17 marca narodowym dniem pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej? Tego pragnie prezydent

Podczas uroczystości wręczania odznaczeń Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej prezydent powiedział, iż chciałby, aby narodowy dzień ich pamięci obchodzono 17 marca. Projekt ten trafił do sejmu.

11 października w Pałacu Prezydenckim miała miejsce uroczystość z okazji 75. Rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podczas których prezydent Andrzej Duda odznaczył tych, którzy podczas wojny ratowali Żydów. Tego dnia prezydent powiedział, że chciałby, aby każdego roku 17 marca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Następnego dnia projekt ustawy o ustanowieniu tego dnia trafił do Sejmu i prezydent ma nadzieję, że projekt ten zostanie przyjęty.

Ustanowienie tego dnia ma być wyrazem hołdu dla wszystkich Polaków (także tych nieznanych z imienia i nazwiska), którzy w czasie okupacji narażali życie swoje i bliskich, aby przeciwstawić się terrorowi niemieckich nazistów i uchronić swoich żydowskich przyjaciół i sąsiadów od zagłady. W projekcie ustawy wspomniano, że Polska od zawsze była krajem, w którym Żydzi czuli się bezpiecznie i że łączy nas z nimi przywiązanie do wspólnych wartości, serdeczne więzi oraz chęć pielęgnowania pamięci o dramatycznych wydarzeniach, których razem doświadczyliśmy. Wspomniano w niej także o utworzeniu Rady Pomocy Żydom „Żegota”, która nosiła pomoc Żydom znajdującym się w getcie oraz poza nim – niektórzy jej działacze, np. Zofia Kossak czy Irena Sendlerowa, współpracowali z różnymi zakładami opiekuńczymi i uratowali tysiące żydowskich dzieci. Działalność „Żegoty” uważana jest za bohaterstwo „nawet większe niż stawanie z bronią w ręku”.

Z inicjatywy władz Markowej i społeczności Podkarpacia powstało Muzeum Polaków Ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów. Jego otwarcie miało miejsce 17 marca 2016 r. i do tej daty nawiązano w projekcie ustawy o Narodowym Dniu Pamięci. Polaków ratujących Żydów.

Źródła: dzieje.pl, dorzeczy.pl, tvpparlament.pl, sejm.gov.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*