16 września 1745 roku urodził się Michaił Iłłarionowicz Goleniszczew-Kutuzow

Był jednym z najwybitniejszych dowódców rosyjskich epoki wojen napoleońskich. W latach 1795 – 1799 dowódca rosyjski w Finlandii, potem gubernator na Litwie i w Petersburgu. Po zabójstwie cara Pawła I zwolniony z wojska, do którego powrócił w 1805r. na miejsce naczelnego wodza armii wyruszającej na pomoc Austrii. Był przeciwnikiem planu bitwy pod Austerlitz, w której był teoretycznie głównodowodzącym. Ponownie w niełasce, zmuszony objąć podrzędne stanowiska administracyjne – gubernator w Kijowie (1806 – 1807), dowódca w Mołdawii (1808) oraz ponownie gubernator na Litwie w latach 1808 – 1811.

Z braku innych wyższych oficerów, wyznaczony w 1811r. na dowódcę wojsk walczących przeciw Turkom, których pokonał jeszcze w tym samym roku po wzięciu ich większości armii w kleszcze. W następnym roku, na początku kampanii rosyjskiej, dowódca pospolitego ruszenia z Petersburga i Moskwy. 8 sierpnia, po bitwie smoleńskiej wyznaczony na naczelnego wodza armii carskiej. Na jej czele stawił wrogowi czoła w przegranej bitwie pod Borodino, w której poległo lub odniosło rany ok. 30% jego ludzi, a kilka kolejnych tysięcy dostało się do niewoli w następnych tygodniach. Mimo to udało mu się ocalić gros armii, którą odbudował podczas pobytu Napoleona w Moskwie. Nastęseriopnie, 6 X zaatakował sprzymierzonych pod Tarutinem, co przyspieszyło decyzję cesarza o opuszczeniu byłej stolicy Rosji. Choć pobity pod Małojarosławcem, to zmusił Wielką Armię do odwrotu po ograbionej już przez nią starą drogą smoleńską. Ścigał Francuzów aż do Polski w następnym roku. Za kampanię zimową otrzymał 6 grudnia 1812 roku tytuł księcia smoleńskiego i został nagrodzony najwyższym odznaczeniem rosyjskim orderem św. Jerzego I stopnia.

Zmarł 28 kwietnia 1813r. w Bolesławcu w Prusach, piastując stanowisko głównodowodzącego wszystkich wojsk Koalicji.

(obraz R. M. Wołkowa, wikimedia.org – warto zwrócić uwagę na brak prawego oka, które stracił w 1774r. w bitwie pod Szumami (dzisiaj Kutuzowka)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*