15 listopada 1907 roku urodził się Claus von Stauffenberg

Pułkownik niemiecki, szef sztabu armii rezerwowej. Jego Pułk wchodzący w skłąd 6 Dywizji Pancernej okupował tereny Sudetów i następnie brał udział w kampaniach przeciwko Polsce i Francji. W 1943 roku został przeniesiony do Afryki Północnej gdzie podjął służbę w sztabie 10. Dywizji Pancernej. W czasie służby w Tunezji został ciężko ranny tracąc lewe oko, prawą dłoń i dwa palce u lewej dłoni.

Był jednym ze spiskowców, którzy próbowali zlikwidować Adolfa Hitlera. 20 lipca 1944 roku zrealizowali nieudany zamach na życie führera w jego kwaterze zwanej Wilczym Szańcem znajdującej się koło Kętrzyna na Mazurach. Pułkownik Stauffenberg podłożył bombę w baraku, w którym odbywała się narada wyższych dowódców Wehrmachtu w której uczestniczył sam Adolf Hitler. Wybuch jedynie zranił Hitlera.

Stauffenberg zaraz po podłożeniu ładunku powrócił do Berlina, aby dowodzić puczem, który przeszedł do historii jako Operacja Walkiria. Spiskowcom nie udało się wzniecić ogólnoniemieckiego powstania. Nie udało się przejąć kontroli nad radiostacjami, więc wieści o tym, że Hitler przeżył zamach dotarły do Berlina. Żołnierze, którzy pierwotnie wykonywali rozkazy von Stauffenberga, odmówili ich dalszego wykonywania.

Claus von Stauffenberg wraz z pozostałymi spiskowcami został skazany na śmierć. Wyrok przez rozstrzelanie został wykonany 21 lipca 1944 roku w Berlinie. W chwili śmierci Stauffenberg miał 37 lat.

Claus von Stauffenberg

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*