Bitwa pod Montereau

18 lutego 1814 roku miała miejsce bitwa pod Montereau

Tego dnia 1814 roku miała miejsce bitwa pod Montereau

Bitwa pod Montereau to kolejne starcie kampanii francuskiej 1814r. rozegrało się w okolicach Montereau położonego nad Sekwaną, w którym znajdowała się straż tylna uchodzącej po bitwie pod Mormant Armii Czeskiej feldmarszałka Schwarzenberga. Ariergardą dowodził król Wirtembergii Fryderyk I, mający do dyspozycji 10 000 ludzi.

Ku niemu zmierzał korpus francuski ( 30 000 żołnierzy) marsz. Victora, jednak jego powolne i niezdecydowane posunięcia sprawiły, że w dniu bitwy Napoleon odebrał mu dowództwo i mianował na to stanowisko gen. Gérarda. Ten najpierw sprawnym ogniem artylerii uciszył wrogie baterie, a następnie zaczął bombardować wioskę, co umożliwiło natarcie na nią ok. 15.

Wtedy to francuscy piechurzy przełamali szeregi wroga i zdobyli okalający wieś wał, co spowodowało odwrót wroga, który wraz z atakiem konnicy Gérarda zamienił się szybko w paniczną ucieczkę. Fryderyk I stracił 6 000 ludzi, Francuzi z kolei 2 500. W następstwie przegranej ariergardy Armii Czeskiej, Schwarzenberg musiał zdecydować się na dalszy odwrót w kierunku Troyes.

(ryt Jean’a-Charles’a Langlois, wikimedia.org)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*