18 sierpnia 1946 roku miała miejsce brawurowa akcja rozbicia i opanowania więzienia św. Michała w Krakowie przez żołnierzy Józefa Kurasia „Ognia”

W akcji brali udział partyzanci VI krakowskiej kompanii Zgrupowania „Ognia”, którymi dowodził Jan Janusz ps. „Siekiera”. Celem akcji było więzienie św. Michała w Krakowie przy ul Senackiej i Poselskiej w centrum miasta (dziś Muzeum Archeologiczne). Żołnierze wyruszyli ze swojej siedziby, która mieściła się w dawnym Składzie Solnym w Podgórzu nad Wisłą, gdzie przechowywana była broń i samochód. Rozbicie więzienia odbyło się w biały dzień, we współdziałaniu z dwoma strażnikami, którzy dostarczyli więźniom broń. Akcję wewnątrz więzienia organizował żołnierz AK – Bolesław Pronobis ps. „Ikar”. Dzięki broni, dostarczonej przez współpracującą z „Ikarem” strażniczkę więzienia Irenę Odrzywołek, więźniowie rozbroili strażników i bez żadnego wystrzału opanowali niemal całe więzienie. Uwolniono 64 osoby związane z podziemiem niepodległościowym. Większość z nich rozbiegła się po mieście, natomiast około 30 osób odjechało postawioną ciężarówką w kierunku Miechowa, mijając gmach Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Placu Inwalidów.

(Na zdjęciu Skład Solny przy ul. Na Zjeździe 8 – jedyna w Polsce zachowana w całości siedziba Żołnierzy Wyklętych VI krakowskiej kompanii Zgrupowania „Ognia”. Foto. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*