16 czerwca 1815 roku w bitwach pod Quatre Bras i pod Ligny Napoleon I Bonaparte odniósł swoje ostatnie zwycięstwo

Bitwa pod Ligny i pod Quatre Bras – Obie bitwy były ostatnimi w historii zwycięstwami Napoleona. Stanął on na czele armii francuskiej w starciu z armią pruską pod dowództwem Bluchera. W trakcie bitwy doszło do nieporozumienia związanego z gen. d`Erlonem, który miał przeprowadzić uderzenie na pozycje przeciwnika, lecz nie orientował się, w którym z dwóch starć ma wziąć udział. Ostatecznie Napoleon opanował sytuację, lecz siły pruskie zdołały utrzymać kontakt z armią angielską.

W drugim starciu – pod Quatre Bras armią francuską dowodził marszałek Ney, naprzeciwko którego stanęła armia holendersko-angielska pod dowództwem Wellingtona. Francuzi odnieśli zwycięstwo, lecz nie było ono spektakularne oraz nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Obie potyczki były zwycięstwami armii francuskiej, lecz nie pozwoliły odnieść Napoleonowi ostatecznego sukcesu. Jego wojska poniosły dwa dni później wielką klęskę pod Waterloo, a sam cesarz Francuzów został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, na której zmarł 5 maja 1821 roku.

Jan LewandowskiZdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*