17 czerwca 1861 roku miała miejsce bitwa pod Boonville

Tego dnia 1861 roku w trakcie wojny secesyjnej miała miejsce bitwa pod Boonville (nazywana I bitwą pod Boonville)

I bitwa pod Boonville miała miejsce w trakcie wojny secesyjnej. Walki objęły wówczas teren dzisiejszego hrabstwa Cooper w stanie Missouri. Ze strategicznego punktu widzenia: ta niewielka bitwa miała ogromny wpływ na dalsze losy wojny secesyjnej, ponieważ zwycięstwo Unii uniemożliwiło przyłączenie stanu oraz objęcie kontroli nad rzeką Missouri przez Skonfederowane Stany Ameryki.

Gubernator stanu Missouri Claiborne Fox Jackson pragnął secesji swojego stanu z Unii, chcąc włączyć go do Skonfederowanych Stanów Ameryki. Nathaniel Lyon jako generał Unii wyruszył ze swoim wojskiem by unieszkodliwienia oddziały gwardii gubernatorskiej, na czele której stał Sterlin Price. Po przybyciu do Jefferson City (stolicy stanu Missouri) Lyon dowiedział się o wycofaniu armii Price’a w stronę Boonville.

Zdając sobie z tego sprawę przetransportował swoich żołnierzy, za pomocą parowców, rzeką znajdującą się poniżej docelowego miasta. To właśnie z tego miejsca ruszył w kierunku Boonville, by podając atak na znajdujące się w mieście wojska Konfederatów. Wojska Lyona rozproszyły amię gwardii stanowej Missouri i pod wodzą pułkownika Johna Marmaduke’a zajęły Boonville. 

Comments are closed.