2 grudnia 1825 roku urodził się Pedro Segundo (Piotr II), cesarz Brazylii

Piotr II został cesarzem w wieku 5 lat, po abdykacji jego ojca Piotra I, który zdecydował się wrócić do rodzinnej Portugalii w której wybuchła wojna domowa. W wyniku wojny Piotr I osadził na tronie Portugalii swoją córkę Marię II da Gloria. Piotr II w okresie dzieciństwa nie rządził, rządy sprawowała za niego rada regentów (zgodnie z zapisami konstytucji i prawem zwyczajowym). Na specjalny wniosek Parlament Brazylii przyznał mu pełnię władzy w 1840 roku, zaś oficjalnie został koronowany jako Piotr II 18 lipca 1841 roku. W dwa lata później, 4 września 1843 roku poślubił księżniczkę Teresę Burbon – Sycylijską z którą miał czwórkę dzieci.

Piotr II rządził w Brazylii przez prawie 50 lat, do przewrotu wojskowego w 1889 roku, kiedy to wraz z całą rodziną musiał opuścić kraj. Jego mottem była Unia i Przemysł (União e Indústria). W okresie jego panowania w Brazylii rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, poza tym powstawały pierwsze utwardzone drogi oraz koleje. Niestety pojawiło się również zjawisko bardzo niekorzystne, Brazylia w tym okresie była jednym z największych eksporterów kawy, co spowodowało, że nawet niewielkie wahania cenowe na tym rynku powodowały, w skrajnych przypadkach, kryzys ekonomiczny w kraju.

W latach 1851 – 1870 prowadził wojny z Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Dwie pierwsze – o dostęp do delty rzeki La Plata oraz obalenie argentyńskiego dyktatora Juana Manuela Rosasa zakończyły się dla cesarza pomyślnie i pozwoliły mu umocnić swoją władzę również na arenie międzynarodowej. Jednak ostatnia wojna (w 1864 roku) z Urugwajem spowodowała długotrwały konflikt z Paragwajem.

Piotr II był cesarzem, który podjął pierwsze kroki w celu zniesienia niewolnictwa, ale odpowiedni edykt udało się uchwalić dopiero na rok przed zamachem stanu, w 1888 roku. Niestety, jego nowoczesne podejście do niektórych kwestii spowodowało zatargi z konserwatywną częścią brazylijskiego społeczeństwa. Pomimo tego, że cesarz był lubiany przez własny naród 15 listopada 1889 roku został zmuszony do abdykacji i opuszczenia wraz z rodziną Brazylii. Żona Piotra II, Teresa, w związku z przewrotem doznała zatrzymania czynności serca, co spowodowało niedotlenienie mózgu. Lekarz, który badał cesarzową po wylądowaniu w Porto, nie mógł już nic zrobić i cesarzowa zmarła w miesiąc po przewrocie.

Piotr II umarł w trzy dni po swoich 66 urodzinach, 5 grudnia 1891 roku w Paryżu. W 1922 roku prochy jego i jego żony zostały sprowadzone do Brazylii, a w 1939 roku umieszczono je w katedrze św. Piotra z Alcantary w byłej letniej rezydencji cesarza, Petropolis.


Zdjęcie: obraz olejny „Fala do Trono (Dom Pedro II na Abertura da Assembléia Geral)” autorstwa Pedro America.
Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons – public domain.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*