19 października 1805 roku zakończyła się bitwa pod Ulm

Tego dnia 1805 roku zakończyła się bitwa pod Ulm, toczona w ramach wojny francusko-austriackiej

Bitwa pod Ulm to pierwsze wielkie starcie w wojnie francusko-austriackiej, która rozpoczęła się de facto w maju 1805 roku, kiedy znad wybrzeża Kanału La Manche w kierunku Austrii pomaszerowała Wielka Armia Napoleona I.

Czoła na głównym, niemieckim teatrze wojny stawić jej miały 2 armie:

  • austriacka feldmarszałka Karla Macka
  • rosyjska gen. Kutuzowa (obie po około 80 000)

Ufny w siłę swojej armii, austriacki dowódca nie czekał jednak na sojusznika i samemu przekroczył granicę bawarską we wrześniu 1805r. Pod koniec tegoż miesiąca zajął Ulm i tu postanowił poczekać na Kutuzowa. Tymczasem francuskie korpusy wraz z bawarską armią zbliżyły się do jego pozycji, a dzięki pracy doskonałego wręcz jak na owe czasy sztabu, udało im się tak zmylić przeciwnika, że niepostrzeżenie zaczęły okrążać jego siły, skupione na zbyt małej powierzchni i bez należytego wywiadu.

Przeczytaj też kilka części artykułów z serii: Marszałkowie Napoleona

Warto również zaznaczyć, że Macka dezorientował najprzebieglejszy bodajże szpieg epoki, Francuz Karol Schulmeister, który wykorzystując spreparowane dowody wmówił Austriakowi, że ruchy Francuzów są jedynie grą pozorów i najlepszym wyjściem jest pozostanie w Ulm. Kiedy jednak 8 X Mack zdał sobie sprawę z sytuacji, Schulmeister zniknął jak kamfora.

Tak naprawdę już 8 października armia Cesarstwa Austrii stanęła przed groźbą zagłady. Z tarapatów mogły ją już tylko uratować sprawne rozkazy. Tych jednak Mack nie umiał wydać. Jego armia więc dokonywała wielu niezsynchronizowanych ataków, które miały ją uratować z okrążenia (Wertingen, Günzburg, Jungingen, Elchingen). Gros sił austriackich wycofał się do Ulm 10 października, z kolei blokada miasta została zamknięta 15 października, gdy Ney zdobył ostatnie jeszcze drogi ucieczki.

Bitwa pod Ulm była skończona, a stan wrogiej armii katastrofalny. W związku z tym 17 października doszło do rozmów o kapitulacji. Wyznaczono ją na 25 października. Jednak Mack zdecydował się poddać w 3 dni później, 20 października.

W wyniku serii manewrów, bez dużych strat własnych 150 000 Francuzów zdołało okrążyć i zmusić do kapitulacji prawie 60 000 Austriaków, samemu tracąc ok. 5 000. Jedynie 10 000 Austriaków wydostało się z kotła i wycofało w kierunku nadciągającej armii Kutuzowa.

Fot. Charles Thévenin, „Kapitulacja Ulm”.

One Comment

  1. 17 października doszło do rozmów o kapitulacji. Wyznaczono ją na 25 października. Jednak Mack zdecydował się poddać w 3 dni później, 20 października.
    To się nazywa podróż w czasie – wcześniej, ale później. 😁

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*