totalitaryzmom, korzystając z nowoczesnych nośników.

Odziały lokalne organizują również autorskie akcje i wydarzenia. Wrocławski IPN prowadzi m.in projekt „TuHistoria”. Regularnie w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Reja we Wrocławiu młodzi ludzie poznają historię z relacji bezpośrednich świadków. Inny przykład działań lokalnych to interaktywne warsztaty historyczne dla uczniów z dysfunkcją wzroku – wrocławski odział IPN jest jednym z niewielu w kraju, który przeprowadza takie zajęcia.

Z kolei jeśli młodzież przychodzi do naszych archiwów, to nie tylko ogląda regały pełne dokumentów i rozmawia z archiwistami, lecz ma także możliwość zajrzeć do wybranych dokumentów na zajęciach warsztatowych. Chodzi o to, żeby na własne oczy zobaczyć,
w jaki sposób działał aparat bezpieczeństwa.
To namacalny kontakt z historią – opowiada dr Robert Żurek.

W jaki jeszcze sposób IPN przybliża historię? Strzałem w dziesiątkę okazały się przygotowywane przez IPN gry strategiczne (na przykład o obronie Lwowa przez lotników polskich i amerykańskich w 1920r. lub o udziale Dywizjonu 303 w Bitwie o Wielką Brytanię) oraz towarzyskie. Gry „Kolejka” i „Reglamentacja. Gra na kartki”, odtwarzające realia życia u schyłku PRL, cieszą się dużą popularnością wśród osób w różnym wieku.

IPN oferuje kilkaset wystaw przybliżających najnowszą historię Polski, bezpłatnie wypożyczanych szkołom i placówkom kulturalnym. Od kilku lat stawia także na projekty multimedialne. Na przykład w ramach programu „Notacje – relacje świadków historii” zrealizowano już kilkaset nagrań ze świadkami historii. Są ogólnodostępne m.in.
w serwisie Youtube. Od 2011 r. działa także portal edukacyjny pamiec.pl, popularyzujący historię najnowszą w formie audiowizualnej. W sumie takich portali tematycznych przygotowanych przez IPN jest już 26.

Wrocławski Odział przygotowuje się do uroczystych obchodów 15 rocznicy powstania IPN. – Oprócz spotkań z udziałem pracowników i historyków, a także otwartej debaty,
w programie znajdzie się także szereg wydarzeń otwartych i przystępnych dla szerokiej publiczności, w tym m.in. rodzinny Piknik Historyczny przy Hali Stulecia
– mówi dr Robert Żurek. Obchody 15-lecia rozpoczną się 8 października.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*