19 sierpnia Afganistan świętuję dzień niepodległości. W 1919 r. w wyniku wojny z Brytyjczykami Afgańczykom udało się odzyskać pełną niezależność w polityce zagranicznej

Afganistan w XIX wieku znalazł się pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą mocarstwami – carską Rosją i imperium brytyjskim. Oba kraje rywalizowały ze sobą o strefy wpływów w Azji Środkowej, określa się to pojęciem „Wielkiej Gry”. Afganistan był w samym jej centrum i w konsekwencji padł ofiarą dwóch ataków brytyjskich. W wyniku drugiej wojny, został zmuszony do podporządkowania swojej polityki zagranicznej Brytyjczykom. Po I wojnie światowej, oraz po zdobyciu władzy przez Amanullaha, w kraju nasiliły się nastroje bojowe i antybrytyjskie.

W 1919 roku Amanullah ogłosił pełną niezależność swojego kraju na scenie międzynarodowej, w meczecie w Haddzie ogłoszono świętą wojnę przeciwko Brytyjczykom, a afgańskie oddziały wkroczyły do brytyjskich Indii. Po około miesiącu walk (od 4 maja do 3 czerwca) wstrzymano działania zbrojne, choć plemiona w Wazirystanie (terytoria brytyjskie) nadal walczyły. W sierpniu podpisano traktat pokojowy. Brytyjczycy uznali niezależność polityczną Afganistanu, ale Afgańczycy musieli pogodzić się z granicą na Lini Duranda, która do dziś stanowi zarzewia konfliktów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*